Czwartek 21 października 2021r. 
REKLAMA

Stare Miasto z szafką na żywność

Data publikacji: 2020-08-26 21:48
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-27 09:51
Stare Miasto z szafką na żywność
 

W rejonie ulic Świętego Ducha i Dworcowej stanie szafka do dzielenia się żywnością. Będzie to szóste takie miejsce w Szczecinie. Zacznie działać w najbliższy piątek.

Szafka to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Jadłodzielnia Szczecin oraz Rady Osiedla Stare Miasto. Dzięki uprzejmości prywatnej firmy zostanie ulokowana w rejonie ulic Świętego Ducha i Dworcowej (przy starej drukarni, od strony Trafostacji).

Cel: niemarnowanie żywności

– Ustawimy ją w czwartek, w piątek będzie udostępniona wszystkim do dzielenia się i częstowania żywnością – mówi Elżbieta Abramowicz, prezes Stowarzyszenia Jadłodzielnia Szczecin. – Jest to szósta taka szafka w mieście. Sfinansowaliśmy ją z marszałkowskiego programu Społecznik „Na ratunek”. Główny nasz cel to niemarnowanie żywności, ale również pomaganie tym, którym ta pomoc jest potrzebna. Zwłaszcza teraz, w czasie kryzysu pandemicznego, który dotknął najbiedniejszych jeszcze bardziej.

W ulicznych szafkach Jadłodzielni każdy może zostawić produkty, których nie spożytkuje, każdy też może z nich skorzystać. Jak mówi Elżbieta Abramowicz, świadomość dotycząca niemarnowania żywności jest w naszym mieście coraz większa. Stowarzyszenie chce, by każda rada osiedla postawiła u siebie taką szafkę.

– Najważniejsza jest lokalna zgoda, chęć, świadomość i oczywiście miejsce – mówi E. Abramowicz. – Wbrew pozorom wcale nie jest o to miejsce tak prosto. Szafką na Starym Mieście będziemy się opiekować wspólnie z radą osiedla. Blisko, bo przy placu Tobruckim co czwartek odbywają się Spotkania przy zupie. Jeśli coś z żywności zostanie, będzie mogło trafić do szafki.

Dobra lokalizacja

Ze współpracy cieszy się Małgorzata Zychowicz-Prus, przewodnicząca Rady Osiedla Stare Miasto.

– Wydaje mi się, że lokalizacja jest dobra – ocenia. – Na naszym terenie jest wiele lokali gastronomicznych, liczymy, że włączą się w inicjatywę i będą się dzielić jedzeniem. Jest też dużo osób potrzebujących.

Przypomnijmy – w szafkach Jadłodzielni można zostawiać wszystko, z czego sami też byśmy skorzystali – nadwyżki nadającej się do spożycia żywności, z wyjątkiem surowego mięsa, produktów zawierających surowe jaja i alkohol. Dania zrobione przez nas (np. ciasto, zupy) powinny być starannie i szczelnie zapakowane, z opisem co to jest i z datą przygotowania. ©℗

Pozostałe szafki Jadłodzielni Szczecin znajdują się przy ul.  Łokietka 22, przy siedzibie Rady Osiedla Śródmieście-Zachód, ul. Nad Odrą 18 – przy Stowarzyszeniu Stołczyn po Sąsiedzku, przy CHU Manhattan, niedaleko sklepu Netto (wejście od ul. św. Łukasza), przy ul. Szczecińskiej na Warszewie oraz na Targowisku Zdroje przy ul. Młodzieży Polskiej 26B. 

Anna Gniazdowska

Fot. Rada Osiedla Stare Miasto

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

piesza
2020-08-27 09:27:07
Na ten okrutny bałagan jaki jest na ul.św.Ducha przy tym obejściu przy Trafostacji napewno taki wystrój może upjększy ten ohydny zakątek zapomniany przez Miasto !!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ