Czwartek 20 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Dziel się jedzeniem w... szafce!

Data publikacji: 2018-11-09 09:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:24
Dziel się jedzeniem w... szafce!
 

Szczecińska Jadłodzielnia rozszerza pomysły na niemarnowanie żywności i stawia w mieście, w przestrzeni publicznej, trzy szafki, gdzie mieszkańcy będą się mogli dzielić jedzeniem. Pomysł funkcjonuje już w kilku miastach Polski, a czy przyjmie się u nas? – Mamy taką nadzieję! – wierzą entuzjastycznie wolontariusze Jadłodzielni.

W naszym kraju marnuje się około 9 mln ton jedzenia rocznie. Jedna jadłodzielnia (a jest ich 20) w tym samym czasie ratuje przed zmarnowaniem około tysiąca kg żywności. W Szczecinie działają dwa takie punkty – przy ul. Żółkiewskiego i na ryneczku Kilińskiego, gdzie można przynosić i odbierać jej nadwyżki. Miejsca te cieszą się dużą sympatią mieszkańców. Jedni przekazują to, czego mają za dużo, by wciąż nadające się do spożycia jedzenie nie trafiało do kosza, a drudzy z tego korzystają.

Teraz grupa jadłodzielniaków realizuje swój kolejny pomysł. Stawia trzy szafki na jedzenie w trzech różnych ogólnodostępnych punktach miasta: na Stołczynie przy „Wartowni” – siedzibie klubu seniora przy ul. Nad Odrą, przy ryneczku Kilińskiego i między targowiskiem Manhattan a dyskontem Netto.

– To szafki z płyt OSB o wysokości 190 centymetrów – opisuje Małgorzata Zajączkowska-Noceń ze stowarzyszenia Jadłodzielnia. – Przypominają trochę lodówki, choć nie są chłodzone. Będą oklejone przydatnymi informacjami i naszymi tabliczkami. Służą temu, by przez 24 godziny na dobę mieszkańcy mogli dzielić się jedzeniem. Podobnie jak w naszych punktach, ale bez dodatkowej obsługi. Każdy zostawia lub bierze, co chce.

Jadłodzielnia wzorowała się na praktykach Torunia, gdzie pomysł się przyjął i funkcjonuje. Choć zapał jest duży, realizacja wcale nie była prosta. Jadłodzielniacy mieli kłopot z uzyskaniem zgód na lokalizację szafek, bo choć idea się wszystkim podoba, nie wszyscy chcą jej na własnym terenie (tłumacząc często, że obawiają się wandali), do tego bezpłatnie. Na prośbę o pomoc w realizacji szafek nie odpowiedziały też dwa sieciowe sklepy budowlane, do których stowarzyszenie zwróciło się o przekazanie materiałów. A na koniec się okazało, że wcale nie będzie łatwo i tanio tych szafek wykonać. Na szczęście ze wsparciem przyszła toruńska Jadłodzielnia. To tam szafki powstały za darmo.

Co można w tych szafkach zostawiać? Podobnie jak w punktach Jadłodzielni niemal wszystko, z czego sami też byśmy skorzystali – nadwyżki nadającej się do spożycia żywności, z wyjątkiem surowego mięsa, produktów zawierających surowe jaja i alkohol. Trzeba też pamiętać, że każdy, kto się tym częstuje, zawsze robi to na własną odpowiedzialność.

– Mamy nadzieję, że pomysł chwyci i szczecinianie polubią te miejsca – mówi Małgorzata Zajączkowska-Noceń. – Bardzo byśmy chcieli, by w mieście powstało w sumie dziesięć takich szafek. Jeśli ktoś chciałby nam w tym pomóc, umożliwiając lokalizację na swoim terenie albo oferując wsparcie czy materiały do wykonania szafek, będziemy bardzo wdzięczni.

Trzy pierwsze szafki na żywność udaje się Jadłodzielni uruchomić dzięki funduszom z marszałkowskiego programu Społecznik. Środki te umożliwiły również m.in. przeprowadzenie warsztatów edukacyjnych z zakresu niemarnowania żywności w szkołach w powiecie polickim, gryfińskim i w Szczecinie.

Anna Gniazdowska

Fot. Archiwum

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Odp. do... ?
2018-11-09 11:22:04
Cos lub Duzo w tym jest i to tak dluuugo - az cos Powaznego sie stanie ?/! Gdyz nie zawsze i dobre pomysly, dzieki "jakiemus id....e" sprawdzaja sie i w rzeczywistosci ??
ratowacz
2018-11-09 10:38:11
Rynaczek Kilinskiego? miedzy manhatanem a netto??? gdzie ???
?
2018-11-09 10:35:35
A co, jeśli jakich psychopata podrzuci zatrutą żywność albo jakiś żartowniś dosypie proszku na przeczyszczenie. Skąd wiadomo, jak długo ta żywność stałą u kogoś w domu?
Brawo
2018-11-09 10:15:46
Super sprawa!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA