sobota, 15 grudnia 2018.
Strona główna > Wiadomości > SST. Kolejna inwestycja bez wykonawcy

SST. Kolejna inwestycja bez wykonawcy

SST. Kolejna inwestycja bez wykonawcy
Data publikacji: 2016-06-30 10:16
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:07
Wywietleń: 724 141417

Nie będzie na czas pętli autobusowej na przystanku "Turkusowa", czyli końcowym przystanku SST. Miasto wypowiedziało umowę wykonawcy prac. 

- W związku z nierozpoczęciem prac budowlanych przy budowie pętli autobusowej przy ul. Turkusowej, Urząd Miasta wypowiedział umowę wykonawcy - informuje Piotr Zieliński z Centrum Informacji Miasta. - W ocenie Miasta nierozpoczęcie de facto robót budowlanych i przerwanie realizacji inwestycji z przerwą trwającą ponad 2 tygodnie - od dnia przekazania placu budowy w dniu 16.05.2016 r. do chwili obecnej - a tym samym potencjalna niemożliwość zrealizowania inwestycji w wyznaczonym terminie, stanowiły podstawę do odstąpienia w dniu 24 czerwca br. od umowy z przyczyn leżących po stronie wykonawcy.

Jak zapewnia Piotr Zieliński, Miasto podejmowało wielokrotne próby mające na celu zintensyfikowanie robót budowlanych przez wykonawcę, nie przyniosły one jednak oczekiwanych rezultatów. W związku z tym naliczona i potrącona została kara umowna w wysokości 10 proc. kontraktu, tj. 848 888,89 zł, a także uruchomiono polisę ubezpieczeniową zabezpieczenia należytego wykonania umowy.

Przypomnijmy: program funkcjonalno-użytkowy dla nowej pętli autobusowej nieopodal końcowej stacji tramwajów przy ul. Turkusowej opracowany został na zlecenie miasta w grudniu 2013 roku. Przygotowała go Pracownia Projektowa Macieja Sochanowskiego. Przewiduje on m.in. budowę dwóch nowych dróg dojazdowych ze ścieżkami rowerowymi i chodnikami, czterech zadaszonych peronów i stanowisk zapasowych do postoju. W okolicy stacji końcowej „Turkusowa”, która taką rolę powinna pełnić do czasu przedłużenia torowiska do Kijewa, powstaną też: parking dla samochodów, parkingi rowerowe typu bike&ride i 10 szafek rowerowych. Trzeba też będzie wybudować nowy przejazd kolejowy na linii 417. Droga publiczna łącząca pętlę autobusową poprzez przejazd kolejowy z ul. Jasną jest zgodna z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ta zaś, która ma biec w kierunku ul. Walecznych, jest z zapisami planu niezgodna – w przypadku kontynuowania budowy linii tramwajowej miałaby zostać zlikwidowana.

Cały rejon przyszłej pętli wymaga skanalizowania, usunięcia kolizji z istniejąca już infrastruktura techniczną, oświetlenia. Na placu między peronami ma stanąć toaleta z dwoma oddzielnym kabinami, dostosowana do obsługi osób niepełnosprawnych (jedna dla pasażerów, druga dla motorniczych i kierowców). Pojawić się mają toalety publiczne i elektroniczny system informacji dla pasażerów w czasie rzeczywistym, jak w innych punktach przesiadkowych w mieście.

Przetarg na zaprojektowanie i budowę w trybie odrębnego zlecenia nowej pętli autobusowej urzędnicy magistratu rozstrzygnęli we wrześniu 2014 roku. Wybór padł na Zakład Robót Inżynieryjno-Budowlanych Andrzej Dykowski, który zaoferował za wykonawstwo najtaniej - skalkulował rachunek za taki zakres usług na 8 mln 489 tys. zł.

- Jednocześnie podjęte zostaną działania mające na celu uruchomienie procedur przetargowych i wyłonienie nowego wykonawcy w możliwe najszybszym czasie zapewnia Piotr Zieliński.

Nowa pętla miała być gotowa pod koniec bieżącego roku.

(ToT, win)

Wizualizacja: UM Szczecin

Komentarze

Mirek
Co za różnica gdzie będzie pętla końcowa.Przecież może być przy Turkusowej a tory dalej mogą biec tam gdzie mieszkańcy/powtarzam mieszkańcy/zaproponują,przecież głównie dla nich jest budowany tramwaj /różnych prędkości/.Ps.stacje transformatorowe nie muszą stać przy pętlach.I jeszcze jedna sprawa dot.skrzyżowania na ul.zwierzynieckiej.Dziwię się tym co płacili za projekt tego skrzyżowania.Spotkajcie się na tym skrzyżowaniu w godzinach szczytu i opublikujcie na łamach prasy wyniki obserwacji./tylko się nie pobijcie bo to jest karalne/.
2016-07-02 10:34:08
wolk
Pętla będzie wybudowana z poślizgiem, a linie pospieszna B skraca się pozbawiając Mieszkancow Osiedla Arkonskiego,w soboty i niedziele z bezpośredniego polaczenia z Centrum.
2016-06-30 16:46:59
Basen
Nie po to wyremontowano tak pięknie Basen Górniczy, żeby zaraz za chwilę ciężar obsługi pasażerów Prawobrzeża miał być przeniesiony na Turkusową...
2016-06-30 14:37:45
prośba do redaktorów
nie używajcie określenia 'Miasto" w odniesieniu do magistrackich urzędników...To jest obraźliwe dla mieszkańców miasta.
2016-06-30 14:26:36
SromotnikBezwstydny
Choroba anonimowości! " Miasto wypowiedziało umowę wykonawcy prac." A może konkretnie :KTO zawierał umowę i KTO ją zrywał! Jaki KTOŚ za tym stoi ??? Już Gorbaczow głosił "jawność i otwartość"! Tymczasem szczecińscy magistraccy wrócili do komuny.Decyzję podejmuje jakiś koletyw, rada, komisja i nikt za nic nie odpowiadał wówczas i jak widzimy teraz też! Za bylejakość torowiska- NIKT nie poniósł kary. Za Spalarnię Odpadów - nawet prokurator boi się gęby otworzyć. Miasto kolesi PiSdzielców i POpaprańców! Jeśli jakąś klikę pominąłem to pardon!
2016-06-30 14:20:18
jaorń
Brawo Krzystek! jedyne co mu wychodzi nawet lepiej niż potrzeba to przekazywania terenów na kościół (wbrew mieszkańcom) i dofinansowanie przez konserwatora zabytków kilkuset tysięczną kwotą kościoła parafialnego Prezydenta, gdzie księdzem jest jego brat, też Krzystek. O wyremontowanym za wiele milionów szpitalu miejskim przekazanym siostrom tylko wspomnę.
2016-06-30 14:15:51
tylko pytam...
1.Czy magistraccy badali możliwości przerobowe "firmy" pana Andrzeja Dykowskiego? 2.Któremu osiedlu lub instytucji ma służyć ta Pętla Turkusowa (z pewnością nie dla Szpitala Zdroje...)? 3.Czy możecie pokazać plan dalszego biegu planowanego torowiska SSTram.? tylko pytam...
2016-06-30 14:11:55
andi
nie ma gospodarza tylko są same głąby tylko zaorać naszą wioske po to żeby wykończyć nasze społeczeństwo praktycznie nie ma mostów niebędzie stadionu wszystko jest na nie cofamy się do kamienia łupanego z takim rządzeniem pętle ktoś powinien zawiązać gdzieś a nie budować i po co szkoda pieniędzy tak jak ze spalarnią bo krzystek się chwali co można żle zrobić
2016-06-30 14:10:34
miejski łazęga
Kolejna smutna i żałobna wiadomość dla mieszkańców Szczecina.Dlaczego w takich sytuacjach nie można"z automatu" przystąpić do rozmów z drugim na liście wykonawcą startującym do pierwszego przetargu-? To jest rzeczywiście tak trudne do ogarnięcia-? Skoro przepisy tak a nie inaczej stanowią to dlaczego nie można ich zmienić i ucywilizować do"reszty świata"-?
2016-06-30 13:22:00
Do na grzyba
Tak tylko pytam - co miałeś z matmy? Do tej pory SST pociągnięto 4km za 240 mln. Pętla autobusowa ma kosztować 9mln., więc ile dalej pociągniesz SST za te pienądze? 150 metrów. Wracaj na te swoje grzyby.
2016-06-30 13:20:13
xxx
Co na to Piotruś?
2016-06-30 12:33:15
Na grzyba pętla w tym miejscu
Nie lepiej za te pieniądze pociągnąć dalej SST
2016-06-30 10:59:56
Stsetsinn
Niemożliwe. Prezydent, który tak wspaniale prowadzi inwestycję spalarni, nie ma wpływu na szybki tramwaj, z pękającymi szynami?
2016-06-30 10:48:30
Honorat
Budowa "tymczasowej" pętli autobusowej przy TYMCZASOWEJ pętli tramwajowej "Turkusowa" to wyrzucone pieniądze i niepotrzebny nakład pracy w inwestycję, która będzie potrzebna przez krótki czas (chyba, że tory tramwajowej już dalej nie będą budowane). Może za te pieniądze można byłoby pociągnąć kilometr torów do skrzyżowania ulic Przelotowej i Handlowej, gdzie jest już gotowa pętla autobusowa, na której zatrzymują się prawie wszystkie autobusy tej części prawobrzeża? Tylko toalety brak.
2016-06-30 10:32:09