Tylko 22,5 procent kobiet mieszkających w Zachodniopomorskiem wykonuje badania cytologiczne w ramach finansowanego przez NFZ przesiewowego programu w kierunku raka szyjki macicy. 22 stycznia położne ze szpitali w Zdrojach i na Pomorzanach przypomną, jak ważne w zapobieganiu i wczesnym wykrywaniu zmian nowotworowych jest to badanie.
Finansowany przez NFZ program przeznaczony jest dla kobiet w wieku 25-59 lat (zgodnie z rocznikiem), które w ciągu trzech lat nie wykonały badania cytologicznego.
- Badanie można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania - mówi Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy zachodniopomorskiego oddziału NFZ.
W ramach cyklu "Środy z profilaktyką" i Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, zachodniopomorski oddział NFZ zaprasza 22 stycznia w godz. 10-14 na spotkanie z doświadczonymi położnymi - Izabelą Karwan ze Szpitala „Zdroje” oraz Kamilą Pietrzak ze Szpitala Klinicznego nr 2 na Pomorzanach. Będzie można porozmawiać z nimi o ważnych dla kobiet badaniach profilaktycznych. Położne wyjaśnią, na czym polega badanie cytologiczne, jak się do niego przygotować, kiedy je wykonać oraz przedstawią rolę i znaczenie ich zawodu w sprawowaniu opieki nad kobietą w każdym okresie jej życia. Przy specjalnym stanowisku będzie można również wykonać pomiar ciśnienia, spirometrię oraz BMI - skład masy ciała.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do godz. 14 w siedzibie zachodniopomorskiego oddziału NFZ przy ul. Arkońskiej 45 w Szczecinie.
Rak szyjki macicy jest bardzo podstępny. W pierwszym okresie przebiega bez niepokojących objawów. Jego rozpoznanie jest możliwe tylko dzięki cytologii, która pozwala wykryć zmiany na wczesnym etapie choroby.
- Lekarz podczas wizyty sprawdza w systemie informatycznym, czy i kiedy kobieta skorzystała z badania. Zaś samo badanie jest całkowicie bezbolesne i trwa bardzo krótko. Polega na pobraniu specjalną szczoteczką komórek z szyjki macicy - tłumaczy Małgorzata Koszur.
Najwięcej kobiet zostało przebadanych w powiecie białogardzkim (prawie 30 proc.), pyrzyckim (prawie 28 proc.) i łobeskim (ponad 27 proc.). Najgorsze wyniki mają powiaty: kamieński (ponad 14 proc.), stargardzki (ponad 15 proc.) i kołobrzeski (ponad 16 proc.). Szczecin zajmuje 10. miejsce w województwie - tylko 24 proc. kobiet skorzystało z bezpłatnej cytologii w ramach programu.
(KaNa)
Fot. Ryszard Pakieser