Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Środa z profilaktyką. Zrzucamy zbędne kilogramy

Data publikacji: 14 stycznia 2020 r. 19:27
Ostatnia aktualizacja: 15 stycznia 2020 r. 17:05
Środa z profilaktyką. Zrzucamy zbędne kilogramy
 

Zachodniopomorski Oddział NFZ w Szczecinie zaprasza 15 stycznia osoby, które chcą zgubić nieco kilogramów nadwagi, na kolejną Środę z Profilaktyką. Tym razem tematem akcji prowadzonej w godz. 10 -14 jest bowiem profilaktyka otyłości. 

W godz. 10-14, w sali obsługi, przy stanowisku profilaktyki i promocji zdrowia w siedzibie oddziału NFZ przy ul Arkońskiej 45 w Szczecinie, będzie można skorzystać z: pomiaru ciśnienia oraz BMI – składu masy ciała, a także spirometrii - badania pojemności płuc. Dostępne będzie też najnowsze wydanie informatora "Jak i gdzie się leczyć 2020". 

- Proponujemy też bezpłatne diety, wprost z portalu NFZ, na którym można znaleźć przepis na zdrowie i dobrą formę - dodaje Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. - Naszym partnerem jest Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Szczecinie.

Według danych NFZ i Głównego Urzędu Statystycznego, co drugi dorosły w Polsce (powyżej 15+) ma kilka kilogramów za dużo. Trzech na pięciu z nas ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. W ciągu ostatnich lat odsetek dorosłych cierpiących na otyłość w Polsce systematycznie rośnie. Niestety, prognozy nie są optymistyczne. W 2025 roku otyłych będzie już 26% kobiet i 30% mężczyzn.

Otyłość często leży u podstaw wielu problemów zdrowotnych człowieka. Co roku w Polsce na cukrzycę zapada ponad 400 tys. osób. Do tego dochodzi jeszcze długa lista innych dolegliwości: nadciśnienie tętnicze, choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, bezdech senny, choroby kości, ścięgien, mięśni, tkanki łącznej i skóry, niealkoholowe stłuszczeniowe choroby wątroby, choroby układu krążenia, niektóre nowotwory, np. jelita grubego. Wyjątkowo duża otyłość może prowadzić nawet do niepełnosprawności.

Wzrastająca epidemia otyłości jest wynikiem wysokiej konsumpcji żywności ultra przetworzonej oraz wiąże się z chorobami przewlekłymi. Produkty najbardziej kojarzone z przybraniem na wadze obejmują: chipsy ziemniaczane, napoje słodzone cukrem, słodycze i desery, rafinowane ziarna, czerwone mięso i przetworzone mięso, podczas gdy niższy przyrost masy ciała, a nawet utrata masy ciała są związane z pełnoziarnistymi ziarnami, owocami i warzywami. Inne trendy żywieniowe wpływające na epidemie otyłości obejmują niewystarczające spożycie błonnika pokarmowego, dramatyczny wzrost dodatków do żywności, takich jak emulgatory.

Zamiast leczyć objawy otyłości i choroby z nią związane za pomocą leków, należałoby uczynić wszystko, aby wykorzystywać żywność jako lek, apelują specjaliści od zdrowego żywienia. W związku z tym propagują większe spożycie całych warzyw, roślin strączkowych, orzechów, owoców i wody.

(ip)

Fot. archiwum

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

blee
2020-01-15 07:04:50
Trzeba być totalnie zboczonym, aby coś takiego się podobało.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA