Poniedziałek, 02 października 2023 r. 
22 szczecin
REKLAMA

Spotkali się rodzice wcześniaków [GALERIA]

Data publikacji: 19 listopada 2016 r. 20:07
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:21
Spotkali się rodzice wcześniaków
Fot. Ryszard Pakieser  

Po raz pierwszy w Szczecinie obchodzono „Światowy Dzień Wcześniaka". Rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych zaproszono w sobotę (19 listopada) na warsztaty, wykłady i spotkania integracyjne. Klinika na Pomorzanach gościła ich u siebie, Fundacja Małych Serc ze Stowarzyszeniem Motocyklistów dla Dzieci - w Trafostacji Sztuki. Rodzice przybyli ze swoimi pociechami.

- Nasz synek, Julian, urodził się dwa miesiące przed czasem - opowiadali Marta i Piotr Kwiatkowscy. - Przez 6 tygodni leżał w szpitalu. To był trudny czas. Bardzo się baliśmy o niego. Wiemy, że w takiej sytuacji bardzo potrzebne jest wsparcie m.in. rodziców innych wcześniaków. Dzisiaj synek ma 14,5 miesiąca. Na szczęście wszystko jest dobrze, rozwija się prawidłowo.

Pani Marta przyznaje, że szukała wsparcia i porad od rodziców, którzy byli w podobnej sytuacji. Głównie przez Internet. Dołączyła do grupy na portalu społecznościowym, w której swoimi doświadczeniami dzielili się inni rodzice wcześniaków. W sobotę mogła się z nimi spotkać.

- Chwilę pobędziemy tutaj, w Trafostacji, ale w południe jedziemy też na Pomorzany, do kliniki, w której urodził się Julian - mówiła pani Marta. - Tam organizowane jest podobne spotkanie.

W Trafostacji można było pomóc w robieniu ośmiorniczek dla wcześniaków. Takie wełniane maskotki łagodzą u maluszków stres związany z pobytem w inkubatorze i rozłąką z mamą.

- One pachną mamą (bo ta wcześniej te maskotki przytula - red.), a macki tych ośmiorniczek przypominają pępowinę, więc noworodek chwyta za te macki, zamiast za kabelki od urządzeń monitorujących jego stan i wspierających jego funkcje życiowe - opowiada Anna Klebańska, szczecińska koordynatorka akcji „Ośmiorniczki dla wcześniaków", działa w Fundacji Małych Serc.

Podczas sobotniej akcji zbierane były także pieniądze na takie ośmiorniczki. Maskotki dla wcześniaków muszą być wykonywane z odpowiednio atestowanej włóczki, która nie uczula i nadaje się do sterylizacji.

Akcję w Trafostacji Sztuki przygotowały: Fundacja Małych Serc i Stowarzyszenie Motocyklistów dla Dzieci.

- Sama jestem mamą wcześniaka - opowiada Ewa Orczykowska, jedna z inicjatorek Pierwszego „Szczecińskiego Dnia Wcześniaka", działaczka Stowarzyszenia Motocyklistów dla Dzieci. - Przecież w Szczecinie jest kilka szpitali, w których rodzą się wcześniaki. A dla rodziców narodziny wcześniaka, to bardzo traumatyczne przeżycie. Na świat przychodzi maleńka istotka, która mieści się na dłoni, a nie można jej nawet przytulić. Rodzice w tym momencie potrzebują ogromnego wsparcia. I nikt tak ich nie zrozumie, jak inny rodzic wcześniaka. Pewnego dnia przyszłam na warsztaty robienia ośmiorniczek. Spotkałam na nich Beatę Nizio z Fundacji Małych Serc, i razem stwierdziłyśmy, że trzeba przygotować taki Dzień Wcześniaka. Bez problemu udało się nam znaleźć sprzymierzeńców. Bo czy jest ktoś mniejszy, komu można pomóc?

Agnieszka Spirydowicz

Fot. Ryszard Pakieser

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ola
2016-11-19 21:33:34
"Bo czy jest ktoś mniejszy, komu można pomóc?" Tak. Dzieciątko zagrożone aborcją.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA