Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Pierwszy Szczeciński Światowy Dzień Wcześniaka

Data publikacji: 17 listopada 2016 r. 10:02
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:21
Pierwszy Szczeciński Światowy Dzień Wcześniaka
Obecnie wolontariusze Fundacji Małych Serc dostarczają do SPSK2 na Pomorzanach i SPSK1 w Policach po 30 ośmiorniczek miesięcznie. Dzięki nim dzieci czują się bezpieczniej i są spokojniejsze w inkubatorach.  

W Polsce rok temu przyszło na świat 26 tys. dzieci przedwcześnie urodzonych. Co dziesiąte dziecko urodzone na świecie jest wcześniakiem. 17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Dla uczczenia tego święta sławne budynki na świecie zostają podświetlone na kolor fioletowy.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Motocykliści dla Dzieci i Fundacji Małych Serc w sobotę (19 listopada) w Trafostacji Sztuki w Szczecinie zostanie zorganizowany Pierwszy Światowy Dzień Wcześniaka, który obchodzony jest w zaledwie kilku miastach Polski. Będzie to akcja charytatywna pod tytułem „Pierwszy Szczeciński Światowy Dzień Wcześniaka”, której głównym celem jest integracja środowiska rodziców i dzieci przedwcześnie urodzonych ze Szczecina i okolic, jak również podniesienie świadomości społeczeństwa w temacie wcześniactwa - informuje Ewa Orczykowska, działaczka Stowarzyszenia Motocykliści dla Dzieci. Preludium do akcji będzie stanowiło podświetlenie 17 listopada na kolor fioletowy fasady 13 muz.

Podczas „Pierwszego Szczecińskiego Światowego Dnia Wcześniaka” zbierane będą środki na wsparcie akcji „Ośmiorniczki dla Wcześniaków”. Akcja ta jest dobrze znana rodzicom wcześniaków na całym świecie. Ma ona na celu wsparcie dzieci przedwcześnie urodzonych w ich pierwszych dniach życia i często pierwszej walce o życie. Dzięki maskotkom dzieci czują się bezpieczniej i są spokojniejsze w inkubatorach. Obecnie wolontariusze Fundacji Małych Serc dostarczają po 30 ośmiorniczek miesięcznie do SPSK2 na Pomorzanach i  SPSK1 w Policach. Wszystkie zebrane w tym dniu pieniądze zostaną przekazane na materiały potrzebne do wykonania „ośmiorniczek”, które trafią na oddziały neonatologiczne szpitali ze Szczecina i okolic.

Oprócz szeregu atrakcji skierowanych do najmłodszych: artystycznego malowania twarzy, Ligi Superbohaterów,  zajęć plastycznych i słodkości, rodzice będą mogli wysłuchać wykładów lekarzy i rehabilitantów ze szczecińskich szpitali, wspólnie z dziećmi spróbować swoich sił w układzie tanecznym „Wcześniak Power Dance”, a także obejrzeć wystawę fotografii pod tytułem „mały WIELKI Cud” obrazującej dzielne wcześniaki urodzone w szczecińskich szpitalach. Podczas pokazu pierwszej pomocy przedmedycznej pod tytułem „Uratuj Oddech Wcześniaka”, będzie można przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy niemowlęciu i dziecku. Motocykliści ze Stowarzyszenia Motocykliści dla Dzieci opowiedzą o swoich pięknych maszynach, na których tego dnia będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Doskonale znana szczecińskiej publiczności Sandra Chorąży umili czas wszystkim przybyłym gościom piękną piosenką, a podczas licytacji, będzie można nabyć takie perełki, jak rakieta tenisowa z podpisem Jerzego Janowicza.
(p)

Fot. arch.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ania
2017-11-09 21:53:00
Czy w tym roku gdzieś jest organizowany dzień wcześniaka
Minister
2016-11-17 14:38:37
SPSK2 na Pomorzanach również w sobotę organizuje Dzień Wcześniaka
Głowa do góy
2016-11-17 10:36:05
Pamiętajmy, że wcześniactwo to nie wyrok. Pierwsze miesiące po urodzeniu, gdy niemowlęta są w inkubatorze, są okrutnym okresem dla rodziców, pełny, niepewności i strachu. Jednak każdy wie, że wcześniaki rosną i stają się nastolatkami, które tak samo aktywnie uczestniczą w życiu, jak dzieci urodzone w planowym terminie. Mało tego, gdyby spytać się największych gwiazd sportu, czy estrady, to wielu z nich urodziło się...za wcześnie :)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA