Ponad 200 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei wzięło już w tym roku udział w specjalistycznych szkoleniach. Uczą się postępowania w razie wykrycia ładunku wybuchowego, ewakuacji pasażerów z pociągu, czy udzielania pomocy przedmedycznej.
Szkolenia odbywają się wspólnie z innymi służbami – policją, Strażą Graniczną, Państwową Strażą Pożarną, a także z Żandarmerią Wojskową. Takie podnoszenie kwalifikacji przekłada się na lepiej skoordynowane akcje i zwiększenie bezpieczeństwa podróżnych.
– Ćwiczenia to dobry sprawdzian poziomu wyszkolenia funkcjonariuszy, większe doświadczenie i lepsze umiejętności w przypadku sytuacji kryzysowych. Doskonalenie SOK znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa podróżnych – mówi Paweł Boczek, zastępca komendanta głównego SOK.
W tym roku, w 22 ćwiczeniach wzięło już udział ponad 200 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Doświadczenie SOK w wykrywaniu wykroczeń i przestępstw w pociągach, na peronach i szlakach kolejowych jest nieocenioną pomocą dla współpracujących służb mundurowych. W trudnym terenie funkcjonariusze mają do wsparcia także zespoły z wyszkolonymi specjalnie psami.
Komenda Główna SOK zarejestrowała w tym roku ponad 7500 zdarzeń związanych z bezpieczeństwem na obszarze kolejowym. Od początku roku funkcjonariusze SOK ujęli blisko 2900 sprawców przestępstw i wykroczeń.
ToT
Fot. Straż Ochrony Kolei