Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Smog w kurorcie?

Data publikacji: 22 kwietnia 2019 r. 09:41
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:38
Smog w kurorcie?
 

„Jakość powietrza niemal w całym kraju bardzo dobra. W Kołobrzegu jedynie średnia w tym momencie” – taki komunikat wypowiadany przez pogodynkę stacji Polsat News można było usłyszeć na antenie tv podczas prezentowania środowej prognozy pogody. 

Sytuacja nie była odosobniona, bo podobne informacje emitowane są od kilku dni. Towarzyszy im grafika przedstawiająca na mapie Polski pomarańczową buźkę przy największym krajowym kurorcie.

Pozostałe miasta, w tym Kraków i Katowice, mają buźki zielone, co oznacza, że powietrze jest tam klarowne. Skąd taka informacja? Czy faktycznie coś niedobrego dzieje się w Kołobrzegu?

Okazuje się, że niedobrze dzieje się, ale przy zbieraniu informacji do prezentacji w Polsacie. Dane dotyczące jakości powietrza stacja pobiera od zewnętrznego podmiotu. Ten przekazuje je na podstawie odczytów z punktu pomiarowego umiejscowionego w Koszalinie. W Kołobrzegu monitoring on-line nie jest prowadzony. Na osiedlu Ogrody zamontowano co prawda wartą 100 tys. zł stację zbierającą informacje o jakości powietrza, ale odczyty prowadzone są w niej raz na miesiąc. W pierwszym kwartale tego roku tylko jednego dnia nieznacznie przekroczone zostały normy dotyczące pyłów zawieszonych PM10. Można się o tym dowiedzieć w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Szczecinie, który zbiera dane z kołobrzeskiej stacji. Nawet w tym przypadku grafika znajdująca się obok Kołobrzegu na polsatowskiej mapie zanieczyszczeń powinna mieć kolor zielony.

– Rozmawiałem z panem z Warszawy odpowiedzialnym za prognozy pogody w stacji Polsat News, który zdradził mi, że informacje prezentowane na antenie oparte są na danych pochodzących ze stacji pomiarowej usytuowanej w Koszalinie. Poinformowałem go, że jest to błąd. Przyznał mi rację i obiecał zająć się sprawą – mówi rzecznik prasowy prezydent Kołobrzegu Michał Kujaczyński.

Niewykluczone, że w odpowiedzi na interwencję z mapy sytuacji smogowej pokazywanej w telewizji zniknie Kołobrzeg. Jego miejsce zastąpi wtedy Koszalin. Jeśli nie można prezentować prawdziwych informacji o czystości powietrza w największym polskim kurorcie, będzie to dobre wyjście. Znacznie lepiej byłoby jednak, gdyby Kołobrzeg pozostał, a publikowane o nim informacje były po prostu prawdziwe. ©℗

Przemysław Weprzędz

Fot. strona internetowa Polsat News

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wniosek
2019-04-23 17:26:44
TV Polsat - łże
Te panienki
2019-04-23 00:11:10
przy ekranach w każdej tv, to tylko modelki. Nie mają pojęcia o czym mówią. Synoptycy wyginęli wraz z odejściem Pani Sommer.
@antydebil
2019-04-22 19:36:42
Dużo zdrowia życzę, bo na rozum już za późno.
antydebil
2019-04-22 18:01:17
Palcie dalej śmieciami , węglem,miałem, plastikiem , będziecie zdrowsi...Rocznie w PL umiera z powodu zatrucia powietrza miasto wielkości Stargardu, o astmatykach, rencistach, alergikach i niewydolnych oddechowo nie wspominam , wspierajmy górnictwo , a zdechniemy nie przekazując nic naszym wnukom... Gdyby wprowadzić zachodnie normy smogowe bylibyśmy permanentnie zagrożeni , ale nasz rząd PIS dba o to ,aby tak nie było i tego nie wprowadzi tylko ma pasmo samych sukcesów...
do "pytam"
2019-04-22 14:46:54
Święta świętami ale zasada "piłeś - nie pisz" jest nadal aktualna.
jak zwykle
2019-04-22 14:46:50
lewacka manipulacja, żeby ogłupić i przestraszyć maluczkich. Łatwiej wtedy wziąć ich za twarz.
pytam
2019-04-22 10:40:43
Smog smogiem ale dlaczego nie ma informacji o chemtrails które to mają decydujący wpływ na pogodę i jakość powietrza nad Polską!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA