Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Czym oddychamy w Szczecinie?

Data publikacji: 07 lutego 2019 r. 12:29
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:32
Czym oddychamy w Szczecinie?
 

Podczas gdy władze miasta walczą ze smogiem, warto sprawdzić, jak się ta walka udaje. Jakość powietrza w Szczecinie na bieżąco bada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Stacje pomiarowe znajdują się w centrum – przy al. Piłsudskiego oraz na prawobrzeżu - przy ulicy Andrzejewskiego. Trzecia stacja przy ul. Łącznej od pewnego czasu… nie działa.

Według dostępnych na stronie internetowej inspektoratu pomiarów, od początku lutego przez pierwsze dwa dni miesiąca przekroczone zostały normy dla pyłów PM10. Tak sam0 było także w ostatnim dniu stycznia.

– Norma dobowa, wynosząca 50 mikrogramów na metr sześcienny powietrza, nie może być przekroczona przez więcej niż 35 dni w roku kalendarzowym – poinformował WIOŚ w swoim komunikacie. – Na stanowisku pomiarowym w Szczecinie przy al. Piłsudskiego jest to (31 stycznia) trzeci, a przy ul. Andrzejewskiego drugi dzień w roku z przekroczeniem dziennej normy.

Biorąc pod uwagę, że w 2019 roku ilości PM10 były za wysokie przez 5 dni (pomiary przy al. Piłsudskiego), to proporcjonalnie na koniec roku takich dni byłoby 50, a to oznaczałoby 15 dni przekroczeń obowiązujących norm jakości powietrza. Dla porównania, w Krakowie w 2011 roku takich dni było aż 150.

Należy też wspomnieć o prawdopodobnie najgroźniejszym składniku smogu – rakotwórczym benzo(a)pirenie. Jego średnie stężenie w 2017 roku w Szczecinie wyniosło 1,9 nanograma na metr sześcienny, podczas gdy europejskie normy nakazują nie przekraczać limitu 1 ng/m3. Z dostępnych danych wnika, że najwięcej benzo(a)pirenu wdychali mieszkańcy Szczecinka, bo było go czterokrotnie więcej, niż nakazują normy. Dla porównania stężenie w Berlinie to 0,7 ng/m3, a w Krakowie – 10,9. Dzień wdychania krakowskiego benzo(a)pirenu, według informacji ze strony powietrzewkrakowie.pl – korzystającej m.in. z informacji Głównego Inspektoratu Środowiska – odpowiada wypaleniu 9 papierosów. Przy średnim stężeniu dla Szczecina oznacza to prawie dwa dziennie.

To, że dane dla Szczecina są dobre w porównaniu z innymi miejscami w Polsce, nie oznacza, że możemy spocząć na laurach. Podejmowane przez władze miasta oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programy walki z zanieczyszczeniami wymagają także zaangażowania samych mieszkańców. Warto tutaj przypomnieć o aplikacji i stronie Alert Szczecin, dzięki której można podzielić się podejrzeniami, że ktoś świadomie zanieczyszcza środowisko. Oprócz tego bardzo dobrym pomysłem może być rozważenie przesiadki z samochodu do komunikacji miejskiej.

Obecnie dane WIOŚ (5 lutego) wskazują, że najlepsze powietrze w regionie mamy w Koszalinie, opisane jest jako „bardzo dobre”. Natomiast pomiary ze wszystkich pozostałych stacji na terenie województwa wykazywały „dobrą” jakość powietrza. Ale to nie znaczy, że nie należy poprawiać tego „dobrego” na lepsze.

(NaP)

Fot. Fotolia

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Michał
2019-02-07 22:18:47
miasto Szczecin powinno zakazać używania pieców na paliwa stałe wtedy w ogóle nie było problemu z benzopirenem w takim stężeniu , poza tym zakaz spalania drewna, liści i traw na działkach rozsianych po całym mieście
Zielony
2019-02-07 20:26:26
Moim zdaniem trzeba zrobić przełomowy krok na przód i zabronić ogrzewania w zimie piecami i kominkami. Trudno! Walka o klimat wymaga czasami ofiar! Natomiast zakazu poruszania się prywatnymi samochodami nie wprowadzamy z przyczyn opisanych przez @bzdura.
Ch.Eng.
2019-02-07 20:08:22
Odczepcie sié od samochodów. W Hamburgu sprawdzono powietrze w strefie ograniczonego ruchu aut i wyszło że nic się nie zmieniło
@bzdura
2019-02-07 19:11:17
Dokładnie, zgadzam się!
czas dla kablarzy
2019-02-07 17:33:34
"wymagają także zaangażowania samych mieszkańców... można podzielić się podejrzeniami...".
Kazimierz
2019-02-07 17:21:11
Trzeba zmniejszyć ilość zanieczyszczeń. Już wielu ludzi umarło przez to niestety.
Pogodno smogiem stoi
2019-02-07 15:00:10
Ile lotów dronami Straż Miejska odbyła,ile stwierdzono nieprawidłowości,jakie podjęto środki karne wobec tych osób-? Dlaczego nie ma takich informacji-? Sprzęt ,licencje,ubezpieczenie-to wszystko na nasze pieniądze,tak więc nie po to kupiono tak drogi sprzęt by ten leżał w magazynie i był jedynie okazjonalnie używany na potrzeby medialne czy "spektakularne akcje " Na stronach OŚ oraz Straży Miejskiej brak informacji na temat takich działań i ich wyników.
bzdura
2019-02-07 13:37:46
"Oprócz tego bardzo dobrym pomysłem może być rozważenie przesiadki z samochodu do komunikacji miejskiej." Jasne i czekać w smogu na przystanku, wdychać go kilkadziesiąt minut, przy każdym otwarciu drzwi pojazdu nowa porcja smogu. Zgodnie z tą durną poradą fatalnym wyjściem jest jazda w przefiltrowanym z zanieczyszczeń powietrzu komfortowym wnętrzu samochodu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA