Sobota 25 czerwca 2022r. 
REKLAMA

Skierowania już dostępne. Szczepienia dzieci od lat 5 do 11

Data publikacji: 2021-12-13 21:32
Ostatnia aktualizacja: 2021-12-26 13:30
Skierowania już dostępne. Szczepienia dzieci od lat 5 do 11
Najłatwiej zarejestrować dziecko przez internet przez Profil Zaufany. Od 12 grudnia są tu już dostępne e-skierowania.  

JUŻ 12 grudnia pojawiły się w systemach rodziców pierwsze aktywne e-skierowania na szczepienia dzieci od 5 roku życia. 13 grudnia miała zaś dotrzeć do Polski pierwsza partia preparatu dla najmłodszych. Cykl szczepień dla tej grupy - według Ministerstwa Zdrowia - ma się rozpocząć 16 grudnia. Jednak nie w każdym powszechnym punkcie będzie można zaszczepić dziecko, bo przed wakcynacją musi zbadać je lekarz. Informacje o punktach szczepień wykonujących szczepienia dzieci widoczne będą w e-rejestracji.

W jaki sposób można zarejestrować dziecko na szczepienie?

Zapisać dziecko na szczepienie można na dwa sposoby: poprzez Profil Zaufany i bez jego użycia. W pierwszym przypadku rodzic musi zalogować się na Profil Zaufany i wybrać jeden z dostępnych terminów i miejsce szczepienia. Oczywiście, datę jak i sam punkt można zmienić.

W drugim przypadku nie trzeba logować się na Profil Zaufany. Wystarczy wejść na stronę https:/pacjent.erejestracja.ezdrowie.gov.pl i wybrać “Rejestracja bez Profilu Zaufanego”. Należy tu wpisać nazwisko dziecka, jego numer PESEL oraz swój numer telefonu, po czym rodzic otrzymuje sms z kodem, który trzeba wpisać w kolejnym kroku formularza. Następnie wybrać dogodny termin szczepienia, po czym na podany nr telefon przyjdzie SMS z potwierdzeniem. 

Wytyczne dot. szczepienia dzieci

Najmłodsi będą szczepieni preparatem BioNTech/Pfizer, który zarekomendowała Europejska Agencja Leków (EMA). Szczepionkę zatwierdziła także Komisja Europejska.

Dzieciom od 5. do 11. roku życia szczepionka podawana będzie w dawce trzykrotnie mniejszej niż ta, jaką przyjmują dorośli.

- Dwie dawki szczepionki powinny być podane w odstępie co najmniej 21 dni - informuje Ministerstwo Zdrowia. - W przypadku szczepionki Comirnaty osobom poniżej 18 lat nie podaje się dawki przypominającej.

Lista punktów, w których można będzie zaszczepić dziecko od 5. do 11. roku życia będzie także na bieżąco aktualizowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Co daje szczepionka i gdzie szczepić dzieci?

- Jestem gorącą orędowniczką szczepień, warto więc podać preparat dzieciom, mają bowiem większą szansę na to, że chorobę przejdą łagodnie - mówi lek. med. Elżbieta Beata Wąchalska z NZOZ „Hipokrates" przy ul. Staromłyńskiej w Szczecinie. - Trzeba pójść do takiego punktu, w którym jest opieka lekarza, a nie do apteki, czy powszechnego punktu, w którym jest tylko pielęgniarka. Rodzicom dzieci, które mają alergie oraz doświadczyły odczynów alergicznych zalecam, by wakcynacje odbywały w szpitalach.

Według Ministerstwa Zdrowia do szczepień w grupie 5-11 lat jest ponad 2 mln 600 tys. dzieci.

(kel)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Genowefa Kapera
2021-12-26 13:08:37
nie wolno nikogo straszyć żerowaća ludzkiej psychice
Szczepcie swoje
2021-12-14 19:15:08
Dzieci nie jest przypadkiem że koncerny produkujące szczepionki zagwarantowały sobie bezkarność w wypadku jakichkolwiek problemów... Ale szczepionki są w 100% bezpieczne, nic się nie stanie, szczepcie się szczepcie...
Szczepionkowoce
2021-12-14 15:21:15
Kręcicie bat na cała ludność zachodnie Europy. Aby uchronić dziecko przed covid19 należy podawać jemu 2tys. jednostek witaminy D3 dziennie. Było lato nikt nie chorował, skończyło się słońce i mamy co mamy. Po pierwsze wyłączcie tv, one należą do tych samych ludzi co Phizera, J&j, astrazeneca, Bayer, GSK, Nestle czy Danon. VanGaurd, Black Rock, ChralsSchwabcorp. Oni rządzą swiatem, a Chińczycy tymczasem są pracowici i grzeczni więc dostają szczepionki białkowe. 30% ludzi i tak się nie zaszczepi
do Mariusza
2021-12-14 14:02:31
Ty lepiej uważaj, bo jak Polacy wyjdą na ulicę, to z antyszczepionkowców nie będzie co zbierać.
@Mariusz
2021-12-14 13:35:24
Spadaj foliarzu. Polacy mają prawo ochraniać swoje dzieci przed zagrożeniem koronawirusem i nic ci do tego.
@Mariusz
2021-12-14 13:35:16
Spadaj foliarzu. Polacy mają prawo ochraniać swoje dzieci przed zagrożeniem koronawirusem i nic ci do tego.
Do @Mariusz
2021-12-14 10:24:21
Nie opowiadaj głupot że się na wszystko możliwe zaszczepił. Porównaj kalendarz szczepień dzisiejszy i ten sprzed 30 - 35 lat i jakie wówczas szczepionki podawano. A patrząc na skuteczność tego czegoś, to skłaniam się jednak do tego, że nie chodzi o zatrzymanie choroby (zaszprycowani przeciw covid nadal chorują i najgorsze roznoszą chorubsko), a o uzaleznienie od kolejnych dawek (nawet co 6 - 9 miesięcy), osłabienie naturalnej autoimmunologi i... KASA leci.
@Mariusz
2021-12-14 09:31:52
To wychodź taki jednoosobowy pochód musi być zabawny. Wrocław ostatnio przeżył armagedon komunikacyjny bo grupka 5 antyszczepionkowców postanowiła zrobić protest na ulicach. Pan Mariusz cwaniak zaszczepiony na wszystkie możliwe sposoby w dzieciństwie wraz z innymi nie musiał przeżywać żadnej pandemii teraz odmawia tego samego innym. Oddziały dziecięce pełne, dzieci w stanie ciężkim przedszkola i szkoły zamknięte, a ten pisze "odczepcie się" kolejny znachor.
Mariusz
2021-12-14 07:17:48
Odczepcie się od dzieci bo wyjdziemy na ulice

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA