Czwartek 06 października 2022r. 
REKLAMA

Kiosk profilaktyczny działa w NFZ

Data publikacji: 2021-11-24 12:23
Ostatnia aktualizacja: 2021-11-24 12:23
Kiosk profilaktyczny działa w NFZ
W kiosku profilaktycznym można samodzielnie zbadać poziom ciśnienia, zmierzyć się, zważyć, sprawdzić swój indeks BMI oraz skład ciała. Fot. ZOW NFZ w Szczecinie  

Stanowisko ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz kiosk profilaktyczny uruchomiono w Sali Obsługi Klientów Zachodniopomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie. W kiosku profilaktycznym można samodzielnie zbadać poziom ciśnienia, zmierzyć się, zważyć, sprawdzić swój indeks BMI oraz skład ciała. Wyniki pomiarów można wydrukować i przedstawić obecnemu na sali doradcy. Aby skorzystać z usługi doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z kiosku profilaktycznego, trzeba się wcześniej zapisać. Oczywiście klienci, którzy załatwiają w sali obsługi jakąś sprawę, także mogą skorzystać z pomiarów.

Te najprostsze pomiary - możliwe do samodzielnego wykonania w kiosku profilaktycznym - określają ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi pomaga wykryć nadciśnienie - nieleczone może doprowadzić m.in. do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii. Pomiary masy i składu ciała (poziomu tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie) są istotne, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą.

- Wyniki pomiarów można wydrukować bezpośrednio w kiosku i przedstawić je obecnemu na sali doradcy, który powie klientowi, jakie są normy wykonanych pomiarów - informuje Małgorzata Koszur z Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. - Doradca zaproponuje także udział w programach profilaktycznych lub skorzystanie z bezpłatnych diet, które na swoim portalu publikuje Akademia NFZ. Pomoże także klientowi założyć Profil Zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta.

Samoobsługowe kioski profilaktyczne są tak skonstruowane, że zapewniają prywatność. Mogą z nich korzystać również osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Aby skorzystać z usługi doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym, wystarczy zapisać się przez Internet (na stronie www.nfz-szczecin.pl) lub zadzwonić pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590.

Kioski profilaktyczne i stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia (działają we wszystkich oddziałach wojewódzkich NFZ) są czynne w godzinach 9:00 - 15:30, z półgodzinną przerwą o 12.30.

Warto zapoznać się z zaleceniami przed wykonaniem pomiarów w kiosku profilaktycznym - dostępne są na stronie centrali NFZ (www.nfz.gov.pl) w "Aktualnościach".

(sag)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dobre sobie
2021-11-25 17:56:34
Taki substytut lekarza.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA