Poniedziałek 18 października 2021r. 
REKLAMA

Sesja sejmiku zachodniopomorskiego w cieniu pandemii

Data publikacji: 2020-03-12 16:11
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-12 16:11
Sesja sejmiku zachodniopomorskiego w cieniu pandemii
 

Czwartkowa (12 marca) sesja sejmiku zachodniopomorskiego została przeprowadzona w ekspresowym tempie. To reakcja na pandemię koronawirusa. Nie wiadomo, kiedy odbędzie się kolejna sesja.

- Proszę o nieprzedłużanie dyskusji, które nie wnoszą niczego oprócz poinformowania wszystkich o państwa zdaniu – zaczęła Maria Ilnicka – Mądry, przewodnicząca sejmiku - Ograniczymy sesję do spraw absolutnie kluczowych. Bardzo proszę, abyście państwo podeszli do tego odpowiedzialnie. Nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie skutków dzisiejszej pandemii. Następna sesja zostanie ogłoszona dopiero wtedy, gdy sytuacja będzie opanowana. W przypadku ogłoszenia pandemii do opanowania sytuacji potrzeba nie mniej niż 2,5 miesiąca. Co najmniej do końca maja sesje zostaną zawieszone.

Okrojony porządek obrad sejmiku zachodniopomorskkiego

Sprawy, które uznano za mniej ważne, spadły z porządku obrad. To, co udało się zrobić, to m.in. zmiana budżetu województwa. Sprzeciwiał się temu klub Prawa i Sprawiedliwości, który w sejmiku pozostaje w opozycji do rządzącej Platformy Obywatelskiej.

- Klub PiS będzie głosował przeciwko zmianom w budżecie. Budżet powinien być inaczej ukształtowany – zapowiedziała Małgorzata Jacyna – Witt, przewodnicząca klubu PiS. - Zwiększacie deficyt budżetowy. Jest to efektem zmniejszenia deficytu budżetowego w zeszłym roku. Po prostu nie wykonaliście pewnych inwestycji w tamtym roku, przenosicie je na ten rok.

Zgodnie z wolą marszałka Olgierda Geblewicza przyjęto także uchwałę dotyczącą wsparcia kwotą 400 tysięcy złotych Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie (i kwotą 850 tysięcy złotych Filharmonii Koszalińskiej i Bałtyckiego Teatru Dramatycznego).

- Równy i łatwy dostęp do kultury dla wszystkich mieszkańców województwa jest jednym z naszych priorytetów. Dlatego wspieramy instytucje, które zrealizują ciekawe i potrzebne działania w terenie, otwierają świat sztuki przed mieszkańcami mniejszych miejscowości. Zwłaszcza tymi młodymi. Wierzę, że kiedy tylko uporamy się z wirusem, będzie to znakomita oferta dla wielu osób – podkreślał marszałek.

Wsparcie kultury i in vitro w Szczecinie

Małgorzata Jacyna – Witt przypomniała, że budżet województwa to 1 miliard złotych a budżet Szczecina - 3 miliardy. I zdaniem radnej wsparcie finansowe przydałoby się instytucjom kultury w miejscowościach, które mają skromniejsze możliwości finansowe niż Szczecin. Dlatego radna – choć, jak podkreślała, jest przecież ze Szczecina - wstrzymała się od głosu.

- Nie rozumiem tego przerzucania pieniędzy między gminą Szczecin a samorządem województwa – dodała.

Podczas sesji została także podjęta uchwała o wsparciu finansowym dla Szczecina na program in vitro.

- Wspieranie polityki zdrowotnej gminy miasta Szczecin, gdy ta ma 3 miliardy złotych a samorząd ma 1 miliard, nie ma sensu – stwierdziła Małgorzata Jacyna - Witt. - Mamy inne potrzeby. Onkologiczne. Związane z koranawirusem. Dlatego wspieranie in vitro uważam za nieprzemyślane, delikatnie mówiąc.

- Z powodów etycznych, moralnych, religijnych za tą uchwałą nie
zagłosuję – dodał Zbigniew Bogucki z klubu PiS.

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ