niedziela, 23 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Powstanie centrum „mądre i niebanalne”

Powstanie centrum „mądre i niebanalne”

Powstanie centrum „mądre i niebanalne”
Data publikacji: 2017-09-12 12:32
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:49
Wywietleń: 2505 291839

W Szczecinie powstanie nowa instytucja: Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha – taką decyzję podjęli radni Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Nie brakowało jednak sceptycznych głosów, że zarząd województwa działa zbyt szybko, nie dał wystarczająco dużo czasu na merytoryczną dyskusję, na przykład o budżecie tej instytucji czy o sensowności wyodrębnienia MCN jako osobnego podmiotu.

Na początku Dariusz Wieczorek, radny Sojuszu Lewicy Demokratycznej, zaproponował, aby projekt uchwały zdjąć – i przełożyć głosowanie na późniejszy termin.
- W tej sprawie brakuje szerszych konsultacji – mówił. - Dopiero po nich możemy wydawać pieniądze na nową inwestycję.

Innych radnych jednak nie przekonał.

- Mam głębokie przekonanie, że ta instytucja będzie zmieniała wizerunek Szczecina i Pomorza Zachodniego - opowiadał marszałek Olgierd Geblewicz. - Będzie kolejnym powodem do dumy. Dowodem na to, że nie żyjemy tylko historią, odziedziczonym układem architektonicznym, ale że nasze pokolenia pozostawiają Szczecin piękniejszym. Przybliżymy Szczecin do wody – i jednocześnie będziemy pamiętali o morskich tradycjach. Główny cel to popularyzacja nauki wśród młodych ludzi.

Pierwotnie, jak przypomniał O. Geblewicz, MCN miało być klasycznym muzeum z komponentem centrum nauki, ostatecznie jednak zdecydowano, że funkcja centrum nauki będzie dominująca. Według marszałka ta inicjatywa to “gigantyczne wyzwanie” - także dlatego, że centrów nauki poświęconych morzu jest niewiele, ponadto w Szczecinie mają być wykorzystane pomysły lokalne, a nie zamówione gdzie indziej. Centrum ma być nasączone “mądrą i niebanalną treścią”. Ma wnieść “nową jakość” w przestrzeń Łasztowni. Na stworzenie MCN zabezpieczono 86 milionów złotych.

- Stanowisko wszystkich uczelni, ze Szczecina i Koszalina, było jednoznaczne: popieramy ideę budowy Morskiego Centrum Nauki - stwierdził prof. Edward Włodarczyk, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego. - Będzie ono podkreślało specyfikę naszego regionu. Szczecin zasługuje na takie Centrum.

Witold Jabłoński, pełnomocnik marszałka ds. budowy MCN, mówił o tym, że Centrum – które ma powstać w 2020 lub 2021 roku - ma zarażać młodych ludzi naukowym bakcylem, stworzyć z nich narybek dla zachodniopomorskich uczelni. Ma być także ważną atrakcją turystyczną.

- Ważną przesłanką dla budowy MCN jest poszukiwanie tożsamości - ocenił - Naszą tożsamość determinuje morskość. Temat przewodni Centrum to: morze, historia żeglugi, rybołóstwo oraz przemysł stoczniowy. Prognozowana roczna frekwencja to 2.500 nauczycieli, 55.000 uczniów i 40.000 grup rodzinnych. W tym momencie odbieramy dokumentacją budowlaną. Na grudzień tego roku zaplanowany jest przetarg na wykonawcę.

- Zwracam uwagę, że o czym teraz rozmawiamy (prezentacja MCN – przypis AS), widzimy dziś po raz pierwszy, niektórzy widzieli po raz pierwszy wczoraj – komentował Dariusz Wieczorek. - Prosze mi pokazać budżet nowej instytucji. Nie dacie nam szansy na merytoryczną dyskusję.

Agnieszka Przybylska z Prawa i Sprawiedliwości mówiła, że nie do końca wyjaśniono, dlaczego MCN ma być osobną jedostką.
(as)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

123
@taka prawda zupelnie jak nowy stadion dla kilku tysiecy osob, za 200 mln,bedzie stał pusty !!! tak jak biurofce hahhaha
2017-09-13 13:20:58
taka prawda
Czego od nich wymagać? Siedzą z rozdziawionymi gębami, słuchają paplaniny pseudonaukowców. Albo śpią lub boją się wychylić, żeby ich nie wyśmiano. Ten MCN nikomu nie jest potrzebny poza wami. Więc za własne pieniądze wybudujcie sobie!!! Miastu MCN nie jest potrzebny do niczego ! Nie mydlcie oczu jakąś edukacją! Geblewicz bredzi jak zwykle.
2017-09-13 08:36:40
Jarun
Miasto się nie rozwija, bo ma głupich radnych, którzy zajmują się wszystkim tylko nie gospodarką. Stocznia, Port i zakłady pracy - a nie kolejny pomnik "Durnoty, Banału i Tandety"! Prawda jest taka, jak ją opisał Marco: "poza wycieczkami szkolnymi nikt tam nie zajrzy - bo po prostu nie po drodze" Dotarło!?
2017-09-12 15:46:45
:)
Im szybciej ruszy budowa tym lepiej,Łasztownia to najwiekszy potencjal w okolicy
2017-09-12 15:31:06
mieszkaniec
Kolejny bubel, niepotrzebny mieszkańcom jak np. Technopark. Łapki swędzą, jak wydać państwową kasę ? "...przesłanką dla budowy MCN jest poszukiwanie tożsamości" Lepiej rozumu poszukaj i za swoje pieniądze! Co, przetarg ustawiony? Wy jesteście na poziomie myślenia "Frygi"-tandety, szmiry i bubla. A pieniądze wróciły do miejskiej kasy za wyrzucenie na śmietnik plastykowego gniota? No panie Baran, obiecał pan, że zajmie się tą sprawą!
2017-09-12 15:29:42
Marco
Prawda jest ponura - chodzi o stworzenie kilkunastu dobrze platnych ze spolecznych srodkow miejsc pracy dla "znajomkow" i przepompowaniu -spolecznych tez pieniedzy - do prywtnych kieszeni w czasie budowy. Prywatyzacja srodkow spolecznych ma byc zgodnie z prawem i ze wszystkimi rachunkami. To, ze poza wycieczkami szkolnymi nikt tam nie zajrzy - bo po prostu nie po drodze - to juz najmniej wazne. Tragiczne jest to, ze nikomu nie zalezy, zeby w Szczecinie rozwijala sie kultura morska - no, moze poza Pania Holowacz z Lasztowni.Nie zalezy na tym ludziom morza - czynnym i emerytowanym, nie zalezy na tym wladzom a najmniej zalezy na tym Muzeum Narodowemu w Szczecinie. Przykladem na to jest podejscie do morskich zabytkow, ktore byly i jeszcze sa w Szczecinie. Kto pamieta pocietego kilka lat temu na zlom zabytkowego parowego refulera MAMUT? Czy ktos ineresuje sie losem promu GRYFIA ( rok budowy 1888 - chyba najstarszy plywajacy statek w Europie )ze stoczni remontowej? A czy ktos interesuje sie losem statku BEMBRIDGE wystawoinego na sprzedaz? A pamietacie jak cieszylo sie Muzeum Narodowe mogac pozbyc sie SOLDKA do Gdanska? Najlepiej pozbyc sie wszystkiego bo to klopot tylko i brac duze pensyjki udajac, ze dziala sie w imie nauki. Niestety, w tym miescie brak jest pasjonatow. Nie ma ich i nigdy nie bylo...
2017-09-12 15:00:52
Robert
Wszystko super światowe tylko pełnomocnik z D...Kto i po co go lansuje?
2017-09-12 13:53:15
mcn
Osoba pełnomocnika mówi wszystko.
2017-09-12 12:54:01
fanfatal
Cudowne bicie piany na temat marynizacji społeczeństwa. Czy oni słyszą to, co mówią? Ten Sejmik to jakiś prowincjonalny Monty Python.
2017-09-12 12:52:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy zakaz handlu w niedzielę jest dla Ciebie uciążliwy?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie