Sobota 23 października 2021r. 
REKLAMA

Pierwszy powakacyjny sejmik. Wrócili i się pokłócili

Data publikacji: 2019-09-12 14:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:38
Pierwszy powakacyjny sejmik. Wrócili i się pokłócili
Fot. Ryszard Pakieser  
Już pierwszy punkt pierwszej po wakacjach sesji sejmiku województwa zachodniopomorskiego – dotyczący uchwalenia nowego regulaminu - ujawnił głębokie różnice między rządzącą Koalicją Obywatelską a opozycyjnym klubem Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawiciele prawicy przekonywali, że ich poprawki nie zostały uwzględnione, z czym nie zgadzali się politycy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. 

- Wielokrotnie podczas prac nad regulaminem zgłaszałem swoje uwagi i zastrzeżenia, które w lwiej części nie zostały uwzględnione, nawet bez dyskusji - mówił Zbigniew Bogucki z klubu PiS. -  Ten regulamin daje olbrzymią władzę przewodniczącemu sejmiku. Co do kwestii usuwania z sali obrad za niestosowne, złe zachowanie, to nie wiemy, kiedy mam upomnienie, jak to ma wyglądać,  po ilu upomnieniach ma być usunięcie, kto ma to wykonywać. Nie sposób przyjąć, że ten regulamin jest efektem konsensusu.

- Prace komisji były czasem burzliwe, ale zawsze mogliśmy ustalić treść paragrafu – ripostował Zbigniew Chojecki, wiceprzewodniczący sejmiku z KO. - Radny Bogucki niektóre paragrafy negował, ale nie proponował nic w zamian. Uspokajam radnych. Prace nad regulaminem zawsze były na wysokim poziomie.

- Wystarczy prześledzić protokoły, by sprawdzić, że zgłaszałem własne rozstrzygnięcia – skomentował Bogucki.

Jakub Hardie–Douglas z KO stwierdził, że to „jałowa dyskusja nad kwestią czysto techniczną”.    

Klub PiS chciał ponownych prac nad projektem uchwały regulaminowej w komisji. Ten wniosek przepadł a nowy regulamin został przyjęty.

Kolejny punkt sesji: korekta tegorocznego budżetu.

- Co do zasady, w obszarze inwestycji sytuacja jest dynamiczna – opowiadał marszałek Olgierd Geblewicz. - Te czasy są trudne ze względu na sytuację, jaką mamy na rynku usług budowlanych i usług projektowych.

Według marszałka to właśnie stąd wzięły się niektóre opóźnienia – bo podmioty odpowiedzialne za przygotowanie dokumentacji zrobiły to później niż umówiły się na to z zarządem województwa.  

Korekta budżetu zakładała zmniejszenie dochodów o ponad 33 miliony złotych, wydatków – o ponad 53 miliony, przychodów i deficytu – o ponad 20 milionów.

- Nie jest to ta polityka rozwoju, dobrobytu, nie jest to polityka na rzecz mieszkańców województwa zachodniopomorskiego – oceniła Małgorzata Jacyna–Witt, przewodnicząca klubu PiS. - Nie wiemy, jakie są przyczyny zmian budżetowych, które stosuje pan marszałek.

 - Każda zmiana jest procesem na tyle skomplikowanym, że nie da się jej opisać w dwóch zdaniach – odparł Geblewicz. - Jednak nie zgodzę się z tym, że w tym dokumencie nie ma wyjaśnień. Są.

Zmiany w budżecie przyjęto. ©℗

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

hejterzy
2019-09-13 16:53:34
Dziwi mnie że ludzie uważający się za światłych i mądrzejszych , w ogóle lepszych i powołanych do wypowiedzi i piastowania stanowisk tak hejtują Małgorzatę.Wystarczy słowo liderów żeby ich podwładni przestali hejtować i świat byłby lepszy.Ogólnie to proponuję więcej melisy,przecież istnieje świat poza polityką.Bo w politykę to powinni się bawić tylko zawodowcy a nie amatorzy co zgubili 250 mld z budżetu państwa
Porada gratis
2019-09-13 10:02:55
O co chodzi? Trzeba przenieść z Sejmu zasady prowadzenia obrad przez Kuchcińskiego, dać Geblewiczowi możliwość zabierania głosu poza trybem i obciąć pensje zdradzieckim m.... z pisiu. Wysłać MJW na pierwszy, próbny rejs PUMĄ i będzie porządek i spokój
POLITOLOG to chyba zahibernowany był
2019-09-12 19:57:50
KOLEGO MAMY 2019, WIECZORKA OD PRZESZŁO ROKU NJE MA W SEJMIKU, WIEC NIE WIEM PO CO TA WZMIANKA POZDRAWIAM ZYCZE MIŁEGO WIECZOR(K)A HEHE
katarski
2019-09-12 17:31:08
Dla uspokojenia komentujących i radnych.Jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził.A po drugie zarzucanie komuś że coś chce zrobić i w końcu mu wyjdzie a samemu nic się nie zrobiło tylko rozwalało jak rusztowania ze stoczni to chyba nie fair?Niech ktoś z PO da PiSowi namiary na katarskiego inwestora to pociągną sprawę wszystkich stępek w Europie.
@jg729
2019-09-12 16:34:16
Niestety PiSdzielcu, wasza "PUMA" to: r e a l !!!Tylko tyle umiecie robić! No, jeszcze wasze stępki pod promy i łodzie podwodne....to efekty waszej "produkcji" na miarę epoki kaczyzmu!!!
POLITOLOG
2019-09-12 16:25:17
po to grupa prowodyrów,i cięty pis i jeszcze WIECZOREK Z SLD CAŁY SEJMIK SZCZECINA, DO TEGO INTERESU ,MARSZAŁEK GEBLEWICZ, CO I DLACZEGO JA WIEM........USADZENI
jg729
2019-09-12 15:48:32
Twój wpis to czyste zaprzeczenie tego co mówią twoi idole POkurczu.
Znów ta wściekła baba..
2019-09-12 15:33:55
chyba wie,kto jest winien takie"..- Nie jest to ta polityka rozwoju, dobrobytu, nie jest to polityka na rzecz mieszkańców województwa zachodniopomorskiego – oceniła Małgorzata Jacyna–Witt, przewodnicząca klubu PiS...." Lodołamacz PUMA...pływa??? Jacyna chyba wie , że to kacza "polityka" tak "rozwija dobrobyt" nie tylko tego województwa. To dzięki takim prezesom spółek rządowych jak Jacyna,produkuje się takie "lodołamacze" i takie promy jak w Szczecińskiej Stoczni... Pyskować to jacyna umie, tak jak i wszyscy PiSdzielcy.... ale jak biorą się do produkcji, to zawsze wychodzi im "PUMA"......

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ