Poniedziałek 06 lutego 2023r. 
REKLAMA

Sesja Rady Miasta Szczecin. Gorące szambo

Data publikacji: 2020-01-28 17:56
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-30 12:01
Sesja Rady Miasta Szczecin. Gorące szambo
 

Do grona radnych Rady Miasta wrócił Mariusz Bagiński z Bezpartyjnych. Prezydent wycofał uchwałę dotyczącą działki pod nowy kościół na osiedlu Nad Rudzianką. Ale radni starli się za to o nowe stawki za wywóz szamba.

Bagiński wrócił do Rady Miasta

Wtorkowa sesja Rady Miasta rozpoczęła się od zaprzysiężenia nowego - starego radnego z klubu Bezpartyjni - Mariusza Bagińskiego. Nowego, bo wchodzi w miejsce Macieja Szyszki, który w grudniu ubiegłego roku zrzekł się mandatu radnego RM i Rady Osiedla z powodu nieprawidłowości finansowych, do jakich miało dojść przy realizacji przez Stowarzyszenie Prawy Brzeg Kultury (Szyszko był jego przewodniczącym) zadania publicznego pt. "Prowadzenie dziennego Domu Pomocy Społecznej oraz Klubu Seniora". Starego - bo Bagiński był radnym poprzedniej kadencji oraz pełnił nawet funkcję przewodniczącego Rady Miasta Szczecin.

Teren jeszcze nie dla kościoła

Gorącym punktem wtorkowych obrad miała być uchwałą dotycząca wydzierżawienie działki na osiedlu Nad Rudzianką (Prawobrzeże) pod budowę nowego kościoła, zamiast przeznaczyć ten teren na park lub inny teren rekreacyjny. Nowy, kolejny kościół w tej okolicy budzi sprzeciw sporej grupy mieszkańców. Spodziewano się więc gorącej dyskusji na ten temat na sesji. Ale okazało się, że prezydent Szczecina wniósł o wycofanie projektu uchwały w tej sprawie z programu obrad. Jego zdaniem pojawiły się powody formalne, aby podjąć taką decyzję. Sprawą radni zajmą się najprawdopodobniej w lutym.

Nowe stawki za nieczystości z szamb

Prezydent wniósł też o wycofanie z programu sesji uchwały dotyczącej nowych stawek za wywóz "nieczystości ze zbiorników oraz odpadów komunalnych". Chodzi m.in. o szamba ciągle jeszcze powszechne, szczególnie na Prawobrzeżu. Jeszcze przed rozpoczęciem wtorkowych obrad projekt ten krytykowali radni PiS.

- Dzisiaj za wywóz jednego metra sześciennego szamba średnio się płaci ponad 20 zł. Chcemy zatem zapytać pana prezydenta, dlaczego chce aż dwukrotnie zwiększyć maksymalną stawkę za wywóz ścieków - mówił radny Maciej Ussarz.

Przeciwny wycofaniu uchwały był Paweł Adamczyk, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego.

- Ostatnie stawki za wywóz takich odpadów Rada Miasta podjęła w 2012 roku. A sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna. Stawki ciągle się zmieniają. Dzisiaj w Szczecinie wynoszą one 35 złotych za metr sześcienny i to jest stawka górna. Ale są firmy, które już ją przekraczają - mówił dyrektor.

O debatę na temat nowych stawek apelował także Władysław Dzikowski, radny Bezpartyjnych. Ale zupełnie inaczej argumentował swój wniosek.

- Jestem przeciwny nowym stawkom. 70 złotych za metr sześcienny to zbójecka stawka, to rozbój. Firmy asenizacyjne mają na beczkach swoich samochodów wypisane ceny. Zazwyczaj jest to dwadzieścia kilka złotych za metr sześcienny. Wiem, bo sam z nich korzystam. Co miesiąc wywożą 16 metrów sześciennych. Ale jest pewne lobby za nowymi stawkami, nie będę operował nazwiskami. I nie jest tak, że firmy nie będą konkurować między sobą stawkami - przekonywał Dzikowski.Za dyskusją o nowych stawkach byli także radni PO. Sprzeciwili się radni PiS.

- Nie ma analiz dotyczących np., ilu dokładnie mieszkańców dotknie zmiana stawki, nie otrzymali oni pełnych informacji. Podwyżki te nie są uzasadnione - stwierdził radny Ussarz.

W trakcie sesji okazało się, że prezydent w formie autopoprawki postanowił zmienić zapisy uchwały dotyczące wysokości stawki.

- Jej górna granica nie będzie wynosić 70 zł a 50 złotych. Według naszych informacji tylko trzy podmioty w mieście mają stawki przekraczające tę kwotę. Będą się więc musiały dostosować do zapisów uchwały - uznał Adamczyk.

- To MPO, firma w której udziały ma miasto, proponuje ponad 35 zł za metr sześcienny. Ale nawet te 50 zł może doprowadzić do podwyżki stawek na rynku. Na ilu więc podmiotach dokonano analizy cenowej? 10, 6 czy trzech? - dopytywał radny Ussarz.

- Trzy podmioty mają stawki powyżej 60 zł. Uznaliśmy to więc za margines. I takich stawek nie ma MPO. Większość proponuje, 22, 25 i 27 złotych za metr sześcienny - ripostował dyrektor wydziału gospodarki komunalnej.

- Do tej pory górna granica stawki wynosiła 35 zł. Nikt nie zabronił firmom, żeby wywoziły taniej. Tę sprawę reguluje rynek, firmy dogadują się ze zleceniodawcami. Nikt nie zmusza do określenia górnej granicy stawki - argumentował Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Ostatecznie radni przyjęli nowe stawki. "Za" było 17 radnych, "przeciw" 9, nikt nie wstrzymał się od głosu. ©℗
(dar)

fot. Dariusz GORAJSKI

Zdjęcie: Na wczorajszej sesji nie brakowało gorących dyskusji

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

:)
2020-01-30 08:38:31
Zgodnie z rankingiem magazynu Panorama Economy najbogatszym państwem świata jest Watykan. W 2011 roku dochód krajowy brutto per capita wynosił w nim 407 tysięcy dolarów.W praktyce oznacza to m.in., że Watykan i Stolica Apostolska mają oddzielne budżety. Przykładowo, w 2013 roku wydatki Watykanu wynosiły 332 miliony dolarów, zaś zarobki – 377 milionów. To oznacza, że państwo było "na plusie" 45 milionów. Czyli, jak na budżet państwa, nawet tak małego – niewiele (dla porównania, w 2014 r. Monako odnotowało nadwyżkę budżetową w wysokości 25,7 mln euro przy 1,111 mld wpływów i wydatkach na poziomie 1,086 mld euro).W tym kontekście ciekawostką mogą być informacje na temat zarobków kardynałów i biskupów, które wynoszą ok. 46 tys. dolarów rocznie. To stosunkowo niewiele, ale uwaga – papiescy dostojnicy nie płacą za swoje utrzymanie (np. za mieszkania). A koszty z tym związane, jak pokazały afery finansowe, które wstrząsały Watykanem w ostatnich latach, potrafią być bardzo wysokie. Kolejnym źródłem problemów Stolicy Apostolskiej jest Instytut Dzieł Religijnych (wł. - Istituto per le Opere di Religione, IOR), zwany popularnie Bankiem Watykańskim. Zdaniem ekspertów, sposób zarządzania przezeń środkami nie jest tak efektywny, jak mógłby być. Oczywiście, nie oznacza to, że Watykan i Stolica Apostolska nie są zamożne. Dużą część ich majątku stanowią nieruchomości, do których należy ok. 2 tys. mieszkań. Ich wartość szacowana jest na 1,35 mld dolarów.Gerneralnie, według amerykańskiego magazynu "Fortune" ogólna wartość całkowitego budżetu operacyjnego Watykanu i Stolicy Apostolskiej wynosi 700 mln dolarów, w 2013 r. miał on nadwyżkę w wysokości 11,5 mln. Posiadają one również portfel akcji, obligacji i złota o wartości 920 milionów dolarów. Wspomniane nieruchomości to 1,35 mld dolarów. Wartość ksiegowa Banku Watykańskiego (IOR) to z kolei 972 mln dolarów. Nie zmienia to jednak faktu, że w osatnich kilku latach o bogactwie Stolicy Apostolskiej i Watykanu mówi się głównie w kontekscie afer finansowych. Pod koniec ubiegłego roku media, głównie włoskie, szeroko cytowały fragmenty książki "Chciwość" dziennikarza Emiliano Fittipaldiego z tygodnika "L'Espresso". Można by pisać i pisać bo to dane oficjalne a nie oficjale w Polsce- np taca bez podatku-czytaj paragonu vat, inne co łaska itd. i mieszkancy biednego miasta Szczecin mają jeszcze to wszystko dalej finansować kosztem szkół,remontów itd. TO JEST JEDEN WIELKI SKANDAL !!
Zlotówa
2020-01-29 07:49:16
Na wszystko podnoszą co jakiś czas ceny, odpady, szambo, woda i ścieki prąd itp. A cennik usług taxi stoi w miejscu, z innych miast śmieją się że szczecińskich taksówkarzy. Radni, pomyśleć i do roboty.
Jeż
2020-01-29 06:32:58
-Janek- weź zimną kompiel może Ci pomoże Twoje wiekopomne myśli są w kategorii fantastyki lub psychiatrii i to głębokiej
Bo to są Kurii Syny !!
2020-01-28 20:56:49
dlaczego moje ciężko zarobione pieniądze opodatkowane maja być przeznaczone dla wąskiej grupy społeczeństwa do tego nie za bardzo rozgarniętej i nie wnoszącej żadnej wartości dla wspołżycia społecznego . jezeli chca budowac niech placą wieksze podatki i z tej roznicy niech sobie budują co chce ale grunt niech kupią po cenie rynkowej 300 PLN za m2
@roger
2020-01-28 20:51:15
Na kolana !! Brewiarz odklepałeś ?? Do roboty !!Za co ci suweren płaci??
były ministrant KK i lektor ( 11 lat poświęceń)- nadeszło olśnienie...
2020-01-28 20:49:15
W "dudzie " mam twoje obślizłe klesze łapy, będę spalony i pochowany przez Mistrza Ceremonii bez ciebie sukienkowy zaborco zwłaszcza KASY!!!
roger
2020-01-28 19:38:07
na kazdym rogu alkohol..i kodziarze niech sprzedają.. niech tylko ci z protestujacych przyjda załatwić chrzest czy pogrzeb...
Janek
2020-01-28 19:22:16
Proponuje na kazdej ulicy Szczecina postwic kosciol.Niech konkuruja ze soba. Szczecinianie to narod bogobojny,a prezydent Szczecina jest wzorowym katolikiem. Przeciez i tak Krajem rzadza gubernatorzy Watykanu,to predzej czy pozniej przybytki wiary stana sie wlasnoscia ojca Rydzyka przyszlego premiera Polski.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA