Piątek, 01 marca 2024 r. 
REKLAMA

Sesja Rady Miasta. Gorąco na sali

Data publikacji: 25 czerwca 2019 r. 16:38
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:43
Sesja Rady Miasta. Gorąco na sali
 

Gorąca atmosfera i zażarte spory. Tak wyglądała wtorkowa sesja Rady Miasta Szczecin. Wielkie emocje wzbudziło m.in. absolutorium dla prezydenta Szczecina z wykonanie budżetu za 2018 rok. Po burzliwej, politycznej przepychance radni zgodzili się na jego przyjęcie.

Tuż po wyborze nowej przewodniczącej RM prezydent miasta przedstawił "Raport o stanie Szczecina za 2018 rok". - Prezentuję go po raz pierwszy, bo to nowość. Taki obowiązek wprowadziła zmodyfikowana ustawa o samorządzie - stwierdził prezydent Piotr Krzystek.

Z raportu wynika m.in., że w ubiegłym roku w Szczecinie mieszkało 403,3 tys. osób. Z tego 52,5 procent stanowiły kobiety, a 47,5 proc. mężczyźni. Zajmujemy więc siódmą pozycję w Polsce. Liczba mieszkańców Szczecina z roku na rok jest nieznacznie niższa – w latach 2015-18 średnio miasto traciło rocznie około 0,2 proc. populacji. Według najnowszych prognoz GUS Szczecin w 2030 roku będzie zamieszkiwany przez 282 tys. mieszkańców a w 2050 roku tylko przez 340 tys. mieszkańców. Pod względem powierzchni Szczecin zajmuje trzecie miejsce w kraju po Warszawie i Krakowie. Z raportu wynika także, że sytuacja na rynku pracy w mieście uległa zdecydowanej poprawie. Na koniec 2018 roku stopa bezrobocia rejestrowanego w Szczecinie spadła do najniższego po transformacji ustrojowej poziomu - 2,5 procenta. Ze spadkiem bezrobocia wiąże się także wzrosły przeciętnego wynagrodzenia brutto, które w 2018 roku w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 5012 zł. To o 7,1 proc. więcej niż w roku poprzednim. W ubiegłym roku w mieście działało 89 055 podmiotów gospodarczych wpisanych do rejestru Regon. Ale wśród nich znajduje się mała liczba dużych przedsiębiorstw, zatrudniających powyżej 250 osób.

Po prezentacji raportu rozpoczęła się debata nad jego zawartością.

- Mamy wiele problemów w Szczecinie. A ten raport jest pełen sloganów. Trudno w nim znaleźć poważną diagnozę stanu miasta. Małe bezrobocie jest tylko pozornie pozytywną informacją. Przecież w Szczecinie brakuje rąk do pracy. To wynik negatywnych trendów demograficznych. Szybko maleje liczba osób w wieku produkcyjnym. Szybciej niż w innych miastach. Do tego dochodzą problemy komunikacyjne: trudno do Szczecina dojechać i trudno z niego wyjechać. Cieszymy się, że jest dużo małych firm. Ale nie ma żadnego programu na przyciągnięcie do Szczecina tych dużych - wyliczał Bartłomiej Sochański, szef klubu radnych PiS w RM.

Po zakończeniu debaty radni przystąpili do dyskusji nad udzieleniem absolutorium dla prezydenta Szczecina za ubiegły rok. Stan wykonania budżetu przedstawił skarbnik Stanisław Lipiński. Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię dotyczącą wykonania budżetu. Okazało się, że komisja rewizyjna Rady Miasta zwróciła się do RIO o wydanie negatywnej opinii w sprawie wykonania budżetu za 2018 rok. To wyraźnie rozbawiło skarbnika miasta.

- To dla mnie niezrozumiałe. W komisji rewizyjnej "za" tym wnioskiem głosowało czterech radnych z PiS, jeden był "przeciw" z Bezpartyjnych. Okazuje się więc, że PiS źle oceniło swoją własną pracę, bo przez ostatnich osiem lat współrządziło miastem, miało swojego wiceprezydenta odpowiedzialnego za sprawy komunalne - stwierdził Lipiński.

- Ja wiedziałem, że RIO pozytywnie wypowie się na temat wykonania budżetu. Wytworzyła się taka świecka tradycja, że każdy budżet i absolutorium muszą być przyjęte. To nieprawda. Było wiele błędów w tym budżecie - oponował radny Leszek Duklanowski z PiS.

- PIS z czystym sumieniem głosowało za uchwaleniem tego budżetu. Teraz zachowujecie się jak te przysłowiowe trzy małpki - nie widziałem, nie słyszałem i nie mówiłem, że było coś źle. Teraz zmieniacie zdanie - dodał radny Łukasz Tyszler z Koalicji Obywatelskiej.

Po gorącej dyskusji radni udzielili absolutorium prezydentowi Szczecina. 21 było "za", 10 "przeciw" , nikt się nie wstrzymał.©℗

D. Staniewski

Na zdjęciu: Prezydent Piotr Krzystek po absolutorium

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Na sali?
2019-06-26 11:25:16
Aleś wrażliwy językowo. Mam nadzieję, że nie poprawiasz błędów w inskrypcjach na ścianach wychodków publicznych? "udzielenie absolutorium dla prezydenta" - co na to zasada ekonomiczności języka.
haha
2019-06-26 08:03:24
PiS ośmiesza się po raz kolejny, zwykli schizofrenicy
Ryszard67
2019-06-26 07:10:07
Jak miasto ma coś rozwijać budować jak wszystkie ustawy co wprowadza PiS biją po kieszeni lokalne władze. To one muszą zabezpieczać i realizować ich chore pomysły. Stąd nie ma aż tyle kasy na inwestycje i modernizacje. Poza tym PiS w coraz większym stopniu chcę wpływać na lokalne samorządy i zaczyna wszystko centralizowac i upanstwawiać . Powrót do PRL bis. Rozdaje pieniądze i rozleniwia społeczeństwo. Już teraz brakuje rąk do pracy a rośnie rzesza emerytów. Jak kiedyś te dziury budżetowe i demograficzne wypełni? To wszystko co robi PiS to doraźne działania pod publiczkę. W końcu kiedyś dojdziemy do sytuacji jak w Grecji. Tylko kto temu będzie winien? Ci co na PiS teraz głosują a nie mają zmysłu ekonomicznego i wizji lepszej przyszłości. Zgotuja piekło młodemu pokoleniu które będzie spłacać i naprawiać te dzisiejsze działania.
Na sali?
2019-06-26 06:27:52
Kiedyś takie błędy były nie do pomyślenia. I to w tytule!
Hmm...
2019-06-25 22:28:33
Podsumowanie zeszlorocznego Budzetu za 2018 roku, powinno miec miejsce na krotko przed ustaleniem nowego na 2019 rok ! A teraz to juz jest... Musztarda po obiedzie !!
:D
2019-06-25 22:21:14
A ochroniarz przy drzwiach?
@Łosoś
2019-06-25 22:06:34
Masz rację. Mieszkańcy i ich problemy się nie liczą. Po co nam takie media?
Pijany_Michaś
2019-06-25 22:03:51
Krzystek podaj się do dymisji! Czeka cię referendum!
Łosoś
2019-06-25 18:07:49
A o proteście mieszkańców ani słowa. Co za wybiórczość tematów. Gratulacje. Czytelników macie gdzieś. Absolutorium, to rzeczywiście hit "na sali"i dnia. Ale skoro macie takie teksty, jak "Boją się smrodu", to nie ma się czemu dziwić. Liczy się producent, a nie ludzie....

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA