Pieniądze dla mieszkańców, którzy prawidłowo złożyli wnioski o dodatki węglowe w dniach 17-20 sierpnia już powinny być na kontach. Jednak ich nie ma, zresztą nie tylko w zachodniopomorskich miastach i gminach - o braku środków na wypłaty alarmowały samorządy w całej Polsce. W Zachodniopomorskiem transfer pieniędzy z Ministerstwa Klimatu i Środowiska odbył się w środę, 21 września po południu. - Najpóźniej na kontach samorządów powinny być zaksięgowane w czwartek - poinformował Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.
Światło dzienne ujrzała już także znowelizowana ustawa, która wprowadza inne zasady i inne terminy wypłaty rządowej pomocy tym, którzy dom ogrzewają węglem lub paliwem węglopochodnym zawierającym co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.
Przypomnijmy: wnioski o dopłaty rekompensujące rosnące ceny węgla można było składać od 17 sierpnia, zarówno elektronicznie, jak i przez ośrodki pomocy społecznej. Umożliwiała to ustawa z 5 sierpnia 2022 roku, którą prezydent Andrzej Duda podpisał 11 sierpnia. Ustawodawca nie przewidział w niej zapisów o kryterium dochodowym, dopłata nie podlegała zajęciom komorniczym, a rządowe wsparcie zwolniono od podatku. Jedynym warunkiem otrzymania dodatku było dokonanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Gminy na rozpatrzenie wniosku i na dokonanie wypłaty dostały 30 dni.
Jednak od samego początku przyjmowania wniosków, gminni urzędnicy zwrócili uwagę, że ustawa jest nieszczelna i prowadzi do licznych nadużyć, przede wszystkim mnożyły się gospodarstwa domowe zamieszkujące pod jednym adresem. Akt więc znowelizowano – 19 września w Dzienniku Ustaw opublikowana została Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, która obowiązuje od wtorku, 20 września.
Warto również wspomnieć, że obowiązuje dziś norma postępowań w sprawie wypłaty dodatku węglowego: złożone, ale nierozpatrzone wnioski oraz te kolejno składane będą rozpatrywane na nowych zasadach, wynikających z przepisów poprawionych 20 września.
W Szczecinie do tej pory złożono niemal osiem tysięcy wniosków.
- Dziennie przybywa 100-150 wniosków, a największe emocje budzi kwestia wypłat – mówi Maciej Homis, rzecznik prasowy miasta Szczecin ds. pomocy społecznej. – Niemal półtora tysiąca wniosków, które złożono najwcześniej, zostało już zweryfikowanych i zakończonych. Ci beneficjenci rządowej pomocy powinni otrzymać pieniądze wedle zapisów ustawy z 5 sierpnia 2022 r. Dwieście, rozpatrzonych według zasad obowiązujących w starej ustawie, już przekroczyło termin wypłaty – to głownie wnioski złożone w pierwszych dniach, czyli 17, 18 i 19 sierpnia.
- Wiadomość z ostatniej chwili: przed kwadransem wpłynęły do nas te środki - poinformował w środę po południu wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. - Do dziś to blisko 239 milionów złotych. Przelewy do samorządów zostaną zrealizowane jeszcze dzisiaj. Najpóźniej na kontach samorządów powinny być zaksięgowane w czwartek. To stanowi ponad 55 proc. zapotrzebowania. Spodziewamy się kolejnych kwot. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Pomorza Zachodniego. ©℗
Więcej na ten temat w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 22.09.2022 r.
(kel) (as)