Piątek 22 października 2021r. 
REKLAMA

Samobieżne moździerze Rak dla 12. Brygady Zmechanizowanej

Data publikacji: 2019-10-30 14:25
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-31 19:30
Samobieżne moździerze Rak dla 12. Brygady Zmechanizowanej
 

- Wojsko Polskie jest doświadczone i dobrze wyszkolone, zasługuje na najnowocześniejszy sprzęt - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak podczas przekazania kolejnych moździerzy Rak 12. Brygadzie Zmechanizowanej w Stargardzie.

- Wojsko Polskie jest wojskiem doświadczonym, jest wojskiem dobrze wyszkolonym, a więc zasługuje na to, żeby dysponować najnowocześniejszym sprzętem. Tak jest w przypadku samobieżnych moździerzy Rak – powiedział w środę w stargardzkich koszarach minister.

Podkreślił, że moździerz, posadowiony na podwoziu KTO Rosomak, to polska konstrukcja, produkowana przez Hutę Stalowa Wola oraz że jest to "sprzęt należący do najnowocześniejszych w swojej kategorii" i jest dobrze oceniany przez żołnierzy.

Powtórzył, że WP musi być liczniejsze i powinno być wyposażane – kiedy to możliwe – w uzbrojenie krajowej produkcji. Stąd - dodał – zamówienia na moździerze Rak, samobieżne armatohaubice Krab, karabinki Grot, pistolety Vis, ciężarówki Jelcz i radary z PIT Radwaru.

- Oprócz sprzętu produkowanego w polskich zakładach zbrojeniowych wyposażamy Wojsko Polskie także w sprzęt, który należy do najnowocześniejszych, ale nie jest produkowany w Polsce – powiedział, wskazując na negocjacje w sprawie amerykańskich samolotów bojowych F-35.

Zwrócił uwagę na porozumienie między Pentagonem i koncernem Lockheed Martin przewidujące spadek cen za F-35. Jak poinformował amerykański koncern, cena maszyn ma w kolejnych transzach spaść o ponad 12 proc., co w przypadku wersji F-35A, którą jest zainteresowana Polska, oznacza poniżej 80 mln dolarów za sztukę.

- Przed nami i naszymi negocjatorami dobre perspektywy – powiedział Błaszczak. - Jestem przekonany, że niebawem będę mógł przekazać państwu także dobrą informację dotyczącą tego, że negocjacje ws. F-35 zostaną zakończone obustronnym sukcesem – dodał.

Kongres Stanów Zjednoczonych zgodził się pod koniec września na sprzedaż Polsce 32 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35. To jednomiejscowy wielozadaniowy samolot bojowy o obniżonej wykrywalności przez radar. Zaliczany jest do piątej generacji – maszyny tej kategorii mogą przekazywać zebrane przez siebie dane rozpoznawcze, wskazywać cele i korzystać z danych zewnętrznych w ramach większego systemu.

Szef MON przypomniał też w środę, że żołnierze z 12. BZ wyjadą na misję ONZ do Libanu. Rezygnację z udziału w misjach Narodów Zjednoczonych przez poprzedni rząd nazwał błędem.

Błaszczak podkreślał również rolę ćwiczeń wojskowych, przywołując w tym kontekście, że polskie F-16 eskortowały w poniedziałek nad Polską amerykańskie bombowce B-2 i B-52 uczestniczące w ćwiczeniu Global Thunder.

- To ważne ćwiczenie pokazujące gotowość naszego głównego sojusznika, a więc Stanów Zjednoczonych do wsparcia w sytuacji kryzysowej. Niewątpliwie takie ćwiczenie odstrasza; to jest właśnie polityka odstraszania – powiedział szef MON.

Ósmy Kompanijny Moduł Ogniowy Rak trafił na wyposażenie 3. batalionu piechoty zmotoryzowanej 12. Brygady Zmechanizowanej. Batalion otrzymał osiem moździerzy, cztery wozy dowodzenia oraz artyleryjski wóz remontu uzbrojenia.

Pierwszy Kompanijny Moduł Ogniowy Rak 12. Brygada Zmechanizowana otrzymała w listopadzie 2017 r. Pojazdy trafiły wtedy do 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej.

Rak to samobieżny moździerz kalibru 120 mm. Został zaprojektowany i wyprodukowany przez HSW. To pierwszy moździerz, który znajduje się w zamkniętej wieży, dzięki temu w pełni chroniona jest załoga; w pełni automatyczny, nie wymaga ingerencji człowieka. Ponadto, moździerz ten może prowadzić ogień od minus 3 stopni położenia lufy, aż do plus 80 stopni. To oznacza, że jest to jedyny moździerz, który może prowadzić ogień do celów, które są widoczne na wprost. Uzyskuje kąty, które dla dotychczasowych moździerzy były nieosiągalne. Do tej pory moździerze strzelały powyżej 45 stopni położenia lufy.

(pap)

Fot. PAP/Marcin Bielecki

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wawrzek
2019-10-31 19:28:10
"@2019-10-31 07:19:30" brałeś ten nowy środek? a nie słyszałeś jak ZSRR rozwiązało problem graniczny z Chinami i do dzisiaj tam spokój po użyciu laserów na Amu Dari i Ussuri?. Konwencja Genewska zabraniała mordować Jeńców wojennych a co zrobili w Katyniu Miednoje,Charkowie na Morzu Białym. Zamiast poniżać mój nick poczytaj właściwą Literaturę i posłuchaj mądrych Wojskowych. Te karabiny laserowe mają już dawno nie tylko Chiny.A wiesz kto miał w ...... konwencję genewską w Katyniu? poczytaj dostępny Dziennik Deer Maariv Tel Awiw z 1971 art Abrahama Vidro- wszyscy wykonawcy mordów katyńskich byli pochodzenia żydowskiego- funkcjonariusze NKWD.
Żołnierz
2019-10-31 10:11:36
Jeszcze więcej nowoczesnego sprzętu militarnego i...będziemy mogli najechać na Burkina Foso.
Robert
2019-10-31 07:38:14
Byle więcej
Wawszek to oszolom
2019-10-31 07:19:30
Ciekawe jakim cudem chinczycy uzbrajaja sie w te karabinki laserowe skoro zabrania ich konwencja genewska to raz a dwa sa one zabojcze na odleglosc ok 5 cm (bo zaczerwienia skore)... Na odleglosc 10cm przebijaja jedynie balonik. Kolejna sprawa rozrozniasz ty w ogole karabinek bocznego zaplonu od karabinka centralnego zaplonu? z tego co piszesz wynika ze nie masz pojecia o czym piszesz i bawi cie jedynie ze twoje slowa pojawily sie w necie. fajnie gdyby mialy jeszcze sens
Wawrzek
2019-10-31 00:12:50
"@Wawrzak to kłamca" ale Cię porąbało - ten twój Sikorski z Klichem to nawet zlikwidowali fabrykę naboji i amunicji a 700 ton amunicji do broni strzeleckiej i artylerii przekazali za darmo Republice Środkowej Afryki - nawet Kurier o tym wzmiankował. Systematyczne i systemowe niszczenie Przemysłu Zbrojeniowego, Armii i Marynarki nie tylko Wojennej to prawie zasadnicze działania rządów PO-PSL a i SLD.Nie należę do PIS ale to dopiero PIS zaczął odbudowę Zbrojeniówki. ten twój Tusk za swoje "osiągnięcia" w Polsce i przeciwko Polsce powinien stanąć przed Trybunałem może nawet tym Ludowym. Może twój "Wawrzak" kłamca ale Ty na pewno.
@ Ha, ha, ha
2019-10-30 22:56:36
Czy wiesz człowieku, co to jest mozdzierz, źle robisz takie porównania?
Jestes kłamcą
2019-10-30 19:45:00
rząd Donalda Tuska doprowadził do upadku zakładow w Stalowej Woli zniszczono osprzet do produkcji silnikow stosowanych w czolgach i nie jestesmy nawet w stanie wspierac naszych kleintow z np Malezji - zagubiono dokumentacje...
Wawrzak to kłamca
2019-10-30 18:44:45
Pisowcy zniszczyli wszystko nie mamy już nic marynarka. Wojenna nie istnieje helikoptery zezłomowanie jedynie co to F16 co Tusk kupił to mamy a no i jeszcze Leopardy co Sikorski załatwił bo wogóle byśmy T 54 jeździli
Olaboga
2019-10-30 18:32:03
Ciekawe kiedy pan Minister przekaże Wojsku Okręty podwodne zbudowane przy pomocy Francuzów w Szczecinie, gdyby był Macierewicz już by je tu budowano
Wawrzek
2019-10-30 18:29:49
Chińczycy wyposażają swoich żołnierzy w karabinki laserowe a my w kbks. Miller z Kwaśniewskim wyprzedali fabryki lotnicze nawet ich nikt nie zapytał jaką dostali wziątkę dzisiaj w Polsce obce fabryki chcą nam sprzedawać licencje na byłe polskie helikoptery a produkcję samolotów wycięli.Kupujemy podobne do Irydy samolociki od Włochów.Sikorski, Tusk, Pawlak,Klich, Kalinowski zlikwidowali i rozpieprzyli fabrykę silników czołgowych dzisiaj o silniki czołgowe żebrzemy w Serbii i Słowenii . Dobre fabryki czołgów zamiast wykorzystać to stękajły zniszczą a tu aż sie prosi uruchomić w Poznaniu a następnie w Łabędach produkcję w pełni spolonizowanego nowoczesnego czołgu K2 koreańskiego Polska byłaby samodzielnym producentem nowoczesnego czołgu ale....wpierw trzeba odbudować fabryki prochu i amunicji zniszczone przez Sikoro-Klichy
Ha, ha, ha
2019-10-30 15:16:04
Fakt, że mogę się mylić bo w wojsku nie byłem przez płaskostopie i spodziectwo a z historii raz powtarzałem w podstawówce klasę bo mi się bitwa pod Grunwaldem pomyliła z bitwą nad Bzurą
Ha, ha, ha
2019-10-30 14:40:14
Sprzęt na miarę II wojny światowej

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ