Piątek 03 lutego 2023r. 
REKLAMA

Sąd ogłosił upadłość Energopolu Szczecin

Data publikacji: 2020-03-11 12:17
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-11 23:50
Sąd ogłosił upadłość Energopolu Szczecin
 

Sąd Rejonowy w Szczecinie ogłosił upadłość firmy Energopol Szczecin SA. Spośród trzech wniosków, które firma złożyła, to jest o upadłość, restrukturyzację i sanację, sąd przyjął tylko wniosek o upadłość. Zarząd nad majątkiem upadłej spółki przejmie syndyk.

Przypomnijmy, że w czerwcu ubiegłego roku firma złożyła w szczecińskim sądzie wniosek o upadłość likwidacyjną z powodu nierentownych kontraktów. Jednak już na początku lipca zarząd Energopolu poinformował, że wniosek o upadłość likwidacyjną został zastąpiony wnioskiem o restrukturyzację.

Dlaczego doszło do upadłości Energopolu?

W związku z brakiem postępu prac na zadaniach zleconych Energopolowi GDDKiA wypowiedziała spółce kontrakty na budowę między innymi obwodnicy Wałcza, węzła Kijewo i odcinka autostrady A6. Energopol był też m.in. w składzie konsorcjów, które mają wybudować tunele - drogowy między wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu oraz kolejowy - z dworca Łódź Fabryczna do Łodzi Kaliskiej i Łodzi Żabińca.

Jeszcze w październiku ubiegłego roku zarząd spółki zapewniał, że wniosek o restrukturyzację był dobrze przygotowany i dobrze uzasadniony w trakcie pierwszej sprawy, która odbyła się w Sądzie Rejonowym w Szczecinie". W ramach planu restrukturyzacyjnego przewidywano pozyskanie kapitału na spłatę zobowiązań, w tym uregulowanie zaległych wynagrodzeń dla pracowników. Zarząd spółki przyznał, że konieczne będzie "ograniczenie zatrudnienia". To już jednak historia. Zobowiązaniami firmy zajmie się teraz zarządca jej majątku czyli syndyk masy upadłościowej.

Sytuację finansową firmy pogorszyły drastycznie - co przyznawał sam zarząd - "nierentowne kontrakty drogowe", w tym przede wszystkim obwodnica Wałcza, węzeł Kijewo czy odcinek A6 Szczecin Dąbie - Rzęśnica.

Bez balastu w postaci nierentownych kontraktów, a także dzięki zmniejszeniu zatrudnienia i restrukturyzacji, firma miała - twierdził zarząd - szansę znów generować zyski.

Energropol - firma z 70-letnią historią

Historia Energopolu – Szczecin SA jako specjalistycznej firmy hydrotechnicznej rozpoczęła się w 1949 roku. Przedsiębiorstwo działało wówczas pod nazwą PPB Hydrotest na Pomorzu. Jego zadaniem była odbudowa zniszczonej infrastruktury portów wojennych, handlowych i rybackich a także obiektów stoczniowych. W 1975 roku, w oparciu o dwa działy budownictwa portowego w Szczecinie i w Świnoujściu, powołano do życia przedsiębiorstwo - Hydrobudowa 11, a następnie - Przedsiębiorstwo Morskiego Budownictwa Hydrotechnicznego Energopol – 5. Firma budowała między innymi porty handlowe w Świnoujściu i w Szczecinie, przeprawy promowe, bazy Polskiej Marynarki Wojennej oraz Floty Bałtyckiej ZSRR oraz zewnętrzny system chłodzenia elektrowni nuklearnej w Kursku. W 1990 roku dokonano transformacji Przedsiębiorstwa z przedsiębiorstwa państwowego w przedsiębiorstwo prywatne „Energopol – Szczecin” Spółka Akcyjna. Krach w gospodarce zmusił spółkę do zaadaptowania profilu działalności do wymagań rynkowych. Spółka weszła wówczas na trudny rynek budowy infrastruktury drogowej. ©℗

(r.c.)

Fot. Mirosław Winconek

Na zdjęciu: Największe przedsiębiorstwo budowlane w regionie, specjalizujące się w realizacji projektów hydrotechnicznych, "dobiły" nierentowne - jak twierdził zarząd - kontrakty. 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wawrzek
2020-03-11 23:25:04
@Wawrzek,@Wawrzek- mądry nie mądry tak zlikwidowano całe gałęzie przemysłu i gospodarki tylko po to by się jakiś kacyk obłowił, był nawet taki teraz "wybitny unijny demokrata" co to sprzedawał fabryki i banki za to "co kto da" niejaki J. L.(nikt nie pytał co da i komu). A z "kodziarzami" to ja jak na rzazie walczę. Kto wprowadza polską firmę szulerskimi kontraktami do upadłości- co nie znano kosztów inwestycji? dlaczego pozwolono na zawieranie niekorzystnych umów? ktoś za to powinien odpowiedzieć. Ale w Szczecinie same cuda a to myszy zżarły 27 tys. ton zboża a to senator parcelował Stocznię a to sprzedano portowe Dźwigi pływające by je teraz najmować od obcych a to teść "kupuje" rezydencję w obcym kraju a zięcia rozliczają no same cuda. A jakich to przedstawicieli -reprezentantów Narodu wybraliśmy? Tomasza Marszałka w "osobie cieciej" Bartka Ministra co to wołał ograniczyć liczbę studentów medycyny o połowę będziecie zarabiać dwa razy tyle za jego pierwszym guru który wołał po co nam tylu magistrów i sam nie zrobił, a to posła przeszukiwacza damskich torebek. Ktoś na tą firmę czatował no i ma a firma nie dostanie pieniędzy jak wielu podwykonawców budowy autostrad - niektórym nie zapłacono i jeszcze zasądzono im odsiadki. Ten prezes może się obroni. PIS rządzi 5 rok nieprzerwanie.
@Wawrzek
2020-03-11 17:50:42
Dzięki najniższemu bezrobociu w Polsce (zasługa PiS! - bo tego nie wiesz) robotnicy przejdą do firm, gdzie będą lepiej pracować i lepiej zarabiać. Ty chyba jednak tego nie zrozumiesz, jak i pozostali KODziarze.
SromotnikBezwstydny
2020-03-11 17:43:53
Najwyższy czas złożyć tego trupa do grobu i zasypać gruzem!Ta pieczątkarska "firma" była dobra w czasach tzw. komuny, gdy budowała sowieckie bazy dla krasnoarmiejców! Oni płacili rublami transferowymi via "rządy" PRLu... tyle ile ENERGOPOL sobie naliczył! W odnowionej Polsce trzeba było robotę wykonać w miarę solidnie i trzymać się kosztorysu...Tego, niestety "fachowcy Energopolcy" nie umieli i nie nauczyli się...Roboty partolili jedna po drugiej np.nieszczęsne torowisko Szybkiego Tramwaju w Szczecinie,Węzeł Kijewo, Obwodnica Wałcza czy Ścieżka Rowerowa po wałach nad jez.Dąbie... Dobrze, że nie zaczęli "budować" tuneli w Łodzi czy Świnoujściu, to by były katastrofy na niewyobrażalną skalę!!! Zatem, żegnajcie Partacze z Energopolu!
@Wawrzek
2020-03-11 17:30:39
Jaki ten Wawrzek "mądry"! Niech bierze Energopol za swoje pieniądze i dalej rządzi.
Wawrzek
2020-03-11 16:30:26
Tym sposobem kolejne setki osób staną się bezrobotnymi dołączając do tych 50 tys bezrobotnych lub tych 300 tys. bezrobotnych. którzy wyjechali do pracy u obcych głównie Niemiec a syndyk jak zwykle w porozumieniu z sędzią Komisarzem dokończy firmę rozpierd... ja na własne "koszty". W tym województwie nadal nie buduje się nowych miejsc pracy a dalej niszczy istniejące
Bob Budowniczy
2020-03-11 15:54:52
To jest inwestycja wstydu która przejdzie do historii.
Paweł
2020-03-11 15:17:24
Wykonawcom wiszą dziś kasę, nawet za wiele inwestycji sprzed lat. Najwygodniej jest zamknąć firmę. Ciekaw jestem czy zarząd poniesie odpowiedzialność z osobistych majątków za niewłaściwe zarządzanie spółką/spółkami ? Gdyby dobrze zarządzali, kalkulowali, robili dobre oferty - firma by nie padła
@Szkoda
2020-03-11 14:36:08
Energopol przy budowie tunelu nie jest wiodącym, głównym wykonawcą tylko dwie spółki PORR - i to nie jest raczej duży problem - już o tym pisali i mówili.
Szkoda
2020-03-11 14:01:55
To teraz niech mieszkańcy Świnoujścia wybija sobie z głowy tunel pod Świną. Energopol zbankrutował a w Chinach panuje Koronawirus. Nie chcieli zamówić maszyny TBM w Niemczech tak jak zrobił Gdańsk to teraz niech urzedasy biorą łopaty i kopia tunel 24h na dobę
prezio bez pomyślunku
2020-03-11 13:59:49
brali wszystko co było możliwe bo dawali najniższe ceny, a za podwykonawców mieli jakiś ludzi chyba z PGR-ów.
tumitas
2020-03-11 13:52:43
.głupoty piszecie,jaki tam..krach(?) w gospodarce zmusił spółkę do zaadaptowania profilu działalności do wymagań rynkowych. Spółka weszła wówczas na trudny rynek budowy infrastruktury drogowej.... zobaczcie, kto był udziałowcem, kto w Zarządzie, i jakie maja majątki ... i przy okazji policzcie firmy dobre firmy które położył Energopol.
@czytam
2020-03-11 13:21:32
A kto to jest ŻĄD? Głupoty takie wypisujesz. Gdzie jest admin strony aby usuwać takie wypociny agentów obcych sił.
tak to jest
2020-03-11 13:18:06
cena w przetargu niewspółmierna do prac i liczenie,ze inwestor dołoży w trakcie, a Generalna Dyrekcja powiedziała nie..
czytam
2020-03-11 13:09:45
Jak ŻĄD tak panicznie będzie poddawał się sensacjom związanym z koranwirusem / najmodniejszy temat mediów i najbardziej kasowy / , to bankructw będą tysiące . Io to chodzi niektórym .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA