W 2016 r. miejscy zarządcy mieszkań komunalnych w Szczecinie odzyskali dotąd 111 lokali w wyniku eksmisji komorniczych. To największa od lat liczba zrealizowanych wyroków eksmisyjnych w stosunku do dłużników, którzy nie deklarują chęci spłaty należności. W pierwszej kolejności realizowane są eksmisje osób uciążliwych i stosujących przemoc fizyczną w rodzinach. A zadłużenie najemców mieszkań komunalnych niezmiennie rośnie i wynosi już około 172 mln zł.
- W przypadku dłużników, którzy nie wykazują chęci współpracy i nie odpowiadają na wezwania wypowiadane są umowy najmu i sprawy kierowane do sądu z żądaniem zapłaty i wykonania eksmisji. To jedyna forma, w której możemy wysunąć roszczenia względem dłużników - zaznacza Marcin Nieradka, rzecznik prasowy ZBiLK w Szczecinie.
Od stycznia br. ZBiLK zrealizował w sumie 204 wyroki eksmisyjne. Realizacja 55 z nich wymagała udziału komornika. I liczba eksmisji komorniczych rośnie każdego roku. Obecnie około 2,5 tysiąca rodzin w Szczecinie czeka na realizację wyroku o eksmisji. Jest to grupa lokatorów posiadających prawo do lokalu socjalnego. Około 1,5 tys. to mieszkańcy lokali ZBiLK-owskich. Natomiast reszta to osoby, które zajmują lokale, którymi dysponują m.in. spółdzielnie mieszkaniowe, PKP, AMW, TBS-y, właściciele prywatni.
(MIR)
Więcej w czwartkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z dn. 6.10.2016 r.
Fot. (z archiwum ZBiLK)
Na zdjęciu: jedno z mieszkań komunalnych w spadku po eksmitowanym dłużniku.