piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Lokal dla Greków

Lokal dla Greków

Lokal dla Greków
Data publikacji: 2016-07-28 11:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:10
Wywietleń: 1433 146082

Towarzystwo Greków Pomorza Zachodniego będzie miało swoją siedzibę w Szczecinie. Lokal greckiej społeczności przekaże Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych.

- Do tej pory Towarzystwo Greków Pomorza Zachodniego nie miało w Szczecinie własnej siedziby. Mimo, iż grecka diaspora liczy 260 członków, to spotykała się korzystając z gościnności innych stowarzyszeń lub szkół - tłumaczy Marcin Nieradka rzecznik prasowy Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych. - Odpowiadając na wniosek greckiej mniejszości ZBiLK zdecydował się na przekazanie jej lokalu przy ul. Garncarskiej 5. Pomieszczenie ma 57 metrów kwadratowych i będzie się doskonale nadawać do celów realizowanych przez towarzystwo. Wcześniej wynajmował je poseł Parlamentu Europejskiego Bogusław Liberadzki.

- Długo czekaliśmy na swój lokal, a przecież jesteśmy jedną z największych społeczności greckich w Polsce. Dzięki pomieszczeniu będziemy mogli organizować spotkania w święta religijne, narodowe, uczyć nasze dzieci języka greckiego, czy historii kraju, w którym żyli nasi przodkowie - mówi Janis Besas, członek TGPZ.

Obecnie w Polsce mieszka około 1200 Greków. W znacznej części są to potomkowie uczestników zakończonej w 1949 r. greckiej wojny domowej. Konflikt greckich komunistów z prawicowymi siłami rządowymi zakończył się porażką tych pierwszych i spowodował ich masową emigrację. Władze PRL przyjęły wtedy około 14 tys. greckich uchodźców, którzy popierali komunistyczną partyzantkę.

- Najwięcej potomków tamtego konfliktu przebywa obecnie we Wrocławiu i okolicach. Szczecin jest drugim dużym skupiskiem naszej społeczności. Około 80 proc. potomków silnie utożsamia się z Grecją. Część z osób zdecydowała się na powrót do kraju przodków, a część czuje się tylko Polakami - uważa Janis Besas.

Fot. ZBiLK

Komentarze

Niebezpieczny precendens;
zaraz się zgłoszą Banderowcy z akcji "Wisła", których potomków jest tam dużo, i też zechcą...a Solidaruchy tylko na to czekają...
2016-07-29 00:09:39
Grecy są OK!!!
Pokazali kulturę,zasady symbiozy-super a kuchnia i dziewczyny -fantastyczne! Inni emigranci np.Ukraińcy, Białorusini czy Vietnamczycy też okazują się być normalni i nie naruszają zasad kultury europejskiej i naszego, polskiego obyczaju.
2016-07-28 16:34:48
Myślenie
A więc, jak taki pan T. Iwiński może teraz pytać na Twitterze, czy Papież "wpłynie np. na zmianę podejścia wobec uchodźców", skoro Polska już przyjęła 14000 greckich uchodźców.
2016-07-28 12:33:58

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie