Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Lokal dla Greków

Data publikacji: 28 lipca 2016 r. 11:49
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:10
Lokal dla Greków
 

Towarzystwo Greków Pomorza Zachodniego będzie miało swoją siedzibę w Szczecinie. Lokal greckiej społeczności przekaże Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych.

- Do tej pory Towarzystwo Greków Pomorza Zachodniego nie miało w Szczecinie własnej siedziby. Mimo, iż grecka diaspora liczy 260 członków, to spotykała się korzystając z gościnności innych stowarzyszeń lub szkół - tłumaczy Marcin Nieradka rzecznik prasowy Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych. - Odpowiadając na wniosek greckiej mniejszości ZBiLK zdecydował się na przekazanie jej lokalu przy ul. Garncarskiej 5. Pomieszczenie ma 57 metrów kwadratowych i będzie się doskonale nadawać do celów realizowanych przez towarzystwo. Wcześniej wynajmował je poseł Parlamentu Europejskiego Bogusław Liberadzki.

- Długo czekaliśmy na swój lokal, a przecież jesteśmy jedną z największych społeczności greckich w Polsce. Dzięki pomieszczeniu będziemy mogli organizować spotkania w święta religijne, narodowe, uczyć nasze dzieci języka greckiego, czy historii kraju, w którym żyli nasi przodkowie - mówi Janis Besas, członek TGPZ.

Obecnie w Polsce mieszka około 1200 Greków. W znacznej części są to potomkowie uczestników zakończonej w 1949 r. greckiej wojny domowej. Konflikt greckich komunistów z prawicowymi siłami rządowymi zakończył się porażką tych pierwszych i spowodował ich masową emigrację. Władze PRL przyjęły wtedy około 14 tys. greckich uchodźców, którzy popierali komunistyczną partyzantkę.

- Najwięcej potomków tamtego konfliktu przebywa obecnie we Wrocławiu i okolicach. Szczecin jest drugim dużym skupiskiem naszej społeczności. Około 80 proc. potomków silnie utożsamia się z Grecją. Część z osób zdecydowała się na powrót do kraju przodków, a część czuje się tylko Polakami - uważa Janis Besas.

Fot. ZBiLK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Niebezpieczny precendens;
2016-07-29 00:09:39
zaraz się zgłoszą Banderowcy z akcji "Wisła", których potomków jest tam dużo, i też zechcą...a Solidaruchy tylko na to czekają...
Grecy są OK!!!
2016-07-28 16:34:48
Pokazali kulturę,zasady symbiozy-super a kuchnia i dziewczyny -fantastyczne! Inni emigranci np.Ukraińcy, Białorusini czy Vietnamczycy też okazują się być normalni i nie naruszają zasad kultury europejskiej i naszego, polskiego obyczaju.
Myślenie
2016-07-28 12:33:58
A więc, jak taki pan T. Iwiński może teraz pytać na Twitterze, czy Papież "wpłynie np. na zmianę podejścia wobec uchodźców", skoro Polska już przyjęła 14000 greckich uchodźców.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA