Ponad 37 tys. wniosków o przyznanie tzw. renty wdowiej złożono do tej pory w naszym województwie. Szczeciński ZUS przyjął 23,3 tys. wniosków, w Koszalinie zarejestrowano ich 13,8 tys. W całej Polsce – 785 tys.
Renta wdowia będzie przyznana od miesiąca, w którym wpłynie wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.
– To nie jest nowe świadczenie – mówi Karol Jagielski, regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa zachodniopomorskiego. – To możliwość łączenia przez wdowę lub wdowca wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. własną emeryturą. Jednak bycie wdową lub wdowcem i prawo do dwóch świadczeń nie wystarczą, aby otrzymać rentę wdowią. Należy łącznie spełnić następujące warunki: mieć co najmniej 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni), do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej, nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna). Dodatkowo nie można być obecnie w związku małżeńskim.
Wdowa lub wdowiec ma prawo do zbiegu świadczeń z rentą rodzinną wyłącznie po ostatnim małżonku. Wypłata tych świadczeń wygasa z dniem, który poprzedza zawarcie nowego związku małżeńskiego przez uprawnionego.
Wdowa i wdowiec mogą wybrać, czy chcą otrzymywać 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia lub odwrotnie.
– Warto zaznaczyć, że od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie będzie zwiększone z 15 do 25 procent – zwraca uwagę Karol Jagielski. – Taki wybór będą miały także osoby uprawnione do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty szkoleniowej.
Wysokość połączonych świadczeń nie może przekraczać trzykrotności kwoty najniższej emerytury. Do limitu wliczane są również świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki, przyznawane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. W przypadku, gdy suma świadczeń będzie wyższa od trzykrotności najniższej emerytury, świadczenie będzie zmniejszone o kwotę przekroczenia.
(K)