W Starej Rzeźni przy ul. Tadeusza Wendy w Szczecinie jeszcze przez kilka dni można oglądać wyjątkową wystawę o hospicyjnym wolontariacie. Zorganizowała ją Fundacja Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych, autorem zdjęć jest Tomasz Pasiula. Ta refleksyjna fotograficzna opowieść to podziękowanie dla wolontariuszy za ich wsparcie i zachęta dla innych, by pomyśleli o włączeniu się w tę działalność.
Wystawa "Wolontariat hospicyjny w obiektywie" jest zbiorem dwudziestu wzruszających chwil, uchwyconych w codziennych sytuacjach i relacjach wolontariuszy z grupy szczecińskiej i koszalińskiej z ich podopiecznymi - pacjentami Fundacji Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych.
- Wystawa to forma naszego podziękowania dla wolontariuszy za to, co robią, że są z nami, ale też próba przełamania stereotypowego myślenia, że hospicyjna praca jest przygnębiająca, bo tak naprawdę wnosi do życia wolontariuszy i rodzin wiele radości - mówi Kinga Krzywicka, prezes Fundacji Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych. - Mamy nadzieję, że ten przekaz będzie również zachętą dla innych, by pomyśleli o dołączeniu do naszej grupy.
Hospicyjna fundacja ma obecnie w Szczecinie 10 wolontariuszy, którzy odwiedzają pacjentów w ich domach, a także 30, którzy pomagają organizacji w przygotowywaniu wydarzeń promocyjnych, angażują się w zbiórki publiczne. Zespół to często ludzie młodzi, m. in. uczniowie - gimnazjaliści starszych klas, licealiści, studenci, dla których wolontariat w tym miejscu jest pewnym etapem. Brakuje w grupie osób o stabilizowanej sytuacji życiowej i zawodowej.
- Przy okazji tej wystawy obchodzimy dziesięciolecie wolontariatu Agnieszki, jednej z wolontariuszek - mówi Kinga Krzywicka. - To nasza perła, która jest za nami od początku. Przyszła jako licealistka, była obecna jako studentka i jest teraz, już jako mama.
Wystawę można oglądać w Starej Rzeźni do środy, 4 października. Potem prace Tomasza Pasiuli zostaną wyeksponowane w innym miejscu.
(gan)
Na zdjęciu: Wolontariat w hospicyjnym obiektywie" to refleksyjna i inspirująca opowieść o relacjach bliskich sobie ludzi - potrzebujących wsparcia i bezinteresownie to wsparcie niosących.
Fot. Ryszard PAKIESER