Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

Radni zaakceptowali zmianę rejonu SP 8 w Szczecinie [GALERIA]

Data publikacji: 2020-01-28 14:54
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-30 11:55
Radni zaakceptowali zmianę rejonu SP 8 w Szczecinie
 

Radni miejscy przyjęli uchwałę, w której kością niezgody stał się zapis dotyczący zmiany rejonu dla Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Brodnickiej. Część ulic przypisana zostanie do Szkoły Podstawowej nr 51, która mieści się w dwóch budynkach przy ulicach Jodłowej i Mikołajczyka. Nie zgadzają się na to mieszkańcy osiedla Za Sterem, których rozumieją i popierają między innymi radni Dominika Jackowski i Dariusz Matecki. Prezydent Piotr Krzystek ma pomysł, jak ułatwić dojście i dojazd do nowej rejonowej placówki.

Z obwodu Szkoły Podstawowej nr 8 w Szczecinie wyłączone zostaną ulice Babińskiego, Kopańskiego, Maczka, Kręta, Krótka, Polskich Marynarzy, Przygodna, Różyckiego, Szeligowskiego, Zabużańska, Źródlana, Ku Słońcu 40-58 i 63-67.

- W tej chwili dzieci, które mieszkają na Osiedlu za Sterem, mają 20 minut pieszo do SP 8. W przypadku zmiany będzie to 40 minut pieszo przez nieoświetlony park, w pobliżu ogródków działkowych. To dla dzieci i rodziców zagrożenie. Nie możemy do tego dopuścić - mówił radny PiS Dariusz Matecki.

Udrożnią przejazd do SP 51 ul. Przygodną

- Szkoła Podstawowa nr 8 nie jest jeszcze przepełniona, ale za kilka lat będzie szkołą dwuzmianową. To oznacza, że pojawi się kłopot z organizacją zajęć. Jeśli mamy obiekt szkolny przy ulicy Mikołajczyka, to musimy go wykorzystać na cele oświatowe - przekonywał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Żeby złagodzić dojście lub dojazd do tej szkoły, przygotowujemy modernizację ulicy Przygodnej na odcinku, który dzisiaj jest nieprzejezdny. Chcemy ją udrożnić tylko dla komunikacji publicznej, taksówek i rowerów. Możemy to zrobić w miarę szybko. Nikt nie będzie chodził po ciemku.

Prezydent Krzystek poinformował radnych, że w najbliższym czasie złożony zostanie również wniosek o przeznaczenie działki w rejonie Cukrowni pod budowę nowej szkoły. Na ostatnim posiedzeniu Komisji ds. Edukacji postulowała to radna Dominiki Jackowski.

Prezydent Piotr Krzystek na sesji Rady Miasta Szczecin

- Będziemy analizowali również możliwość rozbudowy SP 16. Istnieje możliwość dobudowania paru sal lekcyjnych. Jednak na dzisiaj musimy wykorzystać infrastrukturę, którą mamy - podkreślił P. Krzystek.

Radna Urszula Pańka nie podzieliła entuzjazmu prezydenta co do modernizacji nieprzejezdnego obecnie odcinka ulicy Przygodnej. - W zeszłym tygodniu obeszłam ten teren. Jest nieoświetlony, zaniedbany, ludzie boją się tamtędy chodzić. Czy my do września jesteśmy w stanie to wszystko zrobić? Czy byli zaproszeni rodzice ulic objętych zmianą, czy mogli wyartykułować swoje zaniepokojenie? Czy można było ich uspokoić, że SP 51 jest dobrą szkołą? - pytała.

Swoje zdanie wyraziła również pani Agnieszka, mieszkanka Osiedla za Sterem. - W momencie kiedy się przeprowadzałam na to osiedle, robiłam to głównie ze względu na szkołę. Czemu zależy nam na tej bliskości szkoły? Żebyśmy nie musieli wozić dzieci i żeby mogły się usamodzielniać. Nie zabierajmy im samodzielności - mówiła.

Brakuje miejsc w szkołach na Gumieńcach

Najbardziej zaangażowana w sprawę SP 8 Dominika Jackowski przypomniała, że Rada Osiedla Gumieńce od pięciu lat sygnalizowała Wydziałowi Oświaty Urzędu Miasta problem braku miejsc w szkołach na Gumieńcach.

- Cały czas pojawiała się informacja, że ta ilość szkół na Gumieńcach wystarczy dla tej ilości mieszkańców, która cały czas do nas napływa. Od pięciu lat rada osiedla sygnalizuje, że sytuacja jest krytyczna. Cieszę się, że pan prezydent zadeklarował budowę nowej szkoły i rozbudowę SP 16. Rodzice nie chcą wysyłać swoich dzieci do SP 51 - mówiła Jackowski.

Radna przypomniała, że działki pod deweloperkę na Gumieńcach zbywane są od lat 90., a pierwszy plan miejscowy na tym terenie został uchwalony w 2008 roku.

- Nikt nie pomyślał o tym, gdzie powstanie szkoła, przedszkole, żłobek - dodała Jackowski. - W trakcie uchwalania miejscowego planu, Wydział Oświaty powinien zgłosić, że za chwilę będzie problem i należy zabezpieczyć działkę pod budowę szkoły. Nikt tego nie zrobił.

Mirosław Żylik z Bezpartyjnych uznał, że przyjęcie uchwały będzie najlepszym, co można teraz zrobić: - Pomóżmy Wydziałowi Oświaty i przyjmijmy tę uchwałę.

Ostatecznie 18 radnych miejskich opowiedziało się za przyjęciem uchwały, a 10 było przeciw. Nikt się nie wstrzymał. ©℗

Karolina Nawrocka

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

:)
2020-01-30 08:38:53
Zgodnie z rankingiem magazynu Panorama Economy najbogatszym państwem świata jest Watykan. W 2011 roku dochód krajowy brutto per capita wynosił w nim 407 tysięcy dolarów.W praktyce oznacza to m.in., że Watykan i Stolica Apostolska mają oddzielne budżety. Przykładowo, w 2013 roku wydatki Watykanu wynosiły 332 miliony dolarów, zaś zarobki – 377 milionów. To oznacza, że państwo było "na plusie" 45 milionów. Czyli, jak na budżet państwa, nawet tak małego – niewiele (dla porównania, w 2014 r. Monako odnotowało nadwyżkę budżetową w wysokości 25,7 mln euro przy 1,111 mld wpływów i wydatkach na poziomie 1,086 mld euro).W tym kontekście ciekawostką mogą być informacje na temat zarobków kardynałów i biskupów, które wynoszą ok. 46 tys. dolarów rocznie. To stosunkowo niewiele, ale uwaga – papiescy dostojnicy nie płacą za swoje utrzymanie (np. za mieszkania). A koszty z tym związane, jak pokazały afery finansowe, które wstrząsały Watykanem w ostatnich latach, potrafią być bardzo wysokie. Kolejnym źródłem problemów Stolicy Apostolskiej jest Instytut Dzieł Religijnych (wł. - Istituto per le Opere di Religione, IOR), zwany popularnie Bankiem Watykańskim. Zdaniem ekspertów, sposób zarządzania przezeń środkami nie jest tak efektywny, jak mógłby być. Oczywiście, nie oznacza to, że Watykan i Stolica Apostolska nie są zamożne. Dużą część ich majątku stanowią nieruchomości, do których należy ok. 2 tys. mieszkań. Ich wartość szacowana jest na 1,35 mld dolarów.Gerneralnie, według amerykańskiego magazynu "Fortune" ogólna wartość całkowitego budżetu operacyjnego Watykanu i Stolicy Apostolskiej wynosi 700 mln dolarów, w 2013 r. miał on nadwyżkę w wysokości 11,5 mln. Posiadają one również portfel akcji, obligacji i złota o wartości 920 milionów dolarów. Wspomniane nieruchomości to 1,35 mld dolarów. Wartość ksiegowa Banku Watykańskiego (IOR) to z kolei 972 mln dolarów. Nie zmienia to jednak faktu, że w osatnich kilku latach o bogactwie Stolicy Apostolskiej i Watykanu mówi się głównie w kontekscie afer finansowych. Pod koniec ubiegłego roku media, głównie włoskie, szeroko cytowały fragmenty książki "Chciwość" dziennikarza Emiliano Fittipaldiego z tygodnika "L'Espresso". Można by pisać i pisać bo to dane oficjalne a nie oficjale w Polsce- np taca bez podatku-czytaj paragonu vat, inne co łaska itd. i mieszkancy biednego miasta Szczecin mają jeszcze to wszystko dalej finansować kosztem szkół,remontów itd. TO JEST JEDEN WIELKI SKANDAL !!
Szkoły nie będzie...będzie kościół.
2020-01-29 14:39:37
Archidiecezja szczecińsko-kamieńska kupiła bez przetargu od państwowej Agencji Mienia Wojskowego działkę pod nowy kościół na Gumieńcach z 95% bonifikatą.
oh
2020-01-28 20:53:16
przez Przygodną ?! współczuję 3km po ciemku.
Lament
2020-01-28 19:35:02
Co na to rodzice dzieci, które dojeżdżają 10 km do szkoły? Lament bagaczy
t
2020-01-28 17:34:38
A w SP51 burzą basen i dzieci będą miały dodatkową atrakcję w postaci budowy nowego!
Weger
2020-01-28 17:03:03
Radny Matecki to dba wyłącznie by kasa na jego koncie się zgadzała.
Nie radny. Szczecinianin.
2020-01-28 16:57:29
Jak ci Radni przedstawiciele mieszkańców mogą spoglądać w oczy rodzicom którzy prosili o zrozumienie i mądre decyzje. Jak moźna ? Współczuję nam mieszkańcom takich radnych bezradnych. Wstydżcie się Bezradni uznający się za Bezpartyjnych. I cala reszta która zagłosowało przeciw rodzicom. Sami jesteście rodzicami! Postawcie się w roli zawiedzionych i wściekłych rodziców. Czujecie ten smak goryczy i beznadziejności? Wstydżcie się. To źadna sztuka tak rządzić.
Aaa
2020-01-28 16:36:44
Współczuję rodzicom, których dzieci trafią do Sp 51, poziom matematyki poniżej krytyki, wieczny brak nauczycieli, szkoła od wjazdu i dojścia od starego basenu nie oświetlona, ani jednej lampy, dorosłym strach w ciemnościach chodzić, a co dopiero dzieci tam posyłać, dyrektor ma wszystko w nosie. Szafek na książki w szkole brak, niby drugi komplet w domu, ale w klasie po dwóch uczniów do 1 książki, więc nadal noszą podręczniki do szkoły i mają przeciążone tornistry. Masakra jakaś, to jest XXI wiek?
;/
2020-01-28 15:45:54
Co tam jakieś nowe szkoły,nauka,wiedzą ,ważne że gruncik z rabatem 1,5 mln oddano dla Państwa Watykan ! dramat
Matka
2020-01-28 15:17:33
I bardzo dobrze.Super decyzja
nx
2020-01-28 15:14:48
z punktu widzenia planowanej zabudowy mieszkalnej zamknięcie starego przejazdu przez Przygodną było przejawem skrajnej bezmyślności osób odpowiedzialnych (a raczej nieodpowiedzialnych) za planowanie przestrzenne i urbanistykę w mieście. Dyscyplinarnie na zieloną trawkę.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ