Wtorek 07 lutego 2023r. 
REKLAMA

Radni o zmianie rejonu dla SP nr 8

Data publikacji: 2020-01-22 18:42
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-19 14:13
Radni o zmianie rejonu dla SP nr 8
 
Burzliwa okazała się dyskusja radnych miejskich z Komisji ds. Edukacji w sprawie zmiany rejonu dla Szkoły Podstawowej nr 8 w Szczecinie. Część ulic ma zostać przydzielona do Szkoły Podstawowej nr 51. Nie zgadzają się na to mieszkańcy Osiedla za Sterem, których rozumie i popiera radna Koalicji Obywatelskiej Dominika Jackowski.

- Ta konieczność wynika z bieżącej analizy demografii w tym rejonie i zagrożenia dwuzmianowością pracy szkoły - mówiła Lidia Rogaś, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta. - Zagrożenie jest dość duże i musimy natychmiast podjąć decyzję, która rozładuje trudną sytuację w tej placówce.

Budynek SP nr 8 przy ulicy Brodnickiej posiada 15 klas lekcyjnych, jedną pracowni ę komputerową, dwie świetlice, jedną salę gimnastyczną oraz dwie mniejsze do zajęć wychowania fizycznego. Obecnie w szkole – bez klas 7 i 8 – utworzonych jest 18 oddziałów. Według analiz za parę lat tych oddziałów ma być 44, a za 6 lat dzieci będą musiały się uczyć na 2,5 zmiany.

Natomiast SP 51, która znajduje się w budynkach przy ul. Mikołajczaka i Jodłowej, posiada łącznie 50 klas lekcyjnych, dwie pracownie komputerowe, pięć świetlic, aulę, salę konferencyjną, pięć klas do zajęć indywidualnych, salę gimnastyczną, halę sportową oraz basen, który obecnie jest remontowany.

Mieszkańcy Gumieniec, a w szczególności Osiedla za Sterem, są oburzeni zmianą. Nie chcą, aby ich dzieci chodziły do szkoły oddalonej o ponad 3 kilometry od miejsca zamieszkania.

„Mieszkamy przy ul. Polskich Marynarzy. Kupując to mieszkanie kilka lat temu braliśmy pod uwagę odległość od szkoły, od której dzieli nas przejście przez ul. Ku Słońcu. Nasz Antoś ma zostać przeniesiony do Szkoły Podstawowej nr 51 przy ul. Jodłowej na innym osiedlu! To dla nas bardzo problematyczne. Do nowej szkoły zamiast 500 metrów Antoś będzie miał 3,5 km” – napisała do „Kuriera" jedna z mieszkanek Gumieniec.

Dodatkowo rodzice wymieniają kolejny problem, jakim są korki na ulicy Ku Słońcu, w których trzeba stać nawet do 45 minut. „Dlatego staramy się wyjeżdżać dużo wcześniej. Nie ma innej drogi w stronę miasta niż ul. Ku Słońcu. Rondo Gierosa od lat nie wyrabia! Tramwaje i autobusy stoją także w korku na ul. Okulickiego. Każdy nowy autobus jadący w kierunku Ronda Gierosa będzie stał w korkach! Kupiliśmy tutaj mieszkanie ze względu na udogodnienia. Czujemy się oszukani” - dodają w liście do "Kuriera".

- Pan dyrektor obiecał znalezienie rozwiązania, które pozwoli dzieciom bezpiecznie dojechać do szkoły. Pierwsza propozycja to dodatkowa linia autobusowa, która łączyłaby Osiedle za Sterem z ulicą Jodłową – dodała Lidia Rogaś.

Adam Miłosz z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego potwierdził, że nie ma problemu ze zorganizowaniem transportu dla dzieci. – Problemem może okazać się czas przejazdu takiego autobusu ze względu na korkowanie się ulicy Ku Słońcu. Dodatkowo, tak jak jest problem z nauczycielami, tak my mamy kłopot z kierowcami. Mamy bardzo wyraźne problemy z zatrudnieniem – mówił.

Radny Paweł Bartnik przyznał, że trzeba kombinować tak, aby rozwiązanie komunikacyjne było jak najlepsze, jednak według niego najważniejsze jest pokazanie wartości SP 51. - Tam jest fantastyczny dyrektor, szkoła ma fantastyczną halę sportową, za chwilę wyremontowany basen. Trzeba namówić rodziców, żeby zobaczyli, jak ta szkoła wygląda. To nie jest zła szkoła. Ba! Szkoła Podstawowa nr 8 nie jest żadną dobrą szkołą – argumentował.

- Jestem radną pierwszą kadencję, ale niektórzy są dłużej. I to właśnie państwo sprawiliście, że mamy jedną ulicę wyjazdową z Gumieniec. To jest takie, a nie inne planowanie przestrzenne. Kto sprzedawał działki za Sterem? Zgadzaliście się, żeby prezydent sprzedawał te działki pod deweloperkę – oburzyła się radna Koalicji Obywatelskiej Dominika Jackowski.

- Ale to było 30 lat temu. Ci ludzie już w większości nie żyją – próbował uciąć ten temat Paweł Bartnik.

- Rada Osiedla Gumieńce od 2015 roku koresponduje z Wydziałem Oświaty. Od pięciu lat zgłaszamy, że będzie problem. Tymczasem na wszystkie nasze pisma otrzymujemy odpowiedzi, że żadnego problemu nie będzie. To, że dzisiaj zmieniacie rejon, jest wynikiem braku decyzji o budowie nowej szkoły – krytykowała Jackowski.

Radna Koalicji Obywatelskiej jest pewna, że za dwa lata Komisja ds. Edukacji znowu się spotka i znowu będzie zmieniać rejon. – Tylko tym razem dla SP nr 16, która już jest pełna. To nie jest wina rodziców, że wam zaufali i wybrali takie, a nie inne miejsce zamieszkania. Przez złe planowanie będą zmuszeni wysyłać dzieci do szkół, do których nie chcieli, aby uczęszczały.  

Radna dodała, że w opinii rodziców SP 8 jest dobrą szkołą. - Nam nie zależy na efektach sportowych. My mamy inne spojrzenie niż 20 lat temu. Chcemy, żeby w szkołach dzieci czuły się bezpiecznie i domowo, a SP 8 taką atmosferę wprowadza – argumentowała Dominika Jackowski.

Koniec końców stanęło na tym, że radni z Komisji ds. Edukacji przyjęli uchwałę, którą wcześniej musiał zaakceptować Zachodniopomorski Kurator Oświaty

- Jest teren na budowę szkoły podstawowej przy ulicy Cukrowej. Wystarczy tylko podjąć decyzję o budowę szkoły. Oczywiście na dzień dzisiejszy musimy zmienić te rejony, ale w imieniu mieszkańców proszę, aby wydział oświaty podjął decyzję o budowie szkoły. Inwestycje celu publicznego nie muszą mieć miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – przekonywała radna Koalicji Obywatelskiej.

Karolina Nawrocka

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Donek
2020-02-19 14:11:46
Zastanówmy się najpierw kto jak głosował w wyborach samorządowych, a nie teraz pretensje. Dla obecnej władzy Gumieńce się nie liczą. Zapamiętajcie to.
koko
2020-01-28 10:33:52
Przede wszystkim oburzające są słowa pana Bartnika, który gloryfikuje SP 51 i jej "fantastycznego" dyrektora, jednocześnie publicznie obrażając SP 8. Wstyd, panie radny, tak się afiszować z jawnym kolesiostwem. Dobre plecy w kuratorium i wydziale oświaty nie powinny chyba być wyznacznikiem oceny pracy dyrektora? A o ocenie szkoły może powinno się mówić na podstawie obiektywnych wskaźników, takich, jak np. wyniki nauczania, a nie prywatne sympatie pana radnego? Zapewniam pana, że znalazłoby się naprawdę wiele osób, które pracę SP51 i jej dyrektora oceniają bardzo negatywnie, i mają na to bardzo poważne argumenty.
Mama
2020-01-23 14:54:48
Dzisiaj SP 51 ma 1500 uczniów, ktoś ma na uwadze dzieci w tych super pomysłach?
Za Sterem
2020-01-23 14:50:38
Pani Rogaś należy podziękować, razem z Masojć likwidowały szkoły, klasy. Teraz przeciąganie rejonów... Łatwo dać teren deweleporom i nic więcej!
Racjonalista
2020-01-23 12:36:31
Polskie planowanie urbanistyczne to tragedia. Ktoś pozwolił zbudować nową dzielnicę za dawnym CH King Cross teraz Ster. Rzeczywiście to olbrzymie zaskoczenie, że wprowadziły się tam rodziny z dziećmi w wieku szkolnym, kolejne zaskoczenie, że osoby tam mieszkające potrzebują stamtąd wyjechać i dojechać. Niemcy rozbudowując Szczecin, najpierw wyznaczali ogólne kierunki, później planowali ulice oraz miejsca na szkoły, przedszkola przychodnie, place zabaw, skwerki itp. Komunikacja miejska była również z góry zaplanowana. Dopiero po ustaleniu wszystkiego pozwalali zabudowywać parcelę i to też wg. planu. Wystarczy zobaczyć jak jest zaplanowane Pogodno i porównać jak rozbudowuję się Warszewo. Mimo, że Pogodno za Niemca nie było budowane na jeden raz to i tak widać sens planowania. A u nas. Kupię działkę, zbuduję blok ( swoje zarobię ) i niech mieszkańcy ( i miasto się martwią )
Ludzie
2020-01-23 12:34:30
przecież kupując mieszkania na tym kołchozie mogliście przewidzieć pewne rzeczy. a teraz lament i pretensje.
nx
2020-01-23 09:36:12
@Do nx - w rejonie piekarni akurat jest najkrótsza "spinka" mogłaby być tylko dla autobusów (na upartego przeszkadzają tylko dwa płoty). A nowa droga do Taczaka jak najbardziej potrzebna by odetkać chore rondo Gierosa (ale korek przeniesie się na Turzyn i Krzywoustego) - dawno temu był dojazd do ujęcia wody od Witkiewicza, wprawdzie szutrówka ale był. Można by jeszcze podyskutować o tramwaju do tych blokowisk, ale nie od Gumieniec tylko ... od Taczaka
Gumieńce to nie Warszewo
2020-01-23 08:25:53
Na salę obrad dziesiątki milionów się znalazły, na nową szkołę nie.
ja
2020-01-23 08:18:40
Tak się kończy bezmyślne budowanie! Zepsuto dzielnicę budując te maszkary gdzie się tylko da. Efekty mamy w postaci korków i braku miejsca! Ulice są własciwie jednokierunkowe bo zapchane zaparkowanymi samochodami. Bezmyślność , głupota i kasa. Wycisnąć ile się da! Nowe osiedle do nowej szkoły!Nie wspomnę o stratach dotychczasowych mieszkańców! Z fajnej spokojnej dzielnicy zrobiono blokowisko! Budujcie dalej! Psujcie a centrum stoi puste!
Mama z Gumieniec.
2020-01-23 07:56:47
Panie Bartnik skończ Pan i wstydu sobie oszczędź. Przy następnych wyborach powinniśmy Pana rozliczyć z braku wiedzy. Wstydzę się, że tacy ludzie nas reprezentują w radzie miasta. Sp 8 to świetna szkoła, z barszo dobra kadrą szkolna i dyrekcja. A to, że jest świetna świadczy o tym, że tak wszyscy chcą do niej chodzić.
Ep
2020-01-23 07:18:38
Ja rozumiem, że Gumieńce się rozrosły...jest więcej rodzin z dziećmi...ale, żeby kazać iść do szkoły o 3 km dalej, jak SP8 jest pod nosem? Delikatnie - duuuża przesada... Kończyłam tą szkołę jak jeszcze była SP 66, też było nas dużo ( więcej niż 4 klasy w roku w systemie 8-klasowym) i daliśmy radę. Owszem, coś za coś, kończyło się lekcje po 17, ale to było raz w tygodniu może. Teraz sama chciałam, żeby moje dzieci chodziły do "mojej" podstawówki :( A SP 51 nie jest taka cudowna jak zapewniają niestety...i żadne wciskanie basenów (który nie wiadomo kiedy będzie czynny) nie pomoże opini, że jest tam ja w fabryce, zero klimatu... Dlaczego nie można pomyśleć, skoro nie o budowie nowej, to może chociaż rozbudowie SP 8?
Monika Stankiewicz
2020-01-23 07:16:09
Dyrektor z SP51 nie dorasta do pięt temu z SP8 !
Do nx
2020-01-23 06:34:55
Przez teren piekarni ? I utknięcie w korkach na Łukasińskiego Potrzebna nowa droga bezpośrednio di Taczaka
mmm
2020-01-22 23:21:55
Ten "fantastyczny pan dyrektor" z sp 51 zrobił sobie prywatny folwark, pozwalniał wielu dotychczasowych nauczycieli sp 51,zatrudniając w ich miejsce tych ze zlikwidowanego GM 5 gdzie był dyrektorem. Ma kilka spraw w Sądzie, z czego jedną już przegrał,tyle że to miasto zapłaciło a nie on. Ale nagrodę na Dzień Nauczyciela dostał bo "fantastyczny".
Panie Bartnik
2020-01-22 22:04:59
Basen to w tej chwili jest równany z ziemią! Za ile lat zostanie zbudowany to dopiero się okaże oby nie z typowym szczecińskim poślizgiem!
EVIL
2020-01-22 21:58:53
Pan Bartnik i jego argumenty haha, no żałosny pan radny, akurat szkoła nr 8 jest bardzo dobrą szkołą i rodzice doskonale o tym wiedzą i zależy im na tym aby ich dzieci uczyły się w kameralnej szkole w przyjaznej atmosferze.
Janek
2020-01-22 21:09:00
Radny Pawel Bartnik-fantastyczny umysl,fantastyczna osobowosc.Po prostu diament w Szczecinie.Takiego nam potrzeba !
nx
2020-01-22 20:55:58
niepoprawni optymiści "dodatkowa linia autobusowa, która łączyłaby Osiedle za Sterem z ulicą Jodłową – dodała Lidia Rogaś." Ciekawe, którędy miałby jechać???? przy obecnej organizacji ruchu ten autobus TEŻ będzie stał w korku na Ku Słońcu przed rondem Gierosa. Tu potrzebny jest nowy alternatywny wyjazd z osiedla Za Sterem w kierunku ul. Taczaka. Fajny mógłby być przejazd przez tereny dawnej piekarni (albo przez działki) i przedłużenie linii 86 w kierunku osiedla a nawet w stronę pętli Gumieńce

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA