Sobota 04 lutego 2023r. 
REKLAMA

PUM chce pomóc uczniom dotkniętym przez pandemię [GALERIA]

Data publikacji: 2022-11-28 14:06
Ostatnia aktualizacja: 2022-11-30 10:39
PUM chce pomóc uczniom dotkniętym przez pandemię
Lidia Rogaś i prof. Barbara Karakiewicz podpisały umowę o współpracy. Fot. Dariusz GORAJSKI  

Pandemia miała katastrofalny wpływ na młodych ludzi - szczecińskim uczniom zmagającym się problemami wywołanymi przez przymusową izolację chcą pomóc studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczelnia zdradziła także, że zamierza uruchomić nowy kierunek studiów: ratownictwo medyczne i morskie. 

W poniedziałek w gmachu PUM przy ul. Klonowica prof. Beata Karakiewicz, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, oraz zastępca prezydenta Szczecina Lidia Rogaś podpisały umowę o współpracy. 

- Współpraca z gminą Szczecin to obustronnie korzystna sytuacja ze względu na to, że PUM na kierunkach psychologia zdrowia i logopedia w ubiegłym roku dostosował swoje programy kształcenia, nadając uprawnienia pedagogiczne studentom tych kierunków  - mówiła uczona. 

Teraz ci studenci mają ruszyć do szkół, aby nieść pomoc uczniom. Podczas zajęć zrealizują programy wspierające opracowane na PUM. Będą prowadzić lekcje, ale także zabawy.  

- W tej chwili jest dużo zaburzeń adaptacyjnych - poinformowała prof. Karakiewicz. - One powodują, że dzieci chętniej wchodzą w uzależnienia behawioralne. Ich wyobcowanie to jeden krok do myśli samobójczych, prób samobójczych, samobójstw. W szpitalach psychiatrycznych widać, co dzieje się z dziećmi po pandemii. Izolacja, nauczanie zdalne, brak wsparcia psychologicznego - to wszystko sprawia, że problem będzie się pogłębiał.

L. Rogaś oceniła, że pomoc psychologiczna - pedagogiczna jest w tym momencie bardzo ważna. Potwierdziła, że kondycja psychiczna uczniów po pandemii nie jest najlepsza.

-  Mamy obowiązek zatrudniania psychologów, logopedów we wszystkich szkołach - stwierdziła. - Tych specjalistów w oświacie wciąż brakuje. Mamy nadzieję, ze pani profesor wykształci specjalistów, którzy będą mieli możliwość pracy także w szkołach. 

Zainteresowani wsparciem PUM dyrektorzy placówek oświatowych mogą się zwracać do Wydziału Nauk o Zdrowiu PUM. 

W przyszłym roku akademickim PUM zamierza uruchomić nowy kierunek studiów: ratownictwo medyczne i morskie. Żadna inna uczelnia w Polsce takich studiów nie prowadzi. ©℗

Więcej na ten temat w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 29.11.2022 r.

Alan Sasinowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Za kraty!
2022-11-29 13:28:36
100% racji!
Czy opracują
2022-11-29 08:41:04
Jeszcze bardziej innowacyjne metody eutanazji? Zwłaszcza w odniesieniu ludzi którzy są zdrowi ale "czują się zmęczeni życiem". Depresja w wielu prograsywnych krajach EU jest dostateczną przesłanką do eutanazji.
Za kraty!
2022-11-29 00:02:07
HIPOKRYCI w kitlach - kto rozdmuchał tę "p-demię"? - wystarczy posłuchać obrad KE nt. w.w. p-demii. No ale u nas jest embargo na wiadomości.
Gg
2022-11-28 20:29:08
Żeby jeszcze ci psychologowie w szkołach byli coś warci. Pamiętam jak pani rozdała ankiety dzieciom, ,, kogo lubicie,, a potem czytała imię i ilość punktów ...dramat i głupota to mało powiedziane. Ta klempa nie powinna mieć kontaktu z dziećmi
SE
2022-11-28 18:07:32
Ratownictwo morskie to bym chciał studiować.
Pandemia?
2022-11-28 18:05:39
"Dotkniętych przez pandemię"? - To nie żadna pandemia odbiła piętno na ludziach i biznesach, tylko idiotyczne decyzje decydentów i medialna nagonka. Do tego bezprawne rozporządzenia i segregacja sanitarna. Za to wszystko odpowiedzialni są konkretni ludzie, którzy podjęli konkretne decyzje i to oni powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności, a nie zganiać wszystko na jakiś mityczny stan pandemii. To ludzie wprowadzili ten stan, to ludzie odpowiadają za całe to szaleństwo. Nie zapominajcie!
Adam
2022-11-28 17:32:15
Dobra inicjatywa. Ale uczelnia powinna iść o krok dalej. Na wielu innych uczelniach medycznych są kliniki psychiatrii dziecięcej, a na PUM niestety nie. Oddziałów psychiatrycznych dla dzieci jest w Polsce za mało i są przeładowane. Lekarze chętni specjalizować sie w tej dziedzinie nie mają gdzie tego robić. Na PUM powinno się jak najszybciej zainwestować w otwarcie Kliniki psychiatrii dziecięcej.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA