Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Przez Puszczę Wkrzańską ku Arkonce. Tropem przedwiosennej natury

Data publikacji: 12 marca 2022 r. 17:08
Ostatnia aktualizacja: 12 marca 2022 r. 19:40
Przez Puszczę Wkrzańską ku Arkonce. Tropem przedwiosennej natury
Znów w „pięknych okolicznościach przyrody" - tym razem w budzących się na wiosnę Puszczy Wkrzańskiej oraz Parku Leśnym Arkońskim - powiedzie spacer miłośników szczecińskiej zieleni. Fot.Mirosław Winconek  

To będzie wyzwanie: spacer na dystansie blisko 10 kilometrów, śladami historii i zieleni. Do tego w niedzielę - 13 marca. Jednak w „pięknych okolicznościach przyrody", czyli budzących się na wiosnę: Puszczy Wkrzańskiej oraz Parku Leśnym Arkońskim.

Będzie to kolejny spacer z rozpoznawaniem drzew i krzewów. Tym razem w dość wymagającym terenie na sporym dystansie. Poprowadzi go najbardziej znany z przewodników po zieleni Szczecina - Paweł Madejski.

- Wyruszymy od pętli autobusowej Podbórz, aby przez Puszczę Wkrzańską dotrzeć najpierw do pomnika poległych w I wojnie światowej, po drodze zdobyć Wielecką Górę, a następnie skierować się ku Dolinie Siedmiu Młynów. Na trasie zaliczymy jeszcze tak ciekawe miejsca, jak most Wilhelma Meyera czy niedawno odbudowany pomnik poświęcony pamięci Friedricha Friesena, jednego z największych propagatorów kultury fizycznej i sportu - opowiada Paweł Madejski, autor bloga i profilu na społecznościowym portalu poświęconego drzewom i krzewom Szczecina, a też twórca interaktywnej mapy zielonych okazów, która została włączona w system informacji przestrzennej naszego miasta.

Na trasie od Polany Harcerskiej uczestnicy niedzielnego spaceru będą mieli okazję zobaczyć przedwiośnie w malowniczej Dolinie Siedmiu Młynów. Skąd przez Polanę Sportową i Park Leśny Arkoński dotrą aż po Arkonkę.

- Oczywiście, podczas całej trasy będziemy się przyglądali charakterystycznym elementom struktury zielonej, umożliwiającym identyfikację ich gatunków: po pokroju drzewa, strukturze kory, kształcie i kolorze pędów oraz pączków. W ten sposób będziemy mieli okazję docenić nasze rodzime buki, dęby, graby, klony, modrzewie oraz wiele sprowadzonych z innych dalekich zakątków świata egzotyków. Oby tylko pogoda nam dopisała - mówi Paweł Madejski.

Miejscem zbiórki dla zainteresowanych udziałem w niedzielnym (13 marca) - niemal trzygodzinnym - spacerem z rozpoznawaniem drzew i krzewów będzie pętla autobusowa (linii nr 87) Podbórz. Początek - godz. 11.

Udział w spacerze jest bezpłatny. Chociaż… „Mile widziane będzie przekazanie symbolicznego napiwku dla przewodnika" - jak zapowiada organizator wydarzenia. Uwaga: podczas wyprawy należy pamiętać o przestrzeganiu aktualnych zaleceń bezpieczeństwa związanych ze stanem epidemii. Organizator zastrzega również możliwość odwołania wydarzenia w przypadku złej pogody.

(an)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Proponuję zabrać
2022-03-12 19:11:38
duże reklamówki i wynieść z lasu trochę śmieci.Najgorsze są butelki i plastikowe kubki po słodkich napojach Giną w nich tysiące żuków. Wchodzą zwabione zapachem i nie mogą z nich wyjść.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA