Wtorek, 05 grudnia 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Przewiercili się pod Odrą [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 09 lipca 2016 r. 09:43
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:08
Przewiercili się pod Odrą
 

Firma Janicki zakończyła przewiert pilotowy pod Odrą Zachodnią dla kabli energetycznych EcoGeneratora, czyli Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów ma Ostrowie Grabowskim w Szczecinie.

Przewiert o średnicy 12 ¼ cala (311 mm) ma 1082 metry. Jego początek znajduje się terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego, a koniec na Ostrowie Grabowskim. Wykonuje go firma Janicki.

- Prace, które zaplanowano na cztery dni trwały dwa razy dłużej ze względu na niesprzyjające warunki gruntowe; zalegające pod Odrą na głębokości poniżej 26 metrów kamienie granitowe i soczewki żwirowe (skupiska żwiru przez które ze względów technologicznych nie można przeprowadzić kabla) - informuje Wojciech Jachim z ZUO. - Do przewiertu pod Odrą sprowadzono specjalną końcówkę wiertła (pilota) z Holandii, wyposażoną w żyrokompas. To urządzenie, która umożliwia operatorowi wiertnicy nadzwyczajną precyzję. Zwłaszcza w początkowym odcinku operacji było to istotne, bo teren, przez który pójdzie kabel jest najeżony palami podtrzymującymi podtorze stoczniowej suwnicy.

Obecnie trwa poszerzanie otworu do średnicy 71 cm. Planowany termin zakończenia rozwiercania 14-15 lipca.

W przewiercie zostanie umieszczona linia średniego napięcia. Podwójne kable zostaną przeciągnięte dwoma rurami o średnicy 200 mm. Trzecia identyczna rura zostanie przeprowadzona pod Odrą jako rezerwowa.

Dzięki podwójnej linii EcoGenerator będzie mógł wyprowadzać i pobierać energię do i z sieci Enei.

Budowa liczącej w sumie 4-kilometry linii rozpoczęła się w kwietniu tego roku i trwać będzie do sierpnia. Głównym wykonawcą jest firma FKR Elektroenergetyka, która na zlecenie ZUO opracowywała projekt i przygotowała dokumentację. Wartość kontraktu to 5,95 mln zł. Przyłącze EcoGeneratora będzie przystosowane do wyprowadzenia energii o mocy do 12,5 megawatów. (k)

Fot. Mirosław WINCONEK

Filmy: Mirosłąw WINCONEK

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

pytajnik
2016-07-09 13:59:26
Widzę że redaktor Winconek wzorem kolegi z innej redakcji nie zadał logicznego pytania dlaczego odwiert, mimo że to inwestycja niezależna od Mostostalu, wykonuje się dopiero teraz skoro spalarnia miała pierwotnie być czynna juz w grudniu 2015? Czy szczecińscy dziennikarze boją się zadawać niewygodne dla włądzy pytania?
Gratulacje!
2016-07-09 12:38:38
A Mostostal Wa-wa startujke do 10 przetargów na budowę autostrad ( wkład własny - z ZUO-Sz-n...). Tak trzymać ):-
Gosc
2016-07-09 11:07:30
Mirosłowąs

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA