czwartek, 23 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Brak porozumienia ZUO i Mostostalu

Brak porozumienia ZUO i Mostostalu

Brak porozumienia ZUO i Mostostalu
Data publikacji: 2016-06-24 14:31
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:07
Wywietleń: 2683 140617

Fiasko piątkowych rozmów ostatniej szansy między kierownictwem Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów, spółki komunalnej, i prezesem Mostostalu Warszawa, S.A., generalnego wykonawcy, na temat powrotu tego ostatniego na plac budowy spalarni odpadów komunalnych na szczecińskim Ostrowie Grabowskim.  Mostostal nie wraca na budowę, ZUO szuka nowego wykonawcy.

W spotkaniu, które odbyło się w piątek przed południem w siedzibie ZUO, uczestniczyli m.in. prezes ZUO Tomasz Lachowicz i prezes Mostostalu Warszawa Andrzej Goławski. Mostostal proponował rozwiązanie kontraktu bez wzajemnych roszczeń w zamian za prawa wyłączne do projektów i dokumentów dotyczących szczecińskiej instalacji.

- Zarząd ZUO nie przyjął tej oferty. Oznacza to, że aktualny jest scenariusz przyjęty wcześniej: wycena robót i dostaw wykonanych przez Mostostal Warszawa i wyłonienie nowego wykonawcy, który dokończy inwestycję - informuje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy ZUO.

Wycena na dzień odstąpienia od umowy (14 czerwca 2016) robót i dostaw wykonanych przez Mostostal Warszawa prowadzona jest od 22 bm. przez przedstawicieli Mostostalu Warszawa i inżyniera kontraktu spółkę Sweco. Ze względu na rozmiar inwestycji, trudno oszacować czas jej zakończenia. Równolegle badana jest możliwość zlecenia dokończenia budowy spalarni w trybie z wolnej ręki. Jeśli okaże się to niemożliwe, ZUO ogłosi przetarg otwarty.

Przypomnijmy, że inwestycja na Ostrowie Grabowskim współfinansowana jest unijną dotacją w kwocie 279 mln zł. Warunkiem jej zachowania jest oddanie do użytku EcoGeneratora przed końcem 2016 roku. Jeśli nie uda się dotrzymać terminu, ZUO będzie zabiegał o zgodę na przeniesienie wydatków związane ze szczecińskim projektem na unijną perspektywę budżetową 2014-2020. 

- Gdyby okazało się to niemożliwe, odpowiedzialność poniesie Mostostal Warszawa - zapowiada rzecznik ZUO.

ZUO wypowiedział umowę w Mostostalem Warszawa w trybie klauzuli 15.2.b kontraktu, która stanowi, że jeśli rozwiązanie umowy nastąpi z winy wykonawcy, a skutkiem tego będzie konieczność zwrotu dofinansowania przez zamawiającego, to wykonawca będzie zobowiązany do zapłaty kary umownej w wysokości dofinansowania.

Mostostal Warszawa 14 czerwca 2016 roku złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy z ZUO na budowę spalarni. Powołał się na dwa powody. Pierwszy dotyczy gwarancji zapłaty wynagrodzenia - zdaniem Mostostalu ma ona fikcyjny charakter. ZUO zgodnie z żądaniem Mostostalu, dostarczyło w terminie wymaganą gwarancję, która w opinii zarządu ZUO jest zgodna z przepisami i właściwie zabezpiecza wynagrodzenie wykonawcy kontraktu. Drugi powód to rzekomy brak współdziałania ZUO z wykonawcą w zakresie gospodarki ściekowej i budowy oczyszczalni dla kompleksu. Inżynier kontraktu odmówił zatwierdzenia przygotowanej przez Mostostal dokumentacji zrzutu ścieków, ponieważ ta była - jak stwierdził - sprzeczna z obowiązującym prawem. ©

Mirosław WINCONEK

Fot. Mirosław WINCONEK

 

Brak porozumienia ZUO i Mostostalu Brak porozumienia ZUO i Mostostalu Brak porozumienia ZUO i Mostostalu Brak porozumienia ZUO i Mostostalu

Komentarze

Marek II
Kto doprowadził do takiego stanu kontraktu ?Kto odpowiada za ponad roczne przesunięcie terminu jego zakończenia? Czy wcześniej nie było symptomów problemów przy tej realizacji? Co w tej sytuacji zrobił zarząd ZUO, co zrobił zarząd miasta Szczecina? Kto odpowiada ze strony Miasta za tę kolejną skandalicznie prowadzoną inwestycję miejską ? Ile będzie kosztowało Miasto ta chyba już "prokuratorska afera" z budową spalarni ? Ile za to zapłacą mieszkańcy Miasta , bo jak zwykle ze strony Miasta nigdy winnych nie ma!!!
2016-06-25 21:58:27
Kalafior
Kurde ludzie o co tu chodzi? Miasto powinno pozwać Mostostal do sądu i wymagać wielkiego odszkodowania i zabezpieczenia finansowego podwykonawców. Jeżeli okazałoby się, że to wina miasta to wszyscy w jakiś sposób odpowiedzialni za umowę z Mostostalem do dymisji i na bruk! Inaczej w tym mieście nie będzie nigdy lepiej.
2016-06-24 17:26:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie