Środa, 29 listopada 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Brak porozumienia ZUO i Mostostalu

Data publikacji: 24 czerwca 2016 r. 14:31
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:07
Brak porozumienia ZUO i Mostostalu
 

Fiasko piątkowych rozmów ostatniej szansy między kierownictwem Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów, spółki komunalnej, i prezesem Mostostalu Warszawa, S.A., generalnego wykonawcy, na temat powrotu tego ostatniego na plac budowy spalarni odpadów komunalnych na szczecińskim Ostrowie Grabowskim.  Mostostal nie wraca na budowę, ZUO szuka nowego wykonawcy.

W spotkaniu, które odbyło się w piątek przed południem w siedzibie ZUO, uczestniczyli m.in. prezes ZUO Tomasz Lachowicz i prezes Mostostalu Warszawa Andrzej Goławski. Mostostal proponował rozwiązanie kontraktu bez wzajemnych roszczeń w zamian za prawa wyłączne do projektów i dokumentów dotyczących szczecińskiej instalacji.

- Zarząd ZUO nie przyjął tej oferty. Oznacza to, że aktualny jest scenariusz przyjęty wcześniej: wycena robót i dostaw wykonanych przez Mostostal Warszawa i wyłonienie nowego wykonawcy, który dokończy inwestycję - informuje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy ZUO.

Wycena na dzień odstąpienia od umowy (14 czerwca 2016) robót i dostaw wykonanych przez Mostostal Warszawa prowadzona jest od 22 bm. przez przedstawicieli Mostostalu Warszawa i inżyniera kontraktu spółkę Sweco. Ze względu na rozmiar inwestycji, trudno oszacować czas jej zakończenia. Równolegle badana jest możliwość zlecenia dokończenia budowy spalarni w trybie z wolnej ręki. Jeśli okaże się to niemożliwe, ZUO ogłosi przetarg otwarty.

Przypomnijmy, że inwestycja na Ostrowie Grabowskim współfinansowana jest unijną dotacją w kwocie 279 mln zł. Warunkiem jej zachowania jest oddanie do użytku EcoGeneratora przed końcem 2016 roku. Jeśli nie uda się dotrzymać terminu, ZUO będzie zabiegał o zgodę na przeniesienie wydatków związane ze szczecińskim projektem na unijną perspektywę budżetową 2014-2020. 

- Gdyby okazało się to niemożliwe, odpowiedzialność poniesie Mostostal Warszawa - zapowiada rzecznik ZUO.

ZUO wypowiedział umowę w Mostostalem Warszawa w trybie klauzuli 15.2.b kontraktu, która stanowi, że jeśli rozwiązanie umowy nastąpi z winy wykonawcy, a skutkiem tego będzie konieczność zwrotu dofinansowania przez zamawiającego, to wykonawca będzie zobowiązany do zapłaty kary umownej w wysokości dofinansowania.

Mostostal Warszawa 14 czerwca 2016 roku złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy z ZUO na budowę spalarni. Powołał się na dwa powody. Pierwszy dotyczy gwarancji zapłaty wynagrodzenia - zdaniem Mostostalu ma ona fikcyjny charakter. ZUO zgodnie z żądaniem Mostostalu, dostarczyło w terminie wymaganą gwarancję, która w opinii zarządu ZUO jest zgodna z przepisami i właściwie zabezpiecza wynagrodzenie wykonawcy kontraktu. Drugi powód to rzekomy brak współdziałania ZUO z wykonawcą w zakresie gospodarki ściekowej i budowy oczyszczalni dla kompleksu. Inżynier kontraktu odmówił zatwierdzenia przygotowanej przez Mostostal dokumentacji zrzutu ścieków, ponieważ ta była - jak stwierdził - sprzeczna z obowiązującym prawem. ©

Mirosław WINCONEK

Fot. Mirosław WINCONEK

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Marek II
2016-06-25 21:58:27
Kto doprowadził do takiego stanu kontraktu ?Kto odpowiada za ponad roczne przesunięcie terminu jego zakończenia? Czy wcześniej nie było symptomów problemów przy tej realizacji? Co w tej sytuacji zrobił zarząd ZUO, co zrobił zarząd miasta Szczecina? Kto odpowiada ze strony Miasta za tę kolejną skandalicznie prowadzoną inwestycję miejską ? Ile będzie kosztowało Miasto ta chyba już "prokuratorska afera" z budową spalarni ? Ile za to zapłacą mieszkańcy Miasta , bo jak zwykle ze strony Miasta nigdy winnych nie ma!!!
Kalafior
2016-06-24 17:26:54
Kurde ludzie o co tu chodzi? Miasto powinno pozwać Mostostal do sądu i wymagać wielkiego odszkodowania i zabezpieczenia finansowego podwykonawców. Jeżeli okazałoby się, że to wina miasta to wszyscy w jakiś sposób odpowiedzialni za umowę z Mostostalem do dymisji i na bruk! Inaczej w tym mieście nie będzie nigdy lepiej.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA