sobota, 26 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Sesja RM w Policach. Ciche podwyżki

Sesja RM w Policach. Ciche podwyżki

Sesja RM w Policach. Ciche podwyżki
Data publikacji: 2016-06-21 15:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:07
Wywietleń: 1027 140125

Policka rada miejska zatwierdziła kolejną w tym roku podwyżkę opłat za wywóz śmieci - tym razem ukrytą: stawki zostają bez zmian, ale za gorszą usługę. Burmistrz wystąpi o dofinansowanie budowy kanalizacji w Tanowie i Witorzy. W efekcie znacznie wzrosną opłaty za wodę i ścieki. Gmina chce łagodzić te podwyżki dopłatami dla gospodarstw domowych.

W ramach inwestycji ma powstać ok. 32 km kanalizacji - prawie 27 km podciśnieniowej i ponad 5 km tłocznej. Władze Polic chcą dostać na ten cel dofinansowanie unijne. Nowa instalacja powiększy majątek polickiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Efektem będą znaczne podwyżki opłat za wodę i ścieki, i to już od przyszłego roku. Obecnie stawki netto wynoszą 2,77 zł i 7,04 zł za metr sześcienny. W 2017 r. opłata za wodę miałaby wzrosnąć do 3,46 zł (o 24,9 proc.), i do 8,47 zł za ścieki (o 20,3 proc.).

- Roli kanalizacji nikomu nie trzeba tłumaczyć - mówi Jakub Pisański, zastępca burmistrza Polic. - Ale chciałbym poinformować o dodatkowych okolicznościach przemawiających za tą inwestycją. W przyszłym roku planowana jest przebudowa drogi wojewódzkiej nr 115. W Tanowie to ul. Szczecińska, czyli główna ulica tej miejscowości. A podstawowy kolektor tej kanalizacji ma biec właśnie tą ulicą. Druga sprawa to fakt, że strefa ochronna wokół ujęcia w Tanowie wyklucza dalsze stosowanie przydomowych oczyszczalni ścieków. Konieczność ich likwidacji jest prolongowana w związku z zapowiedziami budowy kanalizacji. Trzeci argument jest taki, że teraz mamy możliwość uzyskania dotacji. Do tego szykujemy od 1 stycznia przekształcenie ZWiK w spółkę prawa handlowego, która będzie mogła efektywniej zarządzać majątkiem i odliczać VAT. To nie ma związku z taryfą. Chcemy to zrobić, bo uważamy, że efektywność w tej formie będzie większa. Skutki podwyższania cen wody i ścieków zamierzamy niwelować poprzez stosowanie dopłat do dla gospodarstw domowych.

Policcy radni zatwierdził też nowe zasady odbierania odpadów od właścicieli zamieszkanych nieruchomości oraz regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Są w nich niewielkie zmiany, które dla części mieszkańców oznaczają pogorszenie jakości usług - przy jednoczesnym pozostawieniu opłat na niezmienionym poziomie.

Jarosław SPIRYDOWICZ

Więcej w środowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z dn. 22.06.2016 r.

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie