piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Sesja RM w Policach. Ciche podwyżki

Sesja RM w Policach. Ciche podwyżki

Sesja RM w Policach. Ciche podwyżki
Data publikacji: 2016-06-21 15:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:07
Wywietleń: 891 140125

Policka rada miejska zatwierdziła kolejną w tym roku podwyżkę opłat za wywóz śmieci - tym razem ukrytą: stawki zostają bez zmian, ale za gorszą usługę. Burmistrz wystąpi o dofinansowanie budowy kanalizacji w Tanowie i Witorzy. W efekcie znacznie wzrosną opłaty za wodę i ścieki. Gmina chce łagodzić te podwyżki dopłatami dla gospodarstw domowych.

W ramach inwestycji ma powstać ok. 32 km kanalizacji - prawie 27 km podciśnieniowej i ponad 5 km tłocznej. Władze Polic chcą dostać na ten cel dofinansowanie unijne. Nowa instalacja powiększy majątek polickiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Efektem będą znaczne podwyżki opłat za wodę i ścieki, i to już od przyszłego roku. Obecnie stawki netto wynoszą 2,77 zł i 7,04 zł za metr sześcienny. W 2017 r. opłata za wodę miałaby wzrosnąć do 3,46 zł (o 24,9 proc.), i do 8,47 zł za ścieki (o 20,3 proc.).

- Roli kanalizacji nikomu nie trzeba tłumaczyć - mówi Jakub Pisański, zastępca burmistrza Polic. - Ale chciałbym poinformować o dodatkowych okolicznościach przemawiających za tą inwestycją. W przyszłym roku planowana jest przebudowa drogi wojewódzkiej nr 115. W Tanowie to ul. Szczecińska, czyli główna ulica tej miejscowości. A podstawowy kolektor tej kanalizacji ma biec właśnie tą ulicą. Druga sprawa to fakt, że strefa ochronna wokół ujęcia w Tanowie wyklucza dalsze stosowanie przydomowych oczyszczalni ścieków. Konieczność ich likwidacji jest prolongowana w związku z zapowiedziami budowy kanalizacji. Trzeci argument jest taki, że teraz mamy możliwość uzyskania dotacji. Do tego szykujemy od 1 stycznia przekształcenie ZWiK w spółkę prawa handlowego, która będzie mogła efektywniej zarządzać majątkiem i odliczać VAT. To nie ma związku z taryfą. Chcemy to zrobić, bo uważamy, że efektywność w tej formie będzie większa. Skutki podwyższania cen wody i ścieków zamierzamy niwelować poprzez stosowanie dopłat do dla gospodarstw domowych.

Policcy radni zatwierdził też nowe zasady odbierania odpadów od właścicieli zamieszkanych nieruchomości oraz regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Są w nich niewielkie zmiany, które dla części mieszkańców oznaczają pogorszenie jakości usług - przy jednoczesnym pozostawieniu opłat na niezmienionym poziomie.

Jarosław SPIRYDOWICZ

Więcej w środowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z dn. 22.06.2016 r.

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie