Niedziela, 23 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Przełom dla Orła Białego

Data publikacji: 09 lutego 2019 r. 11:59
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:32
Przełom dla Orła Białego
Szczeciński magistrat ogłosił gotowość podjęcia dialogu społecznego w sprawie przyszłości pl. Orła Białego na Starym Mieście. Fot. Mirosław Winconek  

Po fali krytyki, jaka spadła na wybraną w konkursie koncepcję przebudowy najważniejszego z placów Starego Miasta - Orła Białego, szczeciński magistrat ogłosił gotowość podjęcia dialogu społecznego w tej sprawie: "zorganizuje spotkanie w szerokim gronie zainteresowanych organizacji i mieszkańców Szczecina, na którym zostaną przedstawione i omówione propozycje możliwych rozwiązań i sposobu ich wprowadzenia". 

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w ostatnim dniu stycznia br. Od tego czasu przez media oraz portale społecznościowe przetoczyła się ostra dyskusja na temat przyszłości pl. Orła Białego. Zwracano uwagę głównie na fakt, jak dalece od oczekiwań szczecinian odbiega zwycięska koncepcja, firmowana przez pracownię Orłowski, Szymański - Architekci. Zatrzymywała bowiem w niemal niezmienionym kształcie ruch samochodowy wokół placu, a też blisko 100 miejsc parkingowych w jego obrębie. Chociaż w trakcie konsultacji, przeprowadzonych dwa lata wcześniej zarządzeniem prezydenta Szczecina, mieszkańcy przytłaczającą większością głosów opowiedzieli się za usunięciem samochodów poza ten teren.

Uwadze opinii publicznej oraz miejskich radnych nie umknął również fakt, że współautor tej pracy jest też prezesem szczecińskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, które wspierało konkurs zorganizowany przez gminę Szczecin. Natomiast w trakcie trwania procedury konkursowej został powołany do przyprezydenckiej Rady Kultury. Jak i to, że trzech przedstawicieli SARP zasiadało w 6-osobowym jury, a Stowarzyszenie podpisało z miastem umowę, dzięki której finansowo skorzystało na konkursie (użyczenie pomieszczenia do ekspozycji nadesłanych prac).

Właśnie tych kontrowersji dotyczyły trzy interpelacje radnych miejskich: Dominiki Jackowski oraz Przemysława Słowika (oboje: Klub Koalicji Obywatelskiej). Specjalne - krytyczne - oświadczenia wydały trzy organizacje społeczne: Inicjatywa "Nowy Szczecin", Stowarzyszenie "Rowerowy Szczecin" oraz Szczeciński Ruch Miejski.

Lider pierwszego z nich - prawnik Igor Podeszwik- wezwał prezydenta Piotra Krzystka do zorganizowania okrągłego stołu dla przyszłości pl. Orła Białego. Drugie ze stowarzyszeń zaprosiło szczecinian na spotkanie otwarte nt. "Plac Orła Białego i Tkacka - zmiany czy status quo?". Odbędzie się 13 lutego. Jednak wcześniej, bo już na poniedziałek (11 bm.), zostało zwołane posiedzenie Komisji ds. Kultury Rady Miasta Szczecina, poświęcone przedstawieniu "koncepcji i szczegółowych założeń zagospodarowania pl. Orła Białego (wraz z pozostałym terenem objętym konkursem), z uwzględnieniem funkcji społecznych i kulturotwórczych". Otwarte i połączone z dyskusją.

Magistrat do tej pory oficjalnie nie odpowiedział ani na kontrowersje związane z konkursem (pytania "Kuriera" pozostają bez odpowiedzi od 31 stycznia br.), ani na inicjatywy społecznych debat. Dopiero w piątek (8 bm.) nastąpił przełom. Centrum Informacji Miasta przesłało komunikat: "W ub. tygodniu poznaliśmy zwycięską koncepcję zagospodarowania placu Orła Białego, która stanowić będzie punkt wyjścia do dalszej dyskusji nad kształtem tej przestrzeni. (...) Zaprezentowane na wizualizacjach rozwiązania nie są obligatoryjne i należy je traktować elastycznie, uwzględniając potrzeby różnych grup mieszkańców. Dlatego na etapie przygotowań do opracowania ostatecznego projektu, Miasto zorganizuje spotkanie w szerokim gronie zainteresowanych organizacji i mieszkańców Szczecina, na którym zostaną przedstawione i omówione propozycje możliwych rozwiązań i sposobu ich wprowadzenia. Miejsce i termin takiego spotkania zostaną podane w najbliższych dniach". ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Tylko kasa
2019-02-11 16:45:48
A co chamskiego w słownictwie o pegeerowskich bloczkach? Tak w powszechnym odczuciu mieszkańców Szczecina i turystów wygląda teraz ten teren, który powinien być starówką. Komunistyczny kołchoz z bloczkami, barakami i dzikimi garażami. Wstyd i hańba!
Tylko kasa.
2019-02-11 13:13:40
Tu nie chodzi o odbudowę dawnego Starego Miasta. Te bajery to dla naiwnych. Tu jest walka między deweloperami o wielką kasę czyli budowanie w tym miejscu. To chamskie słownictwo tych szemranych biznesmenów o pegeerowskich blokach. Weżmie się za nich CBA . Sprawdzi przetargi.
@Mieszkaniec
2019-02-11 07:42:56
Reprezentujesz typowe podejście mieszkańca tych pegeerowskich bloczków, przez co nie rozumiesz istoty sprawy. To nie o to chodzi, że ktoś ma chrapkę na teren po przychodni. Jak już ktoś napisał przychodnie są w najbliższej okolicy na Podgórnej, Wyzwolenia, Bramie Portowej, Starzynskiego. Jeśli ona jest niezbędna w tym miejscu, niech powróci w jednej z kamienic odbudowanych zgodnie z historyczną elewacją. Po prostu sugerowane zagospodarowanie terenu wokół obecnego baraku w którym medycy mają swój biznes, czy też wyposażenie go w windę będzie reanimowaniem trupa. Nic nie zmieni w estetyce i funkcjonalności przestrzeni starówki. To nie Pomorzany, żeby z tamtą placówką porównywać, a miejsce odwiedzane przez turystów. Ten budynek nigdy nie powinien powstać w tym miejscu! A jeśli już taki karygodny błąd uczyniono, trzeba go jak najszybciej naprawić!
Mieszkaniec
2019-02-10 23:10:55
Było do przewidzenia że po raz kolejny dojdzie do awantury ws.Placu Orła Białego.Po raz kolejny udowodniono że nie liczy się głos mieszkańców a wąskiej garstki wizjonerów.Dziwie się że miasto przeznaczając na tą przemianę okrojony budżet(8 milionów)oczekiwało wielkich zmian.Niestety oczekiwania okazały sie tylko kosmetyczne.Marzyciele chcący wyburzenia budynku Polmozbytu muszą sobie uzmysłowić że jest on w prywatnych rękach i jest nie do ruszenia.Co do przychodni przy Staromłyńskiej to pytanie jest dlaczego do niej przeniesiono kilka tysięcy pacjentów z(stare nazwy)M.Buczka i Jedności Narodowej i nikt wówczas nie przewidział że ktoś ma chrapkę na ten teren?Co dziś z pacjentami?Gdzie mają się podziać ci starsi ludzie mieszkający w okolicy i korzystający z tej przychodni.Można ją wzorem takiej samej na Powstańców Wielkopolskich wyremontować zainstalować wewnątrz windę dla niepełnosprawnych jak również zagospodarować teren wokół.Trzeba tylko chcieć.A jeśli jest za dużo samochodów jest proste rozwiązanie podnosząc cenę za parkowanie w strefie.Na dzień dzisiejszy jest za tania.
@Unia personalna
2019-02-10 16:51:58
Od Poznania akurat nie za bardzo jest się złego uczyć. Prawie wymarły rynek z naganiaczami do klubów go-go, walące się opustoszałe kamienice, menele pod każdą bramą, zafajdane i nierówne chodniki. Syf, kiła i mogiła. Co innego Wrocław, choć i tam przydałyby się wyburzenia kwartałów w śródmieściu
Dex
2019-02-10 16:49:00
@Prawo zagrożone. Nie jestem ani biznesmenem ani deweloperem. Po prostu jako mieszkańcowi kochającemu swoje miasto jest mi wstyd, że turyści czy zagraniczni studenci PUM, przechodząc ulicami Podgórną czy Staromiejską komentują słusznie że to mały Bangladesz z klepiskiem garaży. A niemieccy turyści z lubością fotografują barak na grodzkiej z zamkiem w tle. Barak przychodni też pasuje jak pięść do nosa. To wymaga bezwzględnych i szybkim zmian. CBA naślij na siebie, za świadome próby utrwalania tego syfu, a więc obniżanie potencjału miasta. Do tego służby powinny zająć się tymi którzy jeszcze żyją, a projektowali i wydali pozwolenia na to, żeby z tkanki starego miasta zrobić osiedle pegeerowskie. Ci utrwalacze polskości, którzy już nie żyją powinni być napiętnowani przez IPN. Nikt za darmo, na chwałę Bożą nie zmieni tej przestrzeni na cywilizowaną. Jeśli miasto przedstawi kompleksowy plan odbudowy starego miasta, wg starych planów i widokówek, to uczestniczący w tym procesie niech zarobią te miliardy o których piszesz (chociaż to niedorzeczne). Ważne żeby efekt cieszył mieszkańców i turystów. Taki syf jak jest teraz dłużej trwać nie może!
Unia personalna
2019-02-10 12:49:31
Mamy teren jaki mamy. Ludziom potrzebna zarówno szkoła jak i przychodnia. Problem widzę w braku spójności: Jasne Błonia, potem brudne miasto, deptak i nijakie przejście do pl.Solidarności, znów mieszkania i niby-rynek na Orła Białego, słupy trasy, na koniec bulwary. Punkty, które nie tworzą atrakcyjnego szlaku turystycznego. I nie chodzi o wyburzanie, lecz dobrze zagospodarowane miejsca dla ludzi - sklepý, kawiarnie, księgarnie, skwery, alejki i drzewa. Uczmy się od Poznania lub Wrocławia. Te miasta nie tylko rynkiem stoją. Przy okazji - Szczecin historycznie jednego rynku nie miał i to należy wziąć pod uwagę.
Prawo zagrożone.
2019-02-10 12:35:11
Z tego co tu czytam to deweloperzy i inni szemrani biznesmeni chcą kręcić lody tylko na Starym Mieście. Planują zburzyć przychodnię ,szkołę , budynki mieszkalne i budować pseudo kamienice zarabiając wielką kasę dla siebie. Czas na CBA i inne służby. Trzeba tego pilnować , bo w grę wchodzą wielkie łapówki. Na celownik trzeba też wziąć Urząd Miejski. Oczywiście dla dobra mieszkańców. Plac Orła Białego to tylko pretekst dla tych cwaniaków. Chodzi o setki milionów , a nawet kilka miliardów złotych do zarobienia na Starym Mieście.
Prof
2019-02-10 12:33:26
Plac Orła Białego istnieje aktualnie tylko z nazwy. Nie ma tam sensownego kawałka przestrzeni, który można nazwać placem, który byłby dostępny tylko dla pieszych i nie był parkingiem lub ulicą wypełnioną samochodami. Wybrany projekt ulecza ta przestrzeń budując plac z prawdziwego zdarzenia. Kto nie widzi różnicy jest ślepcem.
@Maria
2019-02-10 12:29:18
Brawo Brawo Brawo !!!
Maria
2019-02-10 08:56:52
@Lobby deweloperów. Z całą pewnością reprezentujesz lobby kilku medyków, którzy mają dobry biznes przy staromlyńskiej. Są w okolicy przychodnie na Podgórnej, Wyzwolenia, Starzyńskiego. Nie ma żadnego powodu aby ten syf trwał akurat w reprezentacyjnej ulicy Starówki. Precz z tym barakiem!!!! Tu nie chodzi o przebudowę samego placu tylko o cały teren Starego Miasta. Wymaga gruntownych wyburzeń i kompleksowego zagospodarowania, zgodnie z jego historycznym przeznaczeniem. Kamieniczki, a w nich kawiarenki, hotele, sklepy, galerie sztuki itd. Na pewno nie jest to teren na obskurne baraki, garaże, szkoły tysiąclatki czy bloki rodem ze wsi pgrowskich itp. Pieniądze muszą na to być! Zrozumiał ??
dirx
2019-02-10 08:22:09
Pod placem parking podziemny, na górze zieleń. Wszystko w temacie. Nie dyskutować z niereprezentatywnymi stowarzyszeniami które jedyne co mają w swoim repertuarze to likwidacja miejsc parkingowych i utrudnianie życia mieszkańcom miasta.
Lobby deweloperów.
2019-02-10 07:32:04
Czytam te komentarze i widzę coraz więcej wpisów rozgrzanych deweloperów. Wszystko chcą niszczyć i budować i zarabiać kasę. Przychodnia na ul.Staromłyńskiej jest bardzo ważna , szczególnie dla starszych ludzi z okolicy. Musi zostać. Podobnie szkoła. Nie ma kasy na gruntowną przebudowę pl. Orła Białego i podziemny parking. Koniec. Zrozumieli.
Klejczyk
2019-02-10 05:55:46
Jedyny możliwy sposób rozwiązania to po prostu inny projekt, który w całości odzyska tamto miejsce dla pieszych - miejscowych i turystów. Mili Państwo pora oduczyć się wygody i stawiania samochodu dosłownie w drzwiach kamienicy, do której przyjechaliście z wizytą. Stare miasto takie ładne, a czterech minut spaceru wam żal?
Grześ
2019-02-09 23:20:41
To nic nie da oni zrobią i tak swoje .To tylko gra na tak wielką krytykė.
zak
2019-02-09 21:19:48
Przecież ten projekt nic nowego nie wnosi. Trochę większy trawnik i wszystko. To ja sam na swojej działce bez architekta zrobiłem ładniejszy plac.
Alex
2019-02-09 21:11:11
Najwyższa pora zacząć robić porządki w przestrzeni starego miasta! Precz z przychodnią, precz z polmozbytem, precz z garażami i barakami. Plac orła i okoliczne uliczki tylko dla pieszych, duży parking podziemny na miejscu szkoły na grodzkiej, a na nim kwartał kamieniczek wg przedwojennych widokówek. I coś zrobić z tymi pgrowskimi bloczkami- zmienić im fasady albo systematycznie burzyć i budować kamieniczki!
jab
2019-02-09 20:28:12
Piękny plac w centrum, a Miasto planuje zrobić tam parking dla aut. Szok. To mieszkańcy są gorsi od pojazdów ? Takie miejsca mają służyć mieszkańcom a nie pojazdom.Jak Miasto nie wie jak taki plac zagospodarować, to niech podpatrzy jak inni to zrobili. Przykładów z miast polskich jest wiele.
Artur
2019-02-09 19:26:33
Zburzyć Polmozbyt, zburzyć barak przychodni, zburzyć garaże. I wreszcie wprowadzić na to miejsce tkankę miejską z prawdziwego zdarzenia. Do tego wybudować parkingowiec i będzie można zacząć mówić, że coś się ruszyło w Szczecinie
Robert
2019-02-09 18:53:05
A co z barakiem na grodzkiej, barakiem Przychodni na staromlynskiej i zespołem obskurnych garaży na staromiejskiej/podgornej ??? Za jednym wynajęciem buldożera można by wszystkie potrzeby estetyki zrealizować
mc2
2019-02-09 15:11:58
niech sobie tam spokojnie parkują tylko ten paskudny b/polmozbyt proszę usunąć/przerobić.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA