piątek, 03 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wiele hałasu o nic? Orzeł Biały, czyli kwestia priorytetów miasta

Wiele hałasu o nic? Orzeł Biały, czyli kwestia priorytetów miasta

Wiele hałasu o nic? Orzeł Biały, czyli kwestia priorytetów miasta
Data publikacji: 2019-02-04 07:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:32
Wywietleń: 1585 374101

„Oczekiwaniem mieszkańców Szczecina jest, by pl. Orła Białego zmienił swoje oblicze, stając się ponownie placem miejskim - rynkiem - zaprojektowanym w sposób wychodzący naprzeciw różnorodnym potrzebom mieszkańców współczesnego, nowoczesnego Szczecina" - takie były oczekiwania wobec konkursu na zagospodarowanie głównego z placów Starego Miasta. Jego ubiegłotygodniowe rozstrzygnięcie wzbudziło mnóstwo kontrowersji i falę krytyki. Czy słusznie?

Miasto jeszcze w połowie wakacji (26 lipca ub.r.) ogłosiło konkurs architektoniczny, który miał wskazać koncepcję zagospodarowania pl. Orła Białego oraz przyległych do niego ulic. W tym Tkackiej oraz Staromłyńskiej (tzw. kwartał mariacki). Wobec pierwszej z nich założono, że stanie się „przestrzenią przyjazną wszystkim uczestnikom ruchu oraz mieszkańcom". W przypadku drugiej - miejsce obecnej przychodni mógłby zająć budynek, w jakim - oprócz funkcji usługowej, mieszkaniowej i ochrony zdrowia - zostałyby również ulokowane miejsca parkingowe, usunięte z pl. Orła Białego. Nadto ambitnie, zważywszy na ograniczenia finansowe wskazane już w regulaminie konkursu: maksymalny, planowany łączny koszt wykonania prac związanych z późniejszą realizacją inwestycji w obrębie placu - do 8 mln zł (brutto), a w ul. Tkackiej - 4 mln zł.

- Ten rejon wymaga kompleksowej rewitalizacji, a nie tylko powierzchownego liftingu. Gdyby miasto rzeczywiście chciało zmienić pl. Orła Białego, społecznie i ekonomicznie go ożywić, zamknąć jego parking i ruch pojazdów przekierować w inne miejsce, to budżet realizacyjny konkursu byłby przynajmniej trzykrotnie większy - komentuje Dominika Jackowski, architektka i miejska radna (Koalicja Obywatelska).©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 4 lutego 2019 r.

Arleta NALEWAJKO

Mirosław WINCONEK

Fot. Mirosław WINCONEK

 

Wiele hałasu o nic? Orzeł Biały, czyli kwestia priorytetów miasta Wiele hałasu o nic? Orzeł Biały, czyli kwestia priorytetów miasta

Komentarze

szczecinianka
Wpuscic dzika a on zrobi co powinno byc zrobione!!!! i ekologicznie i bez kosztow dodatkowych "obciazajacych miastowy Sejf".A jak-by CO to winnego NIE bedzie. Pokaz mi czy znajdzie sie taki odwazny ze zacznie biec za dzikiem i postawic go w stan oskarzenia!!! Chyba byloby odwrotnie i bardzo bolesnie!!! Ha-Ha-Ha
2019-02-04 20:48:38
zero pomyślunku
w u.m. pracują jacyś urzędnicy zapatrzeni w siebie lub pieniądze (obywateli tego miasta) - przykre to wszystko.
2019-02-04 20:41:07
Stettin
Kiedyś celowo usuwano z przestrzeni Szczecin niemieckie napisy,nazwy ulic.Nie bądzmy naiwini że Szwaby nie zawalczą o Szczecin Nie musimy im ułatwiać zadania.Może warto o tym pomyśleć odtwarzając szwabską architekture.
2019-02-04 18:42:33
Szczecin.W
Szkoda że wzorujemy się na historycznym wyglądzie placu.Jak Niemcy będą chcieli Szczecin spowrotem(a chcą) to każda taka inwestycja jest strzałem w kolano.Musimy zniszczyć to co szwabskie a nie to odbudować.
2019-02-04 18:37:30
@surowy_mag
Pisz merytorycznie i nie obrażaj prezydenta !!! 80 % poparcia !
2019-02-04 16:31:46
surowy_mag
I znowu pieniadze wyrzucone w bloto przez nieudacznika Krzystka.
2019-02-04 14:53:09
tollo
to jedyne takie miejsce w Szczecinie ktore nadaje sie na rynek i wiecej nic nie pisze.
2019-02-04 14:43:55
P
Najważniejsze, aby nie uśmiercić tego placu przez całkowity zakaz ruchu samochodów i likwidację parkingu.
2019-02-04 12:46:05
Do tollo
A;ludzie widza;jak piszesz.I nic z tego nie rozumieją!!!!
2019-02-04 11:33:04
tonik
Należy wyburzyć dawny motozbyt i kamieniczki obok , plac stanie się prostokątny i dopiero wtedy projektować jako plac miejski.
2019-02-04 11:27:37
Mercedes
Rektora szkoły plastycznej
2019-02-04 10:40:30
Klimaciki
Oto kolejny przykład, jak bardzo trudno cokolwiek zrobić w Szczecinie. Czy Szczecin musi już po wsze casy pozostać miastem pieniaczy ?
2019-02-04 10:06:06
tollo
Ludzie widza jak to jest w innych miastach dlatego nie moga sie zgodzic z tym co tu sie planuje.To samowolka wladz i ignorancja mieszkancow.Zamiast parku wodnego lepiej przebudowac gruntownie ten plac i przeobrazic go w prawdziwy rynek bo ku temu sa waronki jak Katedra ,palac kamieniczki i piekna fontanna. Wyburzenie Plmozbytu i dwuch kamieniczek konieczne a wtedy mamy kwadratowy rynek Koszt parku wodnego pokryl by cene tych koniecznych zmian. -NARAZIE NIC NIE ROBIC- tylko konsultowac.
2019-02-04 10:00:51
HogoFogo
Ruchy pozorowane na pl. Orła Białego. Pani radna z rządzącej koalicji przyznała, że przebudowa tak naprawdę niczego nie zmieni.
2019-02-04 09:15:00
gość
architektka Jackowski? może najpierw warto zacząć poprawnie odmieniać nazwisko?
2019-02-04 08:42:07
JANUSZ
Koncepca ktorą wybrało miasto jest archaiczna. Wszystkie miasta usuwają samochody ze swoich rynkòw a tu usiłuje się zrobić wielkie parkingowisko. Miejsca parkingowe są potrzebne ale nie na starym mieście.
2019-02-04 08:14:22
Ala
No tak, najtaniej jest zalać plac betonem i postawić kilka betonowych kikutów. Taki projekt wygrał. Żenada. Niech zrobią z tego placu prawdziwy rynek, z możliwością stawiania straganów, niech wpuszczą młodzież ze szkoły plastycznej, która np. będzie malowała portrety turystom itp. Niech to miejsce w końcu zacznie tętnić życiem, tak jak to jest w innych miastach. Zamknąć ten plac z ruchu całkowicie. Ale nie, najlepiej wylać beton i po problemie. Jeżdżę po świecie i w każdym zakątku jest takie miejsce bez ruchu aut i jakoś sobie dają radę.
2019-02-04 07:40:41
kobold
Piękny mercedes! Ciekawe który kolor to oryginał:P