niedziela, 09 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Przejmowali konta na Facebooku i wyłudzali pożyczki

Przejmowali konta na Facebooku i wyłudzali pożyczki

Przejmowali konta na Facebooku i wyłudzali pożyczki
Data publikacji: 2019-02-19 17:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:33
Wywietleń: 1885 376453

Najpierw przejmowali konta na Facebooku, a później zwracali się do znajomych ich właścicieli z prośbą o udzielenie pożyczki. Przestępczy proceder na portalu społecznościowym przerwała policja ze Szczecina, która aresztowało pięć osób biorących udział w tym nowym sposobie oszustwa.

Policjanci zatrzymali dwie osoby, które dokonywały oszustw za pośrednictwem portali społecznościowych. W trakcie dochodzenia funkcjonariusze z Komisariatu Policji Szczecin Pogodno w związku z tą sprawą zatrzymali kolejne 3 osoby. Sprawcami okazali się 22- i 23– letni mieszkańcy Szczecina. Przestępcy przejmowali konta na portalach społecznościowych, a następnie za pomocą komunikatorów docierali do listy kontaktów. Wysyłali wiadomość z prośbą o pożyczkę. Następnie przy użyciu aplikacji mobilnej otrzymywali dostęp do pieniędzy.

Na wniosek prokuratora decyzją sądu wszyscy mężczyźni najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie śledczym. Za popełnione przestępstwa grozi im nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Przy okazji tej sprawy policja przypomina o tym, że każdy użytkownik internetu powinien przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci. Należy pamiętać o istniejących zagrożeniach, które często wiążą się z pobieraniem oprogramowania z niepewnych serwerów czy odpowiadaniem na podejrzaną pocztę elektroniczną. Coraz częściej ofiarą internetowych przestępców można stać się na portalach społecznościowych, otwierając wiadomości od nieznanych użytkowników.

Warto też pamiętać, żeby dobrze sprawdzić osobę, która prosi o przelew. Nawet w przypadku, kiedy jest to znajomy znajdujący się na liście kontaktów. Prośbę o pomoc można zweryfikować choćby podczas rozmowy telefonicznej. Pamiętając o tych zasadach, można bardzo mocno ograniczyć ryzyko stania się ofiarą internetowego oszustwa.

(k)

Fot. arch.

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie