Niedziela, 24 września 2023 r. 
10 szczecin
REKLAMA

Przejmowali konta na Facebooku i wyłudzali pożyczki

Data publikacji: 19 lutego 2019 r. 17:52
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:33
Przejmowali konta na Facebooku i wyłudzali pożyczki
 

Najpierw przejmowali konta na Facebooku, a później zwracali się do znajomych ich właścicieli z prośbą o udzielenie pożyczki. Przestępczy proceder na portalu społecznościowym przerwała policja ze Szczecina, która aresztowało pięć osób biorących udział w tym nowym sposobie oszustwa.

Policjanci zatrzymali dwie osoby, które dokonywały oszustw za pośrednictwem portali społecznościowych. W trakcie dochodzenia funkcjonariusze z Komisariatu Policji Szczecin Pogodno w związku z tą sprawą zatrzymali kolejne 3 osoby. Sprawcami okazali się 22- i 23– letni mieszkańcy Szczecina. Przestępcy przejmowali konta na portalach społecznościowych, a następnie za pomocą komunikatorów docierali do listy kontaktów. Wysyłali wiadomość z prośbą o pożyczkę. Następnie przy użyciu aplikacji mobilnej otrzymywali dostęp do pieniędzy.

Na wniosek prokuratora decyzją sądu wszyscy mężczyźni najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie śledczym. Za popełnione przestępstwa grozi im nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Przy okazji tej sprawy policja przypomina o tym, że każdy użytkownik internetu powinien przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci. Należy pamiętać o istniejących zagrożeniach, które często wiążą się z pobieraniem oprogramowania z niepewnych serwerów czy odpowiadaniem na podejrzaną pocztę elektroniczną. Coraz częściej ofiarą internetowych przestępców można stać się na portalach społecznościowych, otwierając wiadomości od nieznanych użytkowników.

Warto też pamiętać, żeby dobrze sprawdzić osobę, która prosi o przelew. Nawet w przypadku, kiedy jest to znajomy znajdujący się na liście kontaktów. Prośbę o pomoc można zweryfikować choćby podczas rozmowy telefonicznej. Pamiętając o tych zasadach, można bardzo mocno ograniczyć ryzyko stania się ofiarą internetowego oszustwa.

(k)

Fot. arch.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA