Niedziela, 26 maja 2024 r. 
REKLAMA

Akt oskarżenia w sprawie wyłudzania mieszkań

Data publikacji: 08 stycznia 2019 r. 20:01
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:29
Akt oskarżenia w sprawie wyłudzania mieszkań
 

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko siedmiu oskarżonym, którzy dokonywali m.in. oszustw i wymuszeń rozbójniczych w celu ukrycia pochodzenia pieniędzy z przestępczej działalności.

Z ustaleń śledczych wynika, że małżeństwo, wraz z innymi osobami, udzielało pożyczek osobom w trudnej sytuacji finansowej. Na zabezpieczenie pożyczek podejrzani zawierali z pokrzywdzonymi umowy przeniesienia własności mieszkań, nie wywiązując się w pełni z zobowiązań w zakresie przekazania właścicielom nieruchomości pełnych kwot udzielonych pożyczek lub nie rozliczając się z pełnej wartości przejętego ostatecznie mieszkania.

Zorganizowana grupa przestępcza działała od 2010 r. do 2016 r. w Szczecinie i w Policach, a także w innych miejscowościach Pomorza Zachodniego. Celem grupy było popełnianie przestępstw oszustwa i lichwy, zmuszania do zwrotu wierzytelności oraz wymuszeń rozbójniczych, a także przestępstw skarbowych polegających na wystawianiu i posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami VAT i podawaniu nieprawdziwych danych w deklaracjach VAT-7, składanych we właściwych urzędach skarbowych, przy jednoczesnym narażaniu na uszczuplenie należności publicznoprawnych w postaci podatku VAT.

Jak podają śledczy, funkcjonowanie grupy zainicjował były asesor komorniczy. Pierwotnym zamysłem oskarżonego było rozpoczęcie udzielania pożyczek osobom niezamożnym, które nie mogły uzyskać dofinansowania zewnętrznego w inny sposób, a znajdowały się w krytycznym położeniu finansowym. Mężczyzna założył, że konstrukcja umów pożyczek udzielanych przez niego będzie taka, że zabezpieczenie tych umów, czyli nieruchomości, będą przechodzić na jego własność niemal ze 100-procentową pewnością. Mężczyzna miał wykorzystywać brak rozeznania pokrzywdzonych w kwestiach prawnych. Od początku w skład grupy kierowanej przez byłego asesora komorniczego wchodziła jego żona. Wiedziała ona o zasadach udzielanych pożyczek, w tym o ich konstrukcji przewidującej pozyskanie przez nich mieszkań za niewielkie pieniądze.

W skład grupy wchodziły także inne osoby, które podejmowały czynności związane z legalizacją pieniędzy pochodzących z popełnionych przestępstw oraz czynów polegających na zmuszaniu pokrzywdzonych do określonego zachowania i dokonania na nich wymuszeń rozbójniczych. Zajmowały się także typowaniem pokrzywdzonych, aranżowaniem spotkań tych osób z kierującym grupą przestępczą, a następnie zmuszaniem ich do określonych zachowań związanych z opuszczeniem zajmowanych przez nich lokali bądź spłaty nominalnej kwoty pożyczki, chociaż w rzeczywistości udzielone zostały pożyczki w o wiele niższych kwotach.

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

adam
2019-04-24 10:31:36
bo kto uchwala takie prawo . wspólnicy .bezkarni członkowie zorganizowanej grupy urzędników państwowych.
arc gis
2019-01-09 20:01:42
To samo robi z żoną od kilku lat komornik w Brzegu Opolskiego, Adam P. i jakoś nikt nic z tym nie robi :P
lop
2019-01-09 12:19:13
niestety lata rzadów PO stworzyły takie prawo i dały cwaniakom takie mozliwosci i ci z tego korzystali....teraz czekam jak obecny rząd uderzy w lichwe bo narazie tylko o tym mowi od 3lat....
Parchate szczury na POziomie biednych, niegramotnych.
2019-01-08 22:43:01
Lśniące hieny na POziomie Państwa Polskiego.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA