Poniedziałek, 26 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Przeciwko mowie nienawiści

Data publikacji: 17 stycznia 2019 r. 12:03
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:30
Przeciwko mowie nienawiści
 

- Rozpocznijmy kampanię przeciwko mowie nienawiści w szczecińskich szkołach - proponują trzej radni, kierując pomysł do prezydenta Piotra Krzystka. Podobny apel o takie prelekcje dla uczniów wystosował Szczeciński Ruch Miejski.

Marcin Biskupski, Łukasz Kadłubowski i Patryk Jaskulski proponują, aby na lekcjach wychowawczych przeprowadzić z uczniami rozmowy na temat tego, do czego może prowadzić mowa nienawiści i jak z nią walczyć. W interpelacji do prezydenta miasta napisali:

"Po dramatycznych i niewyobrażalnych wcześniej wydarzeniach, jakie miały miejsce w Gdańsku, gdzie zabity został prezydent tego miasta, władze kilku dużych miast zapowiadają niezwłoczne wprowadzenie w szkołach zajęć wychowawczych na temat tego, do czego może prowadzić mowa nienawiści. Ma to zapoczątkować kampanię przeciwko hejtowi oraz mowie nienawiści w przestrzeni publicznej, dzięki czemu uczniowie dowiedzą się, jakie są skutki takich zachowań i jak z nimi walczyć. Proszę o informację czy Gmina Miasto Szczecin planuje zorganizować w szczecińskich placówkach oświatowych podobne działania edukacyjne? Jeśli tak, oferujemy swoją pomoc, gdyż naszym zdaniem organizacja zajęć o takiej tematyce jest bardzo potrzebna".

Jaką pomoc proponują?

- Prezydent może w szkołach usłyszeć, że nie wszyscy nauczyciele są do końca przygotowani do przeprowadzenia takich lekcji z uczniami - mówi Marcin Biskupski. - Rozumiemy ten argument, liczymy się z tym, dlatego proponujemy, by skorzystać z wiedzy i doświadczenia organizacji pozarządowych, które się takimi tematami zajmują, mają gotowe scenariusze. Pomożemy w kontakcie z nimi. Uważamy, że sprawa jest pilna, młodzi ludzie po tym, co się stało, są w szoku. Bardzo wielu z nich włącza się w WOŚP, uczestniczy w fantastycznej zabawie i nagle zobaczyło tak dramatyczne sceny, widzą i obserwują, co się teraz dzieje. Te rozmowy są bardzo potrzebne.

Wczoraj do prezydenta Piotra Krzystka zwrócili się także przedstawiciele Stowarzyszenia Szczeciński Ruch Miejski. W swoim piśmie zaapelowali o przeprowadzenie w szczecińskich szkołach (począwszy od przedszkoli i szkół podstawowych po szkoły średnie) prelekcji nt. mowy nienawiści i skutków, do których może prowadzić jej eskalacja.

- Uczmy nasze dzieci, że nie wolno dawać przyzwolenia na takie zachowania i zawsze należy reagować - czytamy w liście. - Nienawiść i przemoc to narastające w naszym kraju zjawiska. Najwyższy czas, aby zająć się nimi kompleksowo i uczyć prawidłowego radzenia sobie z negatywnymi emocjami.

(gan, lw)

Fot. Elżbieta Kubowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do @ zdzichu
2019-01-18 06:17:49
- ach to ty PO_tłuku wysmarowałeś tę wyremontowaną ścianę, o której pisał Kurier! Nieładnie.
zdzichu
2019-01-17 23:55:55
cenzura pisowska zakaże wolnosci słowa w necie to słowa wolnosci przeniosą się na sciany budynków .
Do Rock
2019-01-17 20:38:58
Jesteś wyraźnie polityczny i niegramatyczny.
do @ Kazda próba ocenzurowania
2019-01-17 19:44:18
".. - jaki maja cel i w jakiś sposób zamierzają ten cel osiągnąć i jakie koszty gotowi są zaakceptować." W tym obecnym cyrku (WOŚP) bez kontroli i opamiętania, cel jest jeden "MILIARD", koszty - po trupach. Ta akcja WOŚP już przed dziesięciu laty straciła swój spontaniczny, obywatelski, narodowy charakter. Od tamtego czasu zaczęła się komercjalizacja i debilne licytacje typu "PO_żar radnego". Ile takich debilnych "serduszek" do licytacji wymyślono tego nikt nie ogarnie. Trzynastego (!) "zupa się wylała", wszyscy obecni byli zdumieni iż przez 40 sekund morderca osdtawiał numer bez żadnych przeszkód ze strony organizatorów. Cyt. z "przekaziorów"; - jak zobaczyłam tego z nożem to myślałam że to "szoł".
Maciej
2019-01-17 19:32:43
Każdy kto pragnie ograniczyć "mowę nienawiści" najlepiej uczyni kiedy rozpocznie od siebie: a) zrezygnuje z wulgaryzmów,b) przestanie kłamać, c) przestanie opowiadać fałszywe rzeczy o innych, e)posłuży się słowami: proszę, przepraszam, dziękuję, dzień dobry i do widzenia. To na początek reszta przyjdzie sama. Pragniesz pokonać mowę nienawiści zacznij od siebie.
Kazda próba ocenzurowania
2019-01-17 18:16:50
kończy się zawsze tak samo - eskalacją - no chyba że ustawodawcy zdecydują się na chemiczne usuwanie nienawiści (Bomba Miłości Bliźniego) albo eksterminacje nienawistników. Innego wyjścia nie ma i potrzebna jest jasna deklaracja inicjatorów tego typu pomysłów - jaki maja cel i w jakiś sposób zamierzają ten cel osiągnąć i jakie koszty gotowi są zaakceptować.
do PO_niższego
2019-01-17 16:40:47
proponującego oglądanie "wiadomości wieczornych w TVP...."W niedzielę w wielu miejscach Polski odbywały się finały WOŚP, gdzie licytować było można różne przedmioty i atrakcje. Jedną z nich, jak się okazało budzącą kontrowersje, było „podpalenie radnego”, czyli performance, który polegał na podpaleniu pojemników z łatwopalną substancją i ustawieniu radnych za płomieniami, by wyglądało, jakby naprawdę płonęli.....Możliwe iż w Gsdańsku zorganizowano PO_dobny cyrk z facetem PO_sługującym się nożem....Organizatorzy tłumaczyli się; "...– To nie było podpalenie! Nigdy nie było takiego pomysłu. Hasło było tylko chwytem marketingowym, aby więcej osób zainteresowało się aukcją i można było uzyskać jak największą sumę. Strażacy by nawet na coś takiego nie pozwolili. Trzy jednostki OSP zabezpieczały tę sytuację. Wszystko było pod kontrolą – tłumaczy się Korycki, cytowany przez „Gazetę Lubuską”....W Gdańsku też było wszystko pod kontrolą - według przepisów Prawa o Ruchu Drogowym.
do Rock
2019-01-17 14:51:43
Chcesz być zalany falą chamstwa i nienawiści - obejrzyj sobie kiedyś wiadomości wieczorne w TVP. Dla Twojej informacji opozycja nie ma nic wspólnego z TVP.
taka prawda
2019-01-17 14:39:30
Kampanię przeciwko mowie nienawiści to trzeba zacząć ale od totalnej opozycji i mediów ją popierających!
@Rock
2019-01-17 13:40:29
Ale ty jesteś apolityczny.
Politycy
2019-01-17 13:23:54
Największym hejtem, są występy polityków wszystkich opcji w mediach. Tak długo jak media będą promowały polityczne hejty tak długo będziemy przezywać te katorgi !
Rock
2019-01-17 13:13:48
Najpierw programem STOP Nienawiści nalezy objąć tzw. opozycje , która w tej chwili chejt rozwinęła do kosmicznych rozmiarów. Jestem apolityczny ale patrząc nieco z boku wyraźnie widzę kto te spiralę chejtu nakręca !!!!!
100% poparcia
2019-01-17 12:19:13
Uważam że takie zajęcia są dla młodzieży niezbędne. Jak tylko zakończy się strajk powinno się je przeprowadzić we wszystkich szkołach.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA