Piątek 19 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Przebudowa ul. Hożej z większym budżetem jeszcze w tym roku [GALERIA]

Data publikacji: 2019-02-02 07:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:31
Przebudowa ul. Hożej z większym budżetem jeszcze w tym roku
 

Firma Strabag wygrała przetarg na przebudowę ulicy Hożej. Zmodernizuje ją na odcinku od ul. Bogumińskiej do skrzyżowania z ulicami Piaskową i Łączną w Szczecinie. W styczniu radni się zgodzili, uchwalając budżet miasta z autopoprawką prezydenta, zwiększyć środki, by można było ruszyć z  tą inwestycją w tym roku. 

Tylko dwie firmy z ofertami grubo ponad dotychczasowe finansowe kalkulacje zgłosiły się do przetargu na przebudowę drogi. Aż sześciokrotnie od października ub.r. urzędnicy magistratu przedłużali termin na składanie ofert. Wreszcie 7 stycznia doszło do otwarcia kopert. I okazało się, że spółki drogowe za swe usługi oczekują wynagrodzenia o kilka milionów złotych wyższego niż pula, jaką na ten cel dotąd dysponowało miasto. Najtańsza ze złożonych propozycji, od pruszkowskiej spółki Strabag, opiewała na 18 864 457,81 zł brutto. Zgłosiła się również firma Usługi Transportowo-Budowlane Bernard Baranowski z Glinnej, która z kolei wyceniła to zadanie na 21 908 546,83 zł brutto.

Wcześniej łączny wydatek na realizację tej inwestycji planowany był na 14 300 000 zł brutto. To jeden z listy tych przetargów, jakich wysyp w kalendarzu zbiegł się z finiszem minionej kampanii samorządowej. Projekt modernizacji ul. Hożej, wykonany przez Pracownię Projektową Dróg i Mostów ze Szczecina, czeka na realizację od lata 2017 roku.

Projekt przewiduje: rozbiórkę istniejącego krawężnika oraz ciągów pieszych kolidujących z inwestycją, poszerzenie jezdni dwukierunkowej ulicy do 6,50 m (3.25 m każdego z pasów ruchu), budowę po obu stronach chodnika oraz jednostronnej dwukierunkowej ścieżki rowerowej, ułożenie krawężnika betonowego, zjazdów indywidualnych oraz publicznych do posesji, przebrukowanie części chodników celem dowiązania wysokością do projektowanych elementów, przebudowę wlotu ul. Hożej przy skrzyżowaniu z ul. Bogumińską, przebudowę wlotu skrzyżowania ul. Ostrowskiej wraz z budową stanowiska postojowego dla samochodu osobowego, wykonanie zejść do bramek w rejonie ogródków działkowych, wykonanie murków oporowych, rozbiórkę kolidującej części ogrodzenia wraz z betonową podmurówką, usunięcie kolizji z sieciami naziemnymi oraz podziemnymi, wykonanie nowej nawierzchni ul. Hożej i ul. Piaskowej, poprawę geometrii skrzyżowania ul. Hożej z ul. Ostrowską, Żabią oraz Bogumińską, wykonanie odwodnienia i urządzenie przystanków autobusowych.

Ponadto mają tam powstać 63 miejsca postojowe dla samochodów osobowych z parkowaniem równoległym, w tym 2 dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Na odcinku od zjazdu do szkoły ma być urządzonych 18 miejsc do parkowania prostopadłego, w tym 2 stanowiska dla aut osób niepełnosprawnych. Zakres prac obejmuje również fragment ul. Piaskowej, której obecna jezdnia gruntowa zostanie poszerzona do 5 m.

Strabag będzie miał do 16 miesięcy na roboty od dnia zawarcia umowy. Pierwotnie do projektu budżetu na ten rok wpisana była na to zadanie kwota tylko 6 680 000 zł. Będzie to więc inwestycja rozłożona w czasie na dwa lata budżetowe. Po korekcie, jaką radni przegłosowali podczas styczniowej sesji, na 2019 r. dla tej inwestycji zapewniona została pula środków na poziomie 9 335 000 zł. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Ulica Hoża - odcinek między ulicami Bogumińską i Łączną. 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mario
2019-02-03 20:17:46
Bardzo dobrze, że bedzie robiona. Brawo!! Niejednokrotnie przejeżdzając w godzinach rannych widzę dzieci idące do szkoły, na drodze gdzie nie ma chodnika i pobocza a samochody jeżdzą w obie strony i jak idzie pieszy muszą jechać na 'mijanke'. To bardzo niebezpieczne dla pieszych, więc w końcu jest szansa, że będą mogli poruszać się nie po ulicy tylko chodnikiem.
m
2019-02-02 15:53:34
To proste deweloperzy ktorzy wczesniej doptowadzili do przebudowy Łącznej i budowy Królewskiego :)
Michał
2019-02-02 13:04:00
teraz całe Warszewo będzie mogło jeździć na zakupy do Leroya normalną drogą, ciekawe kto pociągnął za sznurki, że droga w końcu powstanie

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA