Sobota 16 października 2021r. 
REKLAMA

Przebudowa Arkońskiej i pierwsze tory [GALERIA]

Data publikacji: 2018-04-25 11:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:09
Przebudowa Arkońskiej i pierwsze tory
 

Na płac budowy nowego ronda, które powstaje u zbiegu al. Wojska Polskiego z ulicami Arkońską i Władysława Szafera w Szczecinie, dotarły już pierwsze elementy rozjazdu torowego nowego odcinka torowiska. To rejon, gdzie roboty drogowe są najbardziej zaawansowane po upływie trzech miesięcy od ich rozpoczęcia. Rondo ma być gotowe w pierwszej kolejności i oddane do użytku w grudniu tego roku.   

Wykonawca inwestycji, którym jest Eurovia Polska S.A., w ostatnim czasie zakończyła prace związane z przebudową sieci gazowej w rejonie przyszłego ronda. Nadal prowadzone są prace ziemne na ulicy Władysława Szafera i przyległych do skrzyżowania odcinkach al. Wojska Polskiego związane z przygotowywaniem podbudowy nowych jezdni. Na samej ul. Arkońskiej wielometrowe wykopy wgłąb gruntu i też coraz więcej nowej infrastruktury podziemnej. Budowane są magistrala wodociągowa i sieć kanalizacyjna od al. Wojska Polskiego wzdłuż ul. Arkońskiej aż do wysokości stadionu Arkonii, od strony lasu, gdzie ma być urządzony parking i w rejonie ul. Międzyparkowej.

Na ul. Arkońskiej po częściowej rozbiórce bariery i skuciu betonu z pobocza w konstrukcji ruszyła też przebudowa poniemieckiego wiaduktu nad leśnym odcinkiem ul. Wincentego Pola, który od Arkonki prowadzi do Syrenich Stawów. Nieco dalej od strony polany, która znajduje się między ul. Arkońską i kąpieliskiem, wznoszona jest obudowa skarpy z betonowych ścian oporowych (teren z polaną za wiaduktem położony jest tam kilka metrów poniżej poziomu jezdni).        

Wśród podwykonawców robót, zatrudnionych przez Eurovię, są m.in. spółki KML, Intop, PKP Energetyka i Stan-Led. 

Termin wykonania całej inwestycji to 18 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Szczeciński magistrat podpisał ją z Eurovią 22 stycznia. Poza ceną (88 978 947 zł) jednym z istotnych kryteriów przy wyborze oferty był termin oddania do użytku nowego ronda u zbiegu ul. Arkońskiej z al. Wojska Polskiego i ul. Władysława Szafera. Spółka Eurovia zobowiązała się, że zbuduje je i odda do eksploatacji najpóźniej w ciągu 11 miesięcy od zawarcia umowy. Wysokość kary umownej za każdy dzień opóźnienia, jaki zadeklarowała spółka, to 100 000 zł. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciach: przebudowa ul. Arkońskiej oraz jej skrzyżowania z al. Wojska Polskiego i ul. Władysława Szafera w Szczecinie.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@tor
2018-04-25 23:34:16
Jak nawiązujesz do SST to zwracam uwagę ze tam popękały spawy między poszczególnymi odcinkami szyn. Jak tu pospawają palnikiem to powinno być ok., a jak znów zastosuja jakaś kosmiczna technologie to poczekamy, zobaczymy...
Prosba...
2018-04-25 21:40:05
... o fotki z lotu ptaka.Sa bardzo super, bo oddaja najlepiej postep robot na skrzyzowaniu. Do tego mozna sobie zrobic pamiatkowa kroniczke
tor
2018-04-25 18:41:59
Szyny wydają się solidne. Nie powinny pękać.
mr.minister
2018-04-25 15:22:42
jesli 'Intop' tam jest to wtopa gotowa (to ci od kładek).
Miejski łazęga
2018-04-25 14:45:12
Kibicuję tym pracownikom i tej budowie każdego dnia.Szczerze,naprawdę widać na przykładzie tej budowy,jak wykonawcy zależy na terminowym oddaniu obiektu.Dla nas mieszkańców okolic i jadących w stronę Polic czy Krzekowa to dobre wiadomości o terminach.Szczególnie,że już niebawem rusza przebudowa Mickiewicza na Pogodnie-bardzo ważna ulica łącząca kilka dzielnic,po której przelewa się tysiące pojazdów każdego dnia.Jej zamknięcie też wprowadzi spore zamieszanie,więc planowe oddanie tego ronda i płynny ruch Wojska Polskiego czy Zawadzkiego będzie wybawieniem dla problemów z przebudową Mickiewicza.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ