Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
1 szczecin
REKLAMA

Znikają stare chodniki, asfalt, latarnie [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 12 marca 2018 r. 18:25
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:05
Znikają stare chodniki, asfalt, latarnie
 

W bardzo szybkim tempie - jak dotąd - zmienia się obraz na placu przebudowy dróg w rejonie skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ulicami Władysława Szafera i Arkońską w Szczecinie. Przypomnijmy, że Eurovia, wykonawca całej inwestycji, według kontraktu zwartego z miastem, zobowiązała się do urządzenia tam ronda w terminie 11 miesięcy od podpisania umowy, z finałem zadania w terminie nie dłuższym niż 18 miesięcy. 

Co oznacza, że tuż przed świętami Bożego Narodzenia w tym roku w tej okolicy zmotoryzowanym oddany powinien zostać do użytku nowy węzeł drogowy. A najpóźniej w drugiej połowie lipca 2019 roku także przebudowany odcinek ul. Arkońskiej z nowym fragmentem, przedłużonej od pętli Las Arkoński do al. Wojska Polskiego, trasy dla tramwajów. Inwestycja ma kosztować prawie 89 milionów złotych. Miasto przekazało Eurovii plac budowy 24 stycznia. Wysokość kary umownej za każdy dzień opóźnienia, jaki zadeklarowała spółka, to 100 000 zł. 

Nowe rondo zastąpi obecny układ skrzyżowania alei Wojska Polskiego z ulicami Arkońską i Władysława Szafera. W związku z planowanym przedłużeniem trasy tramwajów z ul. Arkońskiej za halę widowiskowo-sportową na obrzeżach osiedla Zawadzkiego – Klonowica, na wyspie ronda o średnicy wewnętrznej 33 m mieścić się będą wyloty torów we wszystkich kierunkach z wszystkimi relacjami skrętnymi, w kształcie tzw. rozgwiazdy. Jezdnia ronda będzie mieć dwa pasy ruchu o łącznej szerokości 10 m. Wlotowe odcinki ulic dochodzących do przyszłego ronda również będą przebudowane (al. Wojska Polskiego od strony Głębokiego ok. 110 m i od strony centrum ok. 300 m oraz ul. Władysława Szafera ok. 170 m). Każdy wlot na rondo będzie dwupasmowy z wyspami przystankowymi i kierunkowymi oddzielającymi torowisko tramwajowe od jezdni. Jezdnie wylotowe z ronda również będą dwupasmowe. Będzie przebudowany i wzmocniony wiadukt znajdujący się nad ścieżką, która prowadzi do Arkonki – tam urządzone też zostanie nowe zejście schodami.

Tymczasem na zamkniętym dla ruchu kołowego w miniony czwartek odcinku jezdni al. Wojska Polskiego od wysokości toru kartingowego i zajezdni Pogodno do kortów tenisowych w kierunku Głębokiego, trwa zrywanie z użyciem ciężkiego sprzętu starej nawierzchni, demontowane są stare latarnie uliczne i urządzenia sygnalizacji świetlnej.

 

Pełną parą w tym rejonie ruszyły roboty rozbiórkowe chodników po jednej stronie wzdłuż zamkniętego dolnego odcinka ul. Władysława Szafera, prowadzącej do osiedla Zawadzkiego-Klonowica. Po wyrębie drzew i krzewów czyszczone z gałęzi i karp są jej pobocza, podobnie zresztą jak wzdłuż ul. Arkońskiej do skrzyżowania z ul. Stanisława Wojciechowskiego za pętlą tramwajów Las Arkoński. Teren po wycince częściowo jest już też niwelowany pod nowy węzeł drogowy z rondem i mający powstać pas nowej jezdni z wbudowanym w nią torowiskiem wzdłuż ul. Arkońskiej. ©℗

Mirosław WINCONEK

Fot. i film: Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

chwilkowski
2018-03-13 18:11:35
Korki koszmarne ...-trza zrobic objazd Harcerzy -W. Pola
Geodetta
2018-03-13 14:01:45
@Papcio , @chris... Ulica Arkońska krzyżuje się z Ul.W.Polskiego i ul.Szafera !! Przystanek autobusowy na ul.Arkońskiej z W.Polskiego w kierunku Szafera miał nazwę "Spacerowa" i tylko tyle. Ulica Spacerowa a własciwie al.Spacerowa jest ślepą alejką dla pojazdów , nie dochodzi ani do Arkonskiej (faktycznej) ani do W.Polskiego a rozpoczyna się na ul.Miodowej mijając po drodze "Głuszec"i "Goplanę" ; dalej przedłużeniem tej drogi jest Wincentego Pola. Spacerując wokoło Kąpieliska Arkonka macie okazję podziwiać po części tą aleję ! Trzeba bazować nie na Google tylko mapach administracyjnych lub geograficznych; jezeli Wasz wiek pozwala zrozumieć o czym piszę. Pozdrawiam
chris
2018-03-12 23:39:43
To nie żadna ułomność... ulica spacerowa po cichutku zniknęła z mapy Szczecina i teraz Arkońska dochodzi do Wojska polskiego.
Jak widać
2018-03-12 21:28:34
Chłopaki ostro jadą z robotą.
Taka prawda
2018-03-12 20:09:32
A nie długo gwarancja się skończy i SST będzie z naszych podatków naprawiane w nieskończoność!
Papcio
2018-03-12 20:07:47
To skrzyżowanie krzyżuje al. Wojska Polskiego z ulicami Władysława Szafera i spacerową w Szczecinie. Skąd ta uporczywa ułomność ? z Googla ?
Tymczasem ENERGOPOL...
2018-03-12 19:20:46
Rozkopuje nowe torowisko SSTr. od gmachu EUROAFRICA do Stoczni "PARNICA".... Naprawiał je wczesną jesienią...teraz powtórka... Jak dobrze pójdzie, to do jesieni dotrą do do Pętli TURKUSOWA (czyli KRZAKI)... "Dobra zmiana" w akcji...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA