Poniedziałek, 04 marca 2024 r. 
REKLAMA

Protestujący: „Trzeba przerwać to szaleństwo!" [GALERIA]

Data publikacji: 11 stycznia 2019 r. 18:37
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:30
Protestujący: „Trzeba przerwać to szaleństwo!"
 

Ponad pół tysiąca osób - w tym spora reprezentacja myśliwych - wzięło udział w piątkowym proteście ph. „Solidarni z dzikami!". Na placu Solidarności w Szczecinie szczególnie mocno zabrzmiały słowa Jacka Jekiela, dyrektora Opery na Zamku i obrońcy praw zwierząt: „Nie staniemy po stronie śmierci, okrucieństwa i barbarzyństwa. W XXI wieku chcemy być po stronie dobra, piękna i rozumu".

Po obronie Puszczy Białowieskiej, to właśnie sprzeciw wobec zaplanowanej masowej eksterminacji dzików po raz wtóry zjednoczył opinię publiczną dla ratowania polskiej przyrody. Fala protestu ogarnęła przede wszystkim silne ośrodki miejskie. W tym Szczecin. Do udziału w manifestacji na pl. Solidarności (11 bm.) wszystkich nieobojętnych na los zwierząt zaprosiła Inicjatywa BASTA!

- Jestem tu, bo nie godzę się na masową rzeź dzików - mówił Dariusz Litkiewicz, jeden z uczestników piątkowego protestu. - To nie one wprowadzają wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) do chlewni, tylko ludzie: rolnicy nie przestrzegający podstawowych zasad ostrożności sanitarnej, bezpieczeństwa i higieny. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli jasno wynika, że aż 74 procent z nich nie stosuje jakichkolwiek środków dezynfekujących, żadnych mat, dla zabezpieczenia chlewni. Czego fatalnych konsekwencji nie powinny ponosić ani dziki, ani polska przyroda.

Aktywiści BASTA! Inicjatywy na Rzecz Zwierząt przypominali: „Ma zostać przeprowadzona masowa rzeź dzików. To kolejna zapowiadana fala odstrzałów, po próbie niemal całkowitego wybicia gatunku w zeszłym roku. Tym razem nie ma żadnych limitów. Ministerstwo Środowiska w piśmie do łowczych nakazuje maksymalne obniżenie liczebności populacji, czyli w praktyce dziki mogą zostać wystrzelane do zera. Masowy odstrzał ma zostać przeprowadzony w formie wielkoobszarowych i skoordynowanych polowań zbiorowych na terenie całego kraju. Nie ma na to naszej zgody! Niech żyją!"

Tłum skandował: „Niech żyją! Niech ryją!"

Wśród uczestników piątkowej manifestacji w Szczecinie była również silna reprezentacja myśliwych okręgów: szczecińskiego i koszalińskiego. W mundurach polowych, kamizelkach odblaskowych i z transparentami: „Myśliwi mówią STOP bezmyślnemu odstrzałowi dzików", „Panie ministrze - myśliwi to nie kaci", „Przywrócić okresy ochronne dla lochy!", „Myśliwi mówią kategoryczne NIE strzelaniu do loch", a nawet: „Popieramy postulaty BASTY!"

- Obecność myśliwych świadczy najlepiej o tym, jak powszechny społeczny sprzeciw budzi decyzja o depopulacyjnym odstrzale dzików - komentowała Beata, jedna z uczestniczek manifestacji. - Ta rzeź jest pozbawiona jakichkolwiek merytorycznych przesłanek. O czym można się przekonać choćby czytając apel o zaprzestanie rzezi dzików, jaki do premiera wystosowało ponad 800 naukowców pracujących pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk.

Uczestnicy szczecińskiego protestu apelowali: „Precz z rzezią dzików!", „Chrońmy dziki w polskich lasach", „Bioasekuracja nie eksterminacja". Także: „Dzik jest dziki, rząd jest zły".

- Jestem przeciwna kolejnej bezsensownej decyzji tego rządu. Z jego winy najpierw było bezmyślne wycinanie drzew, a teraz eksterminacja dzików. Co będzie następne? Jaką jeszcze szkodę wyrządzi nam i polskiej przyrodzie? Jestem naprawdę bardzo zaniepokojona tym, jak złe decyzje rządu niszczą nasze środowisko - mówiła Marta z Przecławia, autorka jedynego transparentu o podtekście politycznym, jaki pojawił się tego dnia na pl. Solidarności w trakcie manifestacji „Solidarni z dzikami".

Emocjonalne wystąpienie Jacka Jekiela wzbudziło aplauz protestujących.

- Trzeba przerwać to szaleństwo! Nie godzimy się na eksterminację dzików, dla której zagrożenie ASF jest błędnie zdiagnozowanym pretekstem. Uczestniczący w tej manifestacji myśliwi dobrze wiedzą, że w czym innym jest problem. Nie w dzikach. Wystarczy posłuchać argumentów podnoszonych przez naukowców. Dlatego myślę, że nigdy nie staniemy po stronie śmierci, okrucieństwa i barbarzyństwa. W XXI wieku chcemy być po stronie dobra, piękna i rozumu!

Arleta NALEWAJKO

Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: W piątkowej manifestacji ph. „Solidarni z dzikami!" w Szczecinie uczestniczyło ponad pół tysiąca osób - w tym spora reprezentacja myśliwych.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

balbina
2020-12-25 16:33:43
Za rządów PO-PSL ASF notowano jedynie przy granicy z Białorusią, dzisiaj ASF jest w cale Polsce. Wniosek jest oczywisty, ten reżym jest zwyczajnie nieudolny. Z ASF wychodzi mu tak samo jak z Covid19. W ciągu tego roku, widziałem 5 zabitych dzików. Były to dziki które zostały śmiertelnie postrzelone i zdołały uciec myśliwym. Niektóre z nich leżały wiele dni, aż do rozkładu. Wiadomo ze postrzelony dzik ucieka krwawiąc a następnie jego zwłoki rozszarpują inne zwierzęta i ptaki. W ten oto sposób wirus tej zarazy jest rozwlekany po Polsce.
Dureń
2019-01-13 20:10:25
To niech wielce rozumny dyrektor przejdzie się na osiedle na gumieńcach i sobie dzika pogłaska, albo kilka do domu weźmie.
@Ala
2019-01-13 12:34:42
Ciekawe . Jak do tej pory tyle odstrzeliwano , to co robiłaś w obronie dzików ? A jak już ich będzie 2,3 mln i zjedzą wszystkie uprawy , to co będziesz jeść - kokosy , banany ?
Ala
2019-01-12 16:27:36
Podpisałam petycję. Morderców dzików trzeba powstrzymać
Pierre d'Olnięty
2019-01-12 15:32:53
Protestują MYŚLIWI, co w swoim fachu mają przecież zabijanie zwierząt!!! To kolejny w naszym kraju dysonans poznawczy !!! Przypomina mi to protest prostytutek ale tylko przeciwko seksowi analnemu Chrum Chrum na pohybel Kaczystom !!
Kk
2019-01-12 12:10:32
A te kurczaki co giną i lądują w kubelkach w KFC to ich bronic nie trzeba
Myśl
2019-01-12 11:04:54
Dziki nie chodzą w odwiedziny do świń hodowlanych i nie zarażają ich ASF. Do chlewni, chlewów chodzą ludzie i to głównie oni są roznosicielami zarazy, jeśli nie stosują ochronnej dezynfekcji i jeśli mieli kontakt bezpośredni lub pośredni (np. przytulając myśliwego:) z zarażonymi dzikami. Rządzący nie starają zapewnić właściwych procedur ochronnych, wolą zlecić wymordowanie dzików. Cieszy się większość myśliwych, to ci żądni krwi i rolnicy, którzy myślą (wg mnie naiwnie), że jak nie będzie dzików, to znikną ich kłopoty. Miejsce po wymordowanych dzikach polskich zajmą te zza granicy. W międzyczasie po zwierzęta zagrodowe mogą 'zgłosić się' wilki, bo na dziki nie będą mogły zapolować.
tobago
2019-01-12 10:27:05
Nie dla tej bezmyślnej rzezi. De.bilu piszący ciągle o wystrzelaniu dzików w Niemczech: co to ma nas obchodzić? Niemcy są potulną ciemną masą wykonującą bezmyślnie wszystko co im się narzuci. Własne lasy też powycinali, mądrale. Jak dziki mają kontakt ze świniami w chlewniach, to chyba coś jest nie tak z zabezpieczeniem tych chlewni.
Pierre d'Olnięty
2019-01-12 10:05:09
Gestern, wir waren alle Wildschweine!!! Chrum , Chrum na pohybel kaczystom!!!!
Ja też lubię jajcarzyć ale nie aż tak!
2019-01-12 08:53:13
"ponad pół tysiąca..."
Antoni
2019-01-12 06:48:27
A może ktoś z krytyków odniesie się do odstrzalow za kadencji poprzedniego rządu i opini KE nakazujacej odstrzal (padaly juz brednie o calosci populacji)? Jak ktoś jest ze wsi i prowadzi gospodarstwo rolne, to oczywiście jemu nie przeszkadzaja dziki, które niszczą uprawę i mogą zarazić swinie :) Takie brednie do lewacy mogą pisac...
zak
2019-01-12 03:17:37
Przecież te protesty są inspirowane przez zachód i Rosje. W niemczech odstrzelono w 2018 r 856 tys dzików Gdzie byli obrońcy zwierząt. Chodzi o to żeby w Polsce rozprzestrzeniła sie choroba ASF . A to powoduje zakaz eksportu trzody chlewnej. Wylegitymować mącicieli i obciążyć skutkami ich burdy.
max
2019-01-12 03:10:00
Jeszcze niedawno na tym samym placu jakoś staneli po stronie śmierci popierając mordowanie dzieci nienarodzonych. Co to za zdemoralizowni ludzie!
I tym sie roznią Polacy od Niemców
2019-01-12 02:05:49
W Niemczech myśliwi posłusznie wykonali odstrzał 836 tysięcy dzików, zrobili to w trakcie 16 milionów godzin nieodpłatnej pracy na rzecz społeczności. Nasi myśliwi zasłaniają się jakimś kodeksem myśliwego... i dlatego zawsze będziemy pracować u Niemca.
dk
2019-01-12 02:04:58
Wybijanie dzików z powodu ASF to bzdura. Jest rok wyborczy i pis stanie na głowie, żeby zyskać głosy rolników. Dlaczego Niemcy zabijają dziki, nie wiem. Czy postępują właściwie? Nie wiem. Jeżeli zależy Nam na naszej przyrodzie, możemy przyglądać się co robią inni, ale nie musimy ich naśladować. Lepiej zapewnić naturze spokój, dla naszego dobra. Zabawa w Boga, źle się skończy.
Busz
2019-01-12 00:01:27
Wychowałam się na wsi. Znam to środowisko Mam tez wykształcenie rolnicze ( wyzsze)Nie jestem ani celebrytką, ani totalną opozycją. Nie oglądam TVN Jednak to co sie wyprawia w związku z odstrzałem dzików budzi we mnie totalny niesmak Niestety jestem całkowicie rozczarowana i zdruzgotana poziomem ludzi, którzy w imieniu społeczeństwa podejmują decyzje w sprawie zwierząt. I nie chodzi tylko o dziki. Właśnie straciliscie jednego (czy tylko jednego?)potencjalnego Wyborcę.
Do: myślcie a nie protestujcie/Antoni
2019-01-11 23:50:37
Proszę nam jeszcze trochę potłumaczyć, może jakiś kabaret podchwyci (warto - takie teksty za darmo). Może Pan zacząć od tych 40 mln zarodków w powiązaniu z lochami. Później może Pan wytłumaczyć eliminację naćpanych kierowców przez dziki, które utrudniają Panu bieganie.
myslcie a nie protestujcie
2019-01-11 22:09:18
Zont -> Skoro taki uważny słuchacz polityków z Ciebie, to dlaczego ludzie nie strajkowali jak za rządów PO - PSL tyle samo wystrzelano dzików? Obiektywnie podchodźcie do polityki a nie tych którzy głośniej krzyczą. Te protesty są czysto polityczne, patrz jak A. Halicki (PO) z dyktafonem napędza ludzi, którzy jak już wspomniałem nie chcą pamiętać jak za ich rządów robiło się równie wszystko szybko, tyle, że wtedy nikomu nie było na rękę zakładać KODu i podobnych stowarzyszeń. Dla Was ważniejsze jest życie zwierząt jak zarodków ludzkich. A dlaczego tak duży sprzeciw jest wśród myśliwych, żeby nie strzelać do ciężarnych loch? Tam tez są zwierzęta nie narodzone, podobnie jak dziecko. Co jeszcze Wam wytłumaczyć?
ale jaja
2019-01-11 21:40:46
myśliwi tam byli ? Chcieli odkupić winy / dokarmianie dzików pod odstrzał , nie wypłacanie odszkodowań rolnikom , postrzały kolegów na polowaniach / ?
k
2019-01-11 21:10:50
" RZĄD JEST ZŁY " -tylko o to wam chodzi , o nic więcej miejscy "ekolodzy " , pożeracze hamburgerów . Dzików nikt nie wyeliminuje , jeszcze wam zryją ogródki i pogonią z lasu !
czytam
2019-01-11 21:07:22
Niech ten dyr. zaprosi dziki do opery - to wrażliwe , inteligentne zwierzęta i niech nie je świńskiego mięsa .
Dzikie tłumy :)))
2019-01-11 20:38:39
Szkoda, że na zdjęciach ich nie widać. A przecież z redakcji Kuriera można zrobić fajne zdjęcie z góry.
smakosz pierogów
2019-01-11 20:26:56
czy ludzie z BASTA nie jadają kiełbasy i szynki? nic a nic? uważajcie bo niedługo może jej nie być na naszych stołach, ewentualnie mięsko będzie z DE/UK/FR/DK.
Zont
2019-01-11 20:21:13
Do Antonii: żal mi ciebie. Nie slucham tvn, sam wyciągam wnioski z postępowania polityków.Ty widać opierasz swoje opinie na tv Trwam,radiu maryja i tvp. Tacy ludzie przyrodę mają za nic. Dno i bąbelki!
HogoFogo
2019-01-11 20:09:51
Albowiem każdy myśliwy to bardzo wrażliwy człowiek i strasznie sie męczy psychicznie na polowaniu bedąc zmuszanym do strzelania do niewinnych zwierząt. Dlatego musza czasem sobie golnąć zdrowo chodząć z fuzja po lesie, lub siedząc na ambonie 100m od paśnika. Na szczęście wiekszość z nich nie trafia do celu, lub czasem trafia w kolege lub rowerzystę.
@Konik polny
2019-01-11 20:00:08
W kłamstwach przebili Wyborczą, w której podają, że było ok. 300 osób.
Ponad pół tysiąca?
2019-01-11 19:53:25
Dlaczego tak kłamiecie?
Kkarol
2019-01-11 19:51:53
Brawo! Całkowite wybicie dzików w Polsce nie usunie problemu choroby... Ktora przychodzi z Ukrainy, Białorusi... I roznoszona jest przez ludzi nie wdrażających programów bezpieczenstwa....
Antoni
2019-01-11 19:26:20
Chorzy jesteście! Jeszcze raz napiszę, że w Niemczech wystrzelono ponad 800 tys. dzików i takie mózgi jak Wy nie protestowali. Przypomnę jeszcze, że w ubiegłym roku w Polsce ustrzelono ok. 300 tys. i nie było takich sztucznych protestów. Przypomnę też, że KE odstrzał dzików uznała za najlepszą drogę walki z ASF, ale skąd Wy możecie o tym wiedzieć skoro oglądacie tylko zagraniczny TVN i tam jest większość informacji wyrwanych z kontekstu. Przypomnę jeszcze ostatnią rzecz, w Polsce umiera ok. 40 mln zarodków dzieci, a Wy jak te tłumoki "walczycie" o obronę dzików, przez które nie mogę spokojnie wyjść na spacer wieczorem i pobiegać! To są moje argumenty na to, że jest to zdecydowanie polityczny protest z włączeniem niewielkiej jednostki myśliwych! Ogarnijcie się, bo są ważniejsze problemy jak choćby pizyciei naćpani kierowcy, którzy zabierają zycie innym. No ale dziki chyba mają takich wykluczyć z dróg leśnych mogę rozumieć...
Viola
2019-01-11 19:08:10
Zbiórka pożytecznych idiotów.
Oszołomy!
2019-01-11 18:54:07
Chcecie wyjścia z UE? Opamiętajcie się!
Konik polny
2019-01-11 18:47:34
Czy ktos widzi tam 500 osob

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA