Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Petycja w obronie dzików w gminie Dobra

Data publikacji: 12 stycznia 2019 r. 12:47
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:30
Petycja w obronie dzików w gminie Dobra
 

"To nasz odzew na ogólnopolskie poruszenie. Nie ma żadnego podtekstu politycznego. Cenimy nasze środowisko naturalne i chcemy je chronić. Także wyrażając swój sprzeciw wobec planu drastycznego odstrzału dzików" - mówi Katarzyna Marks, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Dołuje-Kościno.

W okręgu szczecińskim PZŁ termin zbiorowych polowań na dziki dla wszystkich podległych kół łowieckich został wyznaczony na 19 stycznia br. W odpowiedzi na to lokalne Stowarzyszenie właśnie rozpoczęło zbieranie podpisów pod petycją do wójt gminy Dobra Teresy Dery. Aby przekazała myśliwym tego rejonu stanowisko mieszkańców sołectwa Dołuje-Kościno: "stanowczy sprzeciw wobec tej akcji (odstrzału - przyp. aut.) i żądanie zaniechania polowania".

- To odpowiedź na sugestie mieszkańców naszej gminy. Sugerowali, że również powinniśmy zabrać głos w sprawie ogólnopolskiej akcji drastycznego zmniejszania pogłowia dzików pod pretekstem likwidacji ASF. Wyrazić swój sprzeciw - przyznaje Katarzyna Marks.

Na społecznościowym profilu Stowarzyszenia tuż przed północą (piątek, 11 bm.) została opublikowana treść petycji, a pod nią ankieta - umożliwiająca składanie podpisów zarówno poparcia, jak i sprzeciwu. Na tę chwilę treść petycji poparło 79 procent głosujących (56 osób) mieszkańców sołectwa i gminy Dobra.

- Podpisy będziemy zbierali niemal do końca przyszłego tygodnia. Aby zdążyć z przekazaniem naszej petycji do pani wójt, a ona miała czas na poinformowanie myśliwych z naszego rejonu o naszym żądaniu dotyczącym zaniechania polowania - dodaje prezes Katarzyna Marks. - Podkreślam: nasza inicjatywa nie ma żadnego podtekstu politycznego. Jest podyktowana wyłącznie troską o środowisko. Nie przytaczamy w naszej petycji argumentów za pozostawieniem dzików w spokoju, bo zrobiły to już setki naukowców, praktyków i fachowców potwierdzając, że masowe wybijanie dzików nie zredukuje w znaczący sposób ASF. Natomiast konsekwencją tej skandalicznej akcji będą nieodwracalne skutki nie tylko dla tego gatunku w naszym regionie, ale dla całego środowiska naturalnego na naszym obszarze. ©℗

(an)

Fot. Marta Teszner

Na zdjęciu: podczas piątkowej demonstracji w Szczecinie przeciwko zasadom masowego odstrzału dzików protestowali też myśliwi.  

***

Treść petycji Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Dołuje-Koscino:

Szanowna Pani Wójt,

na 19 stycznia br. w gminie Dobra zaplanowane są odstrzały dzików w ramach ogólnopolskiej akcji drastycznego zmniejszania pogłowia tych zwierząt pod pretekstem likwidacji ASF. Jesteśmy mieszkańcami Gminy Dobra i osobami, które cenią sobie środowisko naturalne – faunę i florę, w otoczeniu której mieszkamy. Dlatego zwracamy się do Pani jako najważniejszego przedstawiciela naszej społeczności, a także jako mieszkanki Gminy Dobra o zaprezentowanie naszego stanowczego sprzeciwu wobec tej akcji i żądania zaniechania polowania.

Rozumiemy, że przeprowadzenie polowania nie zależy od decyzji Gminy i możliwości samorządu wobec decyzji ministerialnych są ograniczone – prosimy jednak o reprezentowanie nas i interwencję w organach administracji rządowej, a także przekazanie opinii publicznej oraz Kołom Łowieckim „Bażant” i „Jeleń” naszego sprzeciwu.

Jesteśmy przekonani, że Pani autorytet jako Wójt Gminy i najważniejszy głos naszej społeczności może przynieść pozytywne rozwiązanie tej sprawy.

Nie przytaczamy w naszej petycji argumentów za pozostawieniem dzików w spokoju – zrobiły to już setki naukowców, praktyków i fachowców potwierdzając, że masowe wybijanie dzików nie zredukuje w znaczący sposób ASF, natomiast konsekwencją tej skandalicznej akcji będą nieodwracalne skutki nie tylko dla tego gatunku w naszym regionie, ale dla całego środowiska naturalnego na naszym obszarze. Niech zwycięży rozsądek i nauka.

Mieszkańcy Gminy Dobra

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dziki
2019-01-13 00:26:53
W Gminie Dobra czy okolicach Szczecina to ludzie wprowadzili się w wielu miejscach tam gdzie najpierw były dziki i dlatego teraz trzeba je zabić?
dzik jest dziki
2019-01-12 22:17:39
w Bezrzeczu warchlaki i odyńce zasuwają po uliczkach aż się kurzy, czasem nie można wrócić do domu, chętnie kilka odstrzelę ale nie mam pozwolenia.
max
2019-01-12 22:00:55
Jestem mieszkańcem gminy Dobra i żądam zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców przed coraz większymi watahami dzików które zagrażaja życiu ludzi. Zobaczcie kto założył i jest członkiem tego stowarzyszenia wzajemnego wspierania.
kto jest myśliwym
2019-01-12 20:43:46
mam w pracy 2 myśliwych , żadni sędziowie , przemysł okrętowy
bardzo chętnie
2019-01-12 20:42:13
wezmę udział w polowaniu , mam celne oko , nie mam strzelby , pożyczcie , za naboje zapłacę.
HogoFogo
2019-01-12 19:37:26
Niezwykła przemiana duchowa mysliwych. Normalnie strzelają do wszystkiego co się w lesie rusza, takze do ludzi i psów biorąc ich często za dziki właśnie.
czytam
2019-01-12 19:22:11
Być może jakaś część tych protestujących kocha przyrodę na swój naiwny sposób i gotowi są poświęcić swoją egzystencję dla dobra zwierząt / ! ? /. Tylko dlaczego do tej pory siedzieli ci " obrońcy " na tyłkach przed tv , kiedy co roku zabijano 200 - 300 tys. dzików ? Bo wtedy nie rządził PiS ? Teraz są wykorzystywani przez cynicznych polityków opozycji / a oby nie przez np. zachodni przemysł mięsny / .
A dlaczego
2019-01-12 17:36:47
nie porównywać "jakichś tam zarodków, do faktycznie urodzonych zwierząt" - uważasz że ludzkie zarodki maja mniejsza wartość niż "faktycznie urodzone zwierzęta", czy rozciągasz tę klasyfikację na lochy w ciąży czy je już wyłączasz i twoim zdaniem ciężarna locha powinna korzystać z tej samej ochrony co "jakieś tam zarodki"? Co na to etyka? Jakich to karkołomnych sztuczek użyjesz by wykazać niższą wartość ludzkiego zarodka od warchlaka?
Ciro
2019-01-12 17:24:24
Winny jest minister Ardanowski. To jego inicjatywa i to jego trzeba napiętnować
Do Antoni
2019-01-12 16:19:42
Nie porownuj jakichś tam zarodków, do faktycznie urodzonych zwierząt.
Antoni
2019-01-12 15:30:59
Jeszcze raz napiszę, że w Niemczech wystrzelono ponad 800 tys. dzików i takie mózgi jak Wy nie protestowali. Przypomnę jeszcze, że w ubiegłym roku w Polsce ustrzelono ok. 300 tys. i nie było takich sztucznych protestów. Przypomnę też, że KE odstrzał dzików uznała za najlepszą drogę walki z ASF, ale skąd Wy możecie o tym wiedzieć skoro oglądacie tylko zagraniczny TVN i tam jest większość informacji wyrwanych z kontekstu. Przypomnę jeszcze ostatnią rzecz, w Polsce umiera ok. 40 mln zarodków dzieci, a Wy jak te tłumoki "walczycie" o obronę dzików, przez które nie mogę spokojnie wyjść na spacer wieczorem i pobiegać! To są moje argumenty na to, że jest to zdecydowanie polityczny protest z włączeniem niewielkiej jednostki myśliwych! Ogarnijcie się, bo są ważniejsze problemy jak chocby pijani i naćpani kierowcy, którzy zabierają zycie innym...
lemingi, czytajcie
2019-01-12 15:08:37
Rzeczniczka Komisji Europejskiej Anna-Kaisa Itkonen podkreśliła, że istnieją różne sposoby walki z ASF, począwszy od zwiększania wiedzy na ten temat, aż po działania związane z rolnictwem. – Sanitarny odstrzał dzików jest jednym ze środków walki z ASF pod warunkiem, że jest dokonywany w odpowiednim miejscu i w odpowiedni sposób. Według naszych informacji to właśnie robi Polska – wskazała. Podkreśliła też, że KE uważa walkę z ASF za priorytet, a wirus jest zagrożeniem dla europejskiego sektora trzody chlewnej. Itkonen zaznaczyła, że jest to sprawa bardzo pilna, bo wirus rozprzestrzeniał się bardzo szybko w ciągu ostatnich miesięcy. Dlatego, jak wskazała, wszystkie kraje dotknięte ASF, w tym Polska, muszą podejmować działania, by sobie z tym problemem radzić zgodnie z europejskimi regulacjami.
do abc
2019-01-12 15:06:26
A ja mam przeczucie, że masz zryty garnek i jesteś przedstawicielem kasty pisiorskich złodziei, tudzież ich zapijaczonego elektoratu od 500+
@Abc
2019-01-12 15:03:12
Próżny apel. Rączka rączkę myje.
A ilu mieszkańców ma gmina Dobra?
2019-01-12 14:50:55
Dane z 2016 roku mówią o ponad 21 tys mieszkańców... 56 podpisów to trochę mało, no chyba że żyjemy w demokracji liberalnej w której to mniejszość sprawuje władzę nad większością.
Abc
2019-01-12 14:15:05
A czy Kurier mógłby ustalić kim z zawodu są ci protestujący myśliwi? Mam brzydkie przeczucie, że są wśród nich przedstawiciele wyższych kast społecznych, na przykład sędziowie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA