środa, 19 czerwca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Petycja w obronie dzików w gminie Dobra

Petycja w obronie dzików w gminie Dobra

Petycja w obronie dzików w gminie Dobra
Data publikacji: 2019-01-12 12:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:06
Wywietleń: 1073 371168

"To nasz odzew na ogólnopolskie poruszenie. Nie ma żadnego podtekstu politycznego. Cenimy nasze środowisko naturalne i chcemy je chronić. Także wyrażając swój sprzeciw wobec planu drastycznego odstrzału dzików" - mówi Katarzyna Marks, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Dołuje-Kościno.

W okręgu szczecińskim PZŁ termin zbiorowych polowań na dziki dla wszystkich podległych kół łowieckich został wyznaczony na 19 stycznia br. W odpowiedzi na to lokalne Stowarzyszenie właśnie rozpoczęło zbieranie podpisów pod petycją do wójt gminy Dobra Teresy Dery. Aby przekazała myśliwym tego rejonu stanowisko mieszkańców sołectwa Dołuje-Kościno: "stanowczy sprzeciw wobec tej akcji (odstrzału - przyp. aut.) i żądanie zaniechania polowania".

- To odpowiedź na sugestie mieszkańców naszej gminy. Sugerowali, że również powinniśmy zabrać głos w sprawie ogólnopolskiej akcji drastycznego zmniejszania pogłowia dzików pod pretekstem likwidacji ASF. Wyrazić swój sprzeciw - przyznaje Katarzyna Marks.

Na społecznościowym profilu Stowarzyszenia tuż przed północą (piątek, 11 bm.) została opublikowana treść petycji, a pod nią ankieta - umożliwiająca składanie podpisów zarówno poparcia, jak i sprzeciwu. Na tę chwilę treść petycji poparło 79 procent głosujących (56 osób) mieszkańców sołectwa i gminy Dobra.

- Podpisy będziemy zbierali niemal do końca przyszłego tygodnia. Aby zdążyć z przekazaniem naszej petycji do pani wójt, a ona miała czas na poinformowanie myśliwych z naszego rejonu o naszym żądaniu dotyczącym zaniechania polowania - dodaje prezes Katarzyna Marks. - Podkreślam: nasza inicjatywa nie ma żadnego podtekstu politycznego. Jest podyktowana wyłącznie troską o środowisko. Nie przytaczamy w naszej petycji argumentów za pozostawieniem dzików w spokoju, bo zrobiły to już setki naukowców, praktyków i fachowców potwierdzając, że masowe wybijanie dzików nie zredukuje w znaczący sposób ASF. Natomiast konsekwencją tej skandalicznej akcji będą nieodwracalne skutki nie tylko dla tego gatunku w naszym regionie, ale dla całego środowiska naturalnego na naszym obszarze. ©℗

(an)

Fot. Marta Teszner

Na zdjęciu: podczas piątkowej demonstracji w Szczecinie przeciwko zasadom masowego odstrzału dzików protestowali też myśliwi.  

***

Treść petycji Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Dołuje-Koscino:

Szanowna Pani Wójt,

na 19 stycznia br. w gminie Dobra zaplanowane są odstrzały dzików w ramach ogólnopolskiej akcji drastycznego zmniejszania pogłowia tych zwierząt pod pretekstem likwidacji ASF. Jesteśmy mieszkańcami Gminy Dobra i osobami, które cenią sobie środowisko naturalne – faunę i florę, w otoczeniu której mieszkamy. Dlatego zwracamy się do Pani jako najważniejszego przedstawiciela naszej społeczności, a także jako mieszkanki Gminy Dobra o zaprezentowanie naszego stanowczego sprzeciwu wobec tej akcji i żądania zaniechania polowania.

Rozumiemy, że przeprowadzenie polowania nie zależy od decyzji Gminy i możliwości samorządu wobec decyzji ministerialnych są ograniczone – prosimy jednak o reprezentowanie nas i interwencję w organach administracji rządowej, a także przekazanie opinii publicznej oraz Kołom Łowieckim „Bażant” i „Jeleń” naszego sprzeciwu.

Jesteśmy przekonani, że Pani autorytet jako Wójt Gminy i najważniejszy głos naszej społeczności może przynieść pozytywne rozwiązanie tej sprawy.

Nie przytaczamy w naszej petycji argumentów za pozostawieniem dzików w spokoju – zrobiły to już setki naukowców, praktyków i fachowców potwierdzając, że masowe wybijanie dzików nie zredukuje w znaczący sposób ASF, natomiast konsekwencją tej skandalicznej akcji będą nieodwracalne skutki nie tylko dla tego gatunku w naszym regionie, ale dla całego środowiska naturalnego na naszym obszarze. Niech zwycięży rozsądek i nauka.

Mieszkańcy Gminy Dobra

Komentarze

Dziki
W Gminie Dobra czy okolicach Szczecina to ludzie wprowadzili się w wielu miejscach tam gdzie najpierw były dziki i dlatego teraz trzeba je zabić?
2019-01-13 00:26:53
dzik jest dziki
w Bezrzeczu warchlaki i odyńce zasuwają po uliczkach aż się kurzy, czasem nie można wrócić do domu, chętnie kilka odstrzelę ale nie mam pozwolenia.
2019-01-12 22:17:39
max
Jestem mieszkańcem gminy Dobra i żądam zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców przed coraz większymi watahami dzików które zagrażaja życiu ludzi. Zobaczcie kto założył i jest członkiem tego stowarzyszenia wzajemnego wspierania.
2019-01-12 22:00:55
kto jest myśliwym
mam w pracy 2 myśliwych , żadni sędziowie , przemysł okrętowy
2019-01-12 20:43:46
bardzo chętnie
wezmę udział w polowaniu , mam celne oko , nie mam strzelby , pożyczcie , za naboje zapłacę.
2019-01-12 20:42:13
HogoFogo
Niezwykła przemiana duchowa mysliwych. Normalnie strzelają do wszystkiego co się w lesie rusza, takze do ludzi i psów biorąc ich często za dziki właśnie.
2019-01-12 19:37:26
czytam
Być może jakaś część tych protestujących kocha przyrodę na swój naiwny sposób i gotowi są poświęcić swoją egzystencję dla dobra zwierząt / ! ? /. Tylko dlaczego do tej pory siedzieli ci " obrońcy " na tyłkach przed tv , kiedy co roku zabijano 200 - 300 tys. dzików ? Bo wtedy nie rządził PiS ? Teraz są wykorzystywani przez cynicznych polityków opozycji / a oby nie przez np. zachodni przemysł mięsny / .
2019-01-12 19:22:11
A dlaczego
nie porównywać "jakichś tam zarodków, do faktycznie urodzonych zwierząt" - uważasz że ludzkie zarodki maja mniejsza wartość niż "faktycznie urodzone zwierzęta", czy rozciągasz tę klasyfikację na lochy w ciąży czy je już wyłączasz i twoim zdaniem ciężarna locha powinna korzystać z tej samej ochrony co "jakieś tam zarodki"? Co na to etyka? Jakich to karkołomnych sztuczek użyjesz by wykazać niższą wartość ludzkiego zarodka od warchlaka?
2019-01-12 17:36:47
Ciro
Winny jest minister Ardanowski. To jego inicjatywa i to jego trzeba napiętnować
2019-01-12 17:24:24
Do Antoni
Nie porownuj jakichś tam zarodków, do faktycznie urodzonych zwierząt.
2019-01-12 16:19:42
Antoni
Jeszcze raz napiszę, że w Niemczech wystrzelono ponad 800 tys. dzików i takie mózgi jak Wy nie protestowali. Przypomnę jeszcze, że w ubiegłym roku w Polsce ustrzelono ok. 300 tys. i nie było takich sztucznych protestów. Przypomnę też, że KE odstrzał dzików uznała za najlepszą drogę walki z ASF, ale skąd Wy możecie o tym wiedzieć skoro oglądacie tylko zagraniczny TVN i tam jest większość informacji wyrwanych z kontekstu. Przypomnę jeszcze ostatnią rzecz, w Polsce umiera ok. 40 mln zarodków dzieci, a Wy jak te tłumoki "walczycie" o obronę dzików, przez które nie mogę spokojnie wyjść na spacer wieczorem i pobiegać! To są moje argumenty na to, że jest to zdecydowanie polityczny protest z włączeniem niewielkiej jednostki myśliwych! Ogarnijcie się, bo są ważniejsze problemy jak chocby pijani i naćpani kierowcy, którzy zabierają zycie innym...
2019-01-12 15:30:59
lemingi, czytajcie
Rzeczniczka Komisji Europejskiej Anna-Kaisa Itkonen podkreśliła, że istnieją różne sposoby walki z ASF, począwszy od zwiększania wiedzy na ten temat, aż po działania związane z rolnictwem. – Sanitarny odstrzał dzików jest jednym ze środków walki z ASF pod warunkiem, że jest dokonywany w odpowiednim miejscu i w odpowiedni sposób. Według naszych informacji to właśnie robi Polska – wskazała. Podkreśliła też, że KE uważa walkę z ASF za priorytet, a wirus jest zagrożeniem dla europejskiego sektora trzody chlewnej. Itkonen zaznaczyła, że jest to sprawa bardzo pilna, bo wirus rozprzestrzeniał się bardzo szybko w ciągu ostatnich miesięcy. Dlatego, jak wskazała, wszystkie kraje dotknięte ASF, w tym Polska, muszą podejmować działania, by sobie z tym problemem radzić zgodnie z europejskimi regulacjami.
2019-01-12 15:08:37
do abc
A ja mam przeczucie, że masz zryty garnek i jesteś przedstawicielem kasty pisiorskich złodziei, tudzież ich zapijaczonego elektoratu od 500+
2019-01-12 15:06:26
@Abc
Próżny apel. Rączka rączkę myje.
2019-01-12 15:03:12
A ilu mieszkańców ma gmina Dobra?
Dane z 2016 roku mówią o ponad 21 tys mieszkańców... 56 podpisów to trochę mało, no chyba że żyjemy w demokracji liberalnej w której to mniejszość sprawuje władzę nad większością.
2019-01-12 14:50:55
Abc
A czy Kurier mógłby ustalić kim z zawodu są ci protestujący myśliwi? Mam brzydkie przeczucie, że są wśród nich przedstawiciele wyższych kast społecznych, na przykład sędziowie.
2019-01-12 14:15:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie