wtorek, 18 czerwca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Solidarni w obronie dzików. W piątek protest w Szczecinie

Solidarni w obronie dzików. W piątek protest w Szczecinie

Solidarni w obronie dzików. W piątek protest w Szczecinie
Data publikacji: 2019-01-11 09:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:05
Wywietleń: 1373 370957

W czwartek w Warszawie, a w piątek (11 bm.) także w wielu innych polskich miastach – również w Szczecinie – będą się odbywały wiece, akcje uliczne i manifestacje „solidarnych z dzikami”. Udział w nich zapowiadają zarówno obrońcy praw zwierząt, przedstawiciele środowisk nauki i kultury, jak i myśliwi. Ponad podziałami, solidarnie, będą protestować przeciwko zaplanowanej przez Ministerstwo Środowiska, a popartej przez głównego lekarza weterynarii rzezi dzików: depopulacji w następstwie wielkoobszarowych polowań zbiorowych.

Protest w Szczecinie – pod hasłem „Solidarni z dzikami!” – odbędzie się w piątek na pl. Solidarności. Jego organizatorem jest BASTA! Inicjatywa na Rzecz Zwierząt.

– W najbliższych tygodniach ma zostać przeprowadzona masowa rzeź dzików. To kolejna zapowiadana fala odstrzałów, po próbie niemal całkowitego wybicia gatunku w zeszłym roku. Tym razem nie ma żadnych limitów. Ministerstwo Środowiska w piśmie do łowczych nakazuje „maksymalne obniżenie liczebności populacji”, czyli w praktyce dziki mogą zostać wystrzelane do ZERA. Masowy odstrzał ma zostać przeprowadzony w formie wielkoobszarowych i skoordynowanych polowań zbiorowych na terenie całego kraju.

Zgoda Ministerstwa Środowiska na wymordowanie dzików jest skrajnie szkodliwą i nieodpowiedzialną decyzją polityczną. Od początku walki z ASF popełniany jest kardynalny błąd – próba zwalczenia wirusa przez intensywny odstrzał dzików przy jednoczesnym zaniedbaniu programu bioasekuracji chlewni. Ta strategia od trzech lat przynosi dokładnie odwrotny skutek – lawinowego przyrostu ognisk wirusa i ekspansji epidemii na zachód. To dlatego że prowadzenie intensywnego odstrzału, przede wszystkim w formie polowań zbiorowych, przepłasza dziki na duże dystanse, potęgując dynamikę rozprzestrzeniania się wirusa, tworzy luki ekosystemowe zajmowane przez zarażone osobniki, a także wielokrotnie bardziej zwiększa ryzyko przenoszenia wirusa przez brak odpowiedniej bioasekuracji myśliwych. Eksperci przestrzegali przed tym od dawna, rząd jednak pozostaje głuchy na głos naukowców – przekazuje Łukasz Musiał, jeden z liderów Inicjatywy BASTA!

Zaplanowana przez Ministerstwo Środowiska depopulacja dzików ma dotyczyć nawet 210 tysięcy sztuk, w tym ciężarnych samic. „Uważamy, że decyzja ta zapadła pod naciskiem politycznym i nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia. Zarówno wytyczne Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), jak i krajowa praktyka wskazują, że zmasowane polowania na dziki walnie przyczyniają się do roznoszenia wirusa ASF. Prawdziwą przyczyną rozwoju wirusa (afrykańskiego pomoru świń – ASF) w Polsce jest bowiem brak bioasekuracji i niewystarczająca kontrola sanitarna w branży trzody chlewnej” – w liście do premiera napisało ponad 300 naukowców zajmujących się ochroną i zarządzaniem zasobami środowiska przyrodniczego, związanych z instytutami Polskiej Akademii Nauk.

Do premiera, rządu i parlamentarzystów piszą apele i podpisują petycje również tysiące obywateli. Tylko pod pierwszym z nich, firmowanym przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot, już jest 127 tysięcy podpisów.

„Konsekwencją tej skandalicznej akcji będą nieodwracalne skutki nie tylko dla tego gatunku w naszym regionie, ale i dla środowiska naturalnego na tym obszarze. Niech zwycięży rozsądek i nauka, a nie polityka i lobby myśliwskie!” – przekonują przedstawiciele 40 organizacji działających na rzecz ochrony przyrody i dobrostanu zwierząt zrzeszeni w Koalicji Niech Żyją!

Tymczasem sami myśliwi sprzeciwiają się udziałowi w masowej eksterminacji dzików – tzw. wielkoobszarowym polowaniom zbiorowym – jaka ma się rozpocząć 12 stycznia, a potrwać do końca lutego. Jeden z nich – Marek Porczak z Koła Łowieckiego „Ostoja” – napisał wprost: „To nie ma być odstrzał, to nie ma być pozyskanie, to nie ma być redukcja populacji, to ma być masakra. Ktoś z chorą głową postanowił, że mają być wystrzelane wszystkie dziki, łącznie z prośnymi lochami jak również takie, które już prowadzą młode. Co gorsze, kusi się pieniędzmi za tego typu odstrzały (650 zł za sztukę – przyp. aut.). Osobiście, jeżeli ktoś mówi, że trzeba strzelać do ciężarnej lochy, to ja się takiego człowieka, o ile można go nazwać jeszcze człowiekiem, boję”. I zaapelował do kultywujących polską tradycję łowiecką: „Wierzę, że polscy myśliwi, którzy od dziesiątek lat budowali pogłowie zwierzyny łownej, nie staną po stronie barbarzyńców, którzy tę wieloletnią pracę, w imię tylko celów politycznych, chcą zniszczyć”. Jak dowodzą deklaracje przedstawicieli m.in. kół łowieckich szczecińskiego okręgu PZŁ, jego apel trafił na podatny grunt.

– Z myśliwych chce się zrobić rzeźników. Nie pozwolimy na to. Będziemy więc wspierać protestujących przeciwko masowej eksterminacji dzików w Polsce. Także w piątek na pl. Solidarności w Szczecinie – zapewnia myśliwy z Koła Łowieckiego „Szarak” Szczecin (zastrzegł anonimowość).

Nadal rośnie liczba podpisów pod petycją Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, w jakiej czytamy: „Nie zgadzam się na haniebną rzeź dzików! Szanowny Panie Premierze, apeluję do Pana o uratowanie polskiej przyrody i natychmiastowe wstrzymanie masowych polowań na dziki. Za haniebny pomysł eksterminacji gatunku żądam także dymisji ministra środowiska Henryka Kowalczyka i ministra rolnictwa, Jana Ardanowskiego. Podejmowane przez obu ministrów decyzje w zakresie walki z ASF przez masowy odstrzał dzików są skrajnie niemerytoryczne, sprzeczne z wiedzą naukową oraz z wynikami przeprowadzonych już odstrzałów. Masakra dzików na polowaniach zbiorowych nie powstrzyma ASF, a wręcz może rozprzestrzenić wirusa dalej na zachód od Wisły”.

Piątkowy protest pod hasłem „Solidarni z dzikami” w Szczecinie rozpocznie o godz. 16.30.

Arleta NALEWAJKO

Fot. Fundacja na Rzecz Zwierząt "Dzika Ostoja"

Komentarze

@123
Wróć do szkoły i naucz się pisać.
2019-01-11 18:56:10
123
@janek bury :stan wojenny był z 81, widac tesknisz do takich dzialan,nie ma sensu dyskutowac z oplacanymi komentatorami, bez tego ciemny lud i tak jest ciemny -im nie pomorzecie.jak tam nowy wiceministra od onucy? kiedy rosyjski w szkole?
2019-01-11 17:32:12
Ehh
Najpierw bicie kobiet i dzieci, teraz mordowanie zwierząt. Co jeszcze zafunduje PiS Polakom?
2019-01-11 17:05:24
Ed
Dziki powinno się leczyć, a nie zabijać
2019-01-11 16:34:12
janek bury
ciobroncy dzikow brnili niedawno karpie.sa stuknietymi lewakami,ktorzy w obronie kornika drukarza przywiazywali sie do drzwew.za pare groszy od sorosa beda jak kodziarze i ubywabele rp drzec pyski pod sadami czy kosciolami.na ta chorobe nie ma lekarswa-tylko pala i zimna woda z sikawki.
2019-01-11 15:56:06
123
Za jednego zabitego dzika płacą 650zł a nauczycielom żałują bo nauczyciel na starcie ma 1800zł czyli zarabia 3 dziki a pani w nbp zarabia 108 dzików
2019-01-11 13:41:02
smacznego(?)
niemcy w 2017-2018 odstrzelili 840.000 dzików, oraz mówią w swoich mediach że w polskiej kiełbasie jest wirus.
2019-01-11 13:30:46
Pierre d'Olnięty
do@ nie rozumiem pisowców Heute, wir sind alle Wildschweine! Przypominam także o zabraniu na manifę torebek dla defekujących dzików celem łapania gazów cieplarnianych, w ten sposób walczymy też ze zmianami klimatycznymi! Chrum, Chrum na pohybel pisowcom !
2019-01-11 13:23:29
@taka jest prawda
nie mówiąc już jak spotkasz niedźwiedzice albo wieloryba z małymi.
2019-01-11 13:11:53
@KE (komisja europejska) poparła PiS
Raczej odwrotnie, bo to PiS stosuje się do wytycznych KE.
2019-01-11 12:10:58
@nie rozumiem pisowców
Bo brakuje ci wiedzy. Z biologii była pewnie pała.
2019-01-11 12:09:59
KE (komisja europejska) poparła PiS
KE uważa że to skuteczna metoda walki z ASF zwłaszcza że to samo robią rolnicy - eliminacja całych stad - tak samo będzie z dzikami - skoro morduje się stada świń to trzeba wybijać i stada dzików wśród których sa nosiciele ASF. Za RMF FM: "Działania polskich władz zdaniem Brukseli są zgodne z przepisami i zaleceniami podjętymi przez kraje UE między innymi podczas ostatniej konferencji ministerialnej, która odbyła się trzy tygodnie temu (19 grudnia)" "To niezbędny krok w celu ograniczenia bardzo agresywnego rozprzestrzeniania się w ostatnich miesiącach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE oraz w celu ochrony unijnych rolników i konsumentów"
2019-01-11 11:59:16
https://petycja.pracownia.org.pl/akcja/stop-rzezi-dzikow
Podpisujcie! Ratujmy dziki!
2019-01-11 11:56:24
nie rozumiem pisowców
Gotowi są wymordować kilkaset tysięcy dzików, a płaczą gdy trzeba usunąć jakąś jedną ludzką zygotę i to upośledzoną
2019-01-11 11:19:57
taka jest prawda
Wszystkim którzy są przeciwko zabijania dzików nie życzę spotkania sam na sam z tym zwierzęciem, a szczególnie z z lochom która ma małe! Jak dojdzie do tragedii inaczej będziecie gadać!
2019-01-11 10:52:52
@Pierre d'Olnięty
dawno nie widziałem tak dobrze pasującego nicku do rozmówcy jak w twoim przypadku
2019-01-11 10:34:55
:)
niemcy mają populacje 3-5mln dzików odstrzał 800t to pikuś my populacje coś koło 200-300tys. odstrzał 200tysi może doprowadzić do zaniku.. wiec przestancie tu pier. a najwieksz problem tobioasekuracja, jeden mysliw poszedł na polowanie, wrocił z asf i sam zarazil tym swoje zwierzeta chodowlane, 3/4 rolnikow nie stosuje mat i to jest problem mentalnosci wschodniej
2019-01-11 10:25:10
do pajaca "aj waj"
Rozumiem że Ty strzelałbyś do kobiet w ciąży
2019-01-11 10:21:48
Pierre d'Olnięty
Proponuję , ponad podziałami, przywiązywać się do dzików jak do drzew w Puszczy Białowieskiej i udać się pod miejscową siedzibę PIS. Tam należy "chrumkać" wspólnie z dzikami, można też dla spotęgowania protestu wspólnie się z dzikami wypróżniać ! Wtedy kaczyści odstąpią od dziczej Apokalipsy! Może Pan poseł Arłukowicz jako były ratownik medyczny pokaże nam chwyty jak łatwo przytrzymać dzika a Pan poseł Nitras niech to filmuje, ma już wprawę z Sejmu i puści w obieg jako instruktaż ! Do zobaczenia na manifie ! Przypominam, że wstępna zbiórka wiecujących, już z dzikami, odbędzie się w Szczecinie w trzech miejscach : Żołnierska 55, Mączna 4 i Broniewskiego 26, skąd wyruszymy na Pl. Solidarności Chrum, Chrum, na pohybel Kaczystom !!!!!!
2019-01-11 10:10:09
HogoFogo
KOD = Komitet Obrony Dzików
2019-01-11 10:03:13
czytam
Kiedyś była "SOLIDARNOŚĆ " Polaków z Polakami / z których niektórzy okazali się być " zwykłymi świniami " / , teraz mamy " solidarność z dzikami " . Dziwne hasło , czy oznacza to też dzielenie losu z tymi zwierzętami np, wspólne rycie w lesie , bagnie i na miejskim trawniku / boisku piłkarskim , w parku , na plaży w kukurydzy i ziemniakach /? Czy wobec tego ,że tyle odstrzeleń było niemal co roku nie jest to tylko RYCIE pod rządem PiS a nie żadna troska o dziki , które może same zdechną ? A "miłośnicy przyrody " oglądanej w chyba tylko w tv są cynicznie wykorzystywani przez zainteresowanych "zarznięciem " obecnej władzy ?
2019-01-11 10:01:07
Do ekooszołomów
​Chcecie wyprowadzenia Polski z UE?! Komisja Europejska popiera plan masowego odstrzału dzików i chwali polskie władze za podjęte działania. "To niezbędny krok w celu ograniczenia bardzo agresywnego rozprzestrzeniania się w ostatnich miesiącach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE oraz w celu ochrony unijnych rolników i konsumentów" - powiedział RMF FM przedstawiciel Komisji Europejskiej.
2019-01-11 09:58:58
dziki
Każdy powód jest dobry, aby uderzyć w rząd. Nieważne, że odstrzał jest mniejszy niż za poprzednich rządów, atak to atak.
2019-01-11 09:57:59
No i masz
Mogli strzelać, jak co roku. Nikt nie zwracał uwagi poza kilkoma osobami z Basty. A im się zachciało zmasowanej akcji i efekt.... odwrotny od zamierzonego. Tak jest, gdy politycy się zabierają do dzialania
2019-01-11 09:54:00
aj waj
Locha nosi małego dziczka a kobieta w ciąży zlepek komórek wg feministek i idiotów KODziarskich! Mamy kolejny shitstorm w wykonaniu totalnej opozycji i polskojęzycznych głównie niemieckich mediów. Jak Niemcy wybili 830 tys dzików żeby chronić się przed ASF to cisza, jak wycinają swoje stare lasy walcząc z kornikiem też cisza - ekolodzy i Unia nie drą ryja.
2019-01-11 09:52:56
Kasia
Gdzie można podpisać petycję przeciwko odstrzałowi dzików?
2019-01-11 09:44:19
pajace
Puknijcie się w głowy.
2019-01-11 09:38:13
Abc
Cóż, po katastrofalnych zmianach w prawie łowieckim, myśliwi mają szansę na to, by się głupiemu rządowi odwinąć.
2019-01-11 09:28:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie