środa, 19 czerwca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Solidarni z dzikami

Solidarni z dzikami

Solidarni z dzikami
Data publikacji: 2019-01-10 10:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:05
Wywietleń: 1384 370559

Nie tylko obrońcy praw zwierząt, ale również spora część myśliwych mówi o „haniebnym planie wybicia wszystkich dzików” w Polsce zaplanowanym przez Ministerstwo Środowiska. Stąd fala społecznych protestów przechodząca przez kraj. Także w Szczecinie odbędzie się manifestacja pod hasłem „Solidarni z dzikami” – w piątek, czyli w przeddzień zaplanowanej na 12 stycznia 2019 r. eksterminacji: masowego, skoordynowanego odstrzału dzików, w tym ciężarnych samic.

Ministerstwo Środowiska nakazało eksterminację dzików (od 12 stycznia do końca lutego) dla powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa ASF (afrykańskiego pomoru świń) w Polsce. Natomiast Koalicja  Niech Żyją! – skupiająca 40 organizacji działających na rzecz ochrony przyrody i dobrostanu zwierząt ocenia decyzję ministra środowiska Henryka Kowalczyka, dotyczącą masowego odstrzału dzików, jako skrajnie nieodpowiedzialną.

– Plan eksterminacji tego niezwykle pożytecznego gatunku jest sprzeczny z ustawą o ochronie przyrody, może mieć katastrofalne skutki dla środowiska naturalnego, jak również dla gospodarki leśnej. Jednocześnie Koalicja zwraca uwagę, że masowy odstrzał dzików nie rozwiąże problemu ekspansji ASF w Polsce, ponieważ głównym wektorem rozprzestrzeniania wirusa jest człowiek. To od skutecznej bioasekuracji zależy przyszłość branży trzody chlewnej. Wydawanie kolejnych dziesiątków milionów złotych na nieskuteczne działania, wbrew prawu i pod naciskami politycznymi, oceniamy jako niedopuszczalne – czytamy w oświadczeniu Koalicji Niech Żyją!

Aktywiści Koalicji, w tym znane autorytety – jak zoolog prof. dr. hab. Andrzej Elżanowski – zwracają uwagę, że „plan eksterminacji dzików na terenie całego kraju w celu walki z ASF to działanie bez podstaw merytorycznych i wbrew wytycznym Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Strategii walki z ASF dla Unii Europejskiej”. I przypominają: „Zgodnie z wytycznymi EFSA, aby zmniejszyć ryzyko rozwleczenia ASF, należy unikać działań, które mogą zwiększyć ruch dzików, zwłaszcza polowań zbiorowych. Spłoszone zwierzęta przemieszczają się bowiem na znaczne odległości, zarażając kolejne. Im więcej myśliwych i psów myśliwskich będzie miało kontakt z zakażonymi dzikami, tym większe ryzyko rozwleczenia wirusa. Wirus przedostaje się do środowiska wraz z krwią np. podczas postrzału lub patroszenia zwierząt. Przenoszony jest na ubraniach i butach myśliwych, kołach samochodów, psach myśliwskich. Niezbędne odkażanie w warunkach polowań, jest niemożliwe. Zamiast polować należy usuwać martwe dziki z lasu – padłe są rezerwuarem wirusa miesiącami”.

– Planu zdziesiątkowania dzików nie poprzedziła procedura oceny oddziaływania na środowisko, co stanowi pogwałcenie prawa krajowego i wspólnotowego. Rząd nie wie, jaki wpływ na przyrodę wywrą masowe polowania i usunięcie dzika z leśnych ekosystemów. Skutki tego nieprzemyślanego działania mogą być drastyczne, ponieważ dzik pełni ważną rolę w przyrodzie – wskazują eksperci Koalicji Niech Żyją!

Te argumenty podziela spora część myśliwych.

– Zagrożenie ASF nie wymusza podejmowania tak radykalnych kroków, jakie narzuca resort środowiska – mówi jeden z myśliwych (dane do wiadomości redakcji) koła Szarak Szczecin. – Dziki są wszystkożerne, a dzięki temu pożyteczne dla lasów. Nie tylko wyjadają larwy szkodników ukryte w ściółce, ale przez jej buchtowanie podnoszą bioróżnorodność lasów. Poza tym oczyszczają lasy z padliny. Same stają się też pożywieniem dla wilków. Już je widziałem w Puszczy Goleniowskiej i na obrzeżach Rezerwatu Olszynka. Jeżeli z ich menu znikną dziki, to wkrótce możemy się spodziewać radykalnego obniżenia pogłowia saren i jeleni w naszym rejonie.

– Brak dzików może zaburzyć równowagę przyrodniczą i spowodować np. zamieranie lasów w wyniku gradacji. To eksperyment na skalę wybicia wróbli w Chinach w imię ochrony zasiewów, które w rezultacie doprowadziło do ogromnej klęski głodu – dodaje Tomasz Zdrojewski z Koalicji Niech Żyją!

– Ten absurdalny i zgubny w skutkach plan nie ma żadnego uzasadnienia w Strategii zwalczania ASF we wschodniej części Unii Europejskiej i w rekomendacjach Europejskiego Biura ds. Bezpieczeństwa Żywności. To polityczny mord i hekatomba dla dzikiej przyrody w imię rozgrywania politycznych interesów, dla których dzik stał się kozłem ofiarnym. Nie możemy do tego dopuścić! – uważa Łukasz Musiał z BASTA!

Polacy protestują przeciwko – szacowanej na 210 tysięcy – depopulacji dzika, podpisując petycje obywatelskie o powstrzymanie odstrzału, skierowane zarówno do premiera Mateusza Morawieckiego, jak i ministra środowiska Henryka Kowalczyka. Będą też manifestować swój sprzeciw w najbliższych dniach we wszystkich większych miastach.

Protest w Szczecinie organizuje BASTA! Inicjatywa na Rzecz Zwierząt – na pl. Solidarności (piątek, godz. 16.30). Udział w nim zapowiedzieli nie tylko przedstawiciele organizacji ekologicznych oraz obywatele nieobojętni na los zwierząt, ale również spora reprezentacja myśliwych. Ci ostatni spotkają się już o godz. 16, aby spod Trasy Zamkowej dotrzeć na pl. Solidarności i również zamanifestować swój sprzeciw wobec planowanej rzezi dzików w całym kraju. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Inicjatywa BASTA!

Solidarni z dzikami Solidarni z dzikami

Komentarze

do @ do@sara
No tak...wikipedia, aleczego można się spodziewać po pisowcach. Jak Ci się zrobi nowotwór to też go najlepiej nie usuwaj, bo przecież to może być dziecko, żywy człowiek.
2019-01-11 11:54:04
@Ad @ Abc
Nie wszystkie zwierzęta zaznaczają swój teren. Jeżeli dziki nie są często niepokojone, to są dość osiadłe i przez wiele lat zajmują ten sam określony teren.
2019-01-11 11:07:32
@ do@sara
"Dziecko – w podstawowym znaczeniu młody człowiek, który nie osiągnął jeszcze pełnej dojrzałości. W innym znaczeniu dziecko to także syn lub córka, niezależnie od jego aktualnego wieku i stopnia dojrzałości...Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka za dziecko uznaje każdą istotę ludzką od poczęcia do osiągnięcia pełnoletniości (tj. co do zasady 18 lat). W rozumieniu Konwencji o prawach dziecka, przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 roku „dziecko” oznacza każdą istotę ludzką w wieku poniżej osiemnastu lat, chyba że zgodnie z prawem odnoszącym się do dziecka uzyska ono wcześniej pełnoletniość; dziecko, z uwagi na swoją niedojrzałość fizyczną oraz umysłową, wymaga szczególnej opieki i troski, w tym właściwej ochrony prawnej, zarówno przed jak i po urodzeniu". https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Dziecko
2019-01-11 10:32:03
Ad @ Abc
Proszę sobie wyobrazić, bo może w szkole nie uczyli, że zwierzęta zaznaczają swoje tereny bytowe. Jeśli takiego zaznaczenia nie będzie (np. wywietrzeje), to będzie "cynk" dla innych zwierząt tego gatunku, że teren jest wolny i można go zająć.
2019-01-11 10:03:21
do @sara
Płodu nie można "zamordować" bo nie jest człowiekiem. Płód można usunąć.
2019-01-11 08:06:28
@ Sara
Na głupie pytanie raczej nie dostaniesz odpowiedzi. Powinnaś natomiast wiedzieć, że wielu z liberałów broniących zarazy przenoszonej przez dziki popiera mordowanie nienarodzonych dzieci.
2019-01-10 21:28:32
@ Abc
A te dziki z byłego ZSRR dostaną jakiś "cynk", że u nas ubyło dzików? :) Niemcy odstrzelili u siebie profilaktycznie 837 tysięcy dzików i się jakoś nie bali, że nasze zostaną o tym poinformowane :)
2019-01-10 21:20:42
moja opinia
Jak Niemcy odstrzelili 830 tys dzików to cisza, jak wycinają stare lasy żeby walczyć z kornikiem też cisza - ani ekolodzy ani Unia nie drą ryja! A jak u nas robi się podobne działania od razu totalna opozycja i ekoświry podnoszą larum pod niebiosa i kablują do Unii! Dodatkowo jeszcze ci tak zwani obrońcy przyrody są w większości za aborcją czyli mordowanie dzieci dla nich jest okey natomiast odstrzał dzików to zbrodnia - hipokryzja level hard!
2019-01-10 20:11:17
Sara
Tych co chcą mordować dziki zapytam czy pizwolili by odstrzelić własne dzieci?
2019-01-10 19:20:54
normalka
niemcy w 2017-2018 odstrzelili 820.000 szt. dzików, a w mediach straszą żeby nie jeść kiełbasy z polski.
2019-01-10 18:27:00
re: Obiektywny
To pogratulować Niemiaszkom bystrości, ale przecież oni mądrością nie grzeszą. Turków tez sobie wzięli, napisz jakie z tego maja korzyści.
2019-01-10 18:15:52
Rolnik
Strzelac strzelac mieso i wyroby do domow dziecka bo to zdrowa zywnosc albo do sklepow
2019-01-10 17:17:46
co za durnota...
Adoptujcie sobie te dziki, lewaczki!
2019-01-10 17:08:31
Sid
Trzeba bronić dzików za wszelką cenę. To są żywe stworzenia.
2019-01-10 16:59:34
Abc
Liczba 200.000 nie powinna nikogo przerażać. W ostatnim dziesięcioleciu, strzelano po 200 i 300 tysięcy, a populacja dzika nadal rosła. Z drugiej strony, po takim odstrzale, zaraz zwiększy się populacja dzików- nachodźców z b. ZSRR, przez co, proporcjonalnie ilość chorych dzików wzrośnie. Czasem warto pomyśleć logicznie.
2019-01-10 16:36:07
Tylko pytam
Kto jest ważniejszy, dziki czy ludzie. Wyobrażam już sobie lament liberałów gdyby cały kraj ogarnęła epidemia afrykańskiego pomoru świń i trzeba było z tego powodu ubić trzodę chlewną a hodowcy poszliby z torbami. Liberały nie kryliby swojego oburzenia, że do tego doszło.
2019-01-10 16:20:55
teścś pasierba
https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/aktualnosci_/minister-sawicki-bedzie-wniosek-o-depopulacje-dzikow-w-podlaskiem/ Cyt. "Sawicki powiedział rolnikom, że jeśli chcą, to złoży wniosek o wybicie wszystkich dzików w województwie. Zaznaczył jednak, że rolnicy muszą być świadomi tego, że na przykład przeprowadzona depopulacja dzików na Białorusi nie spowodowała, że problem ASF w tym kraju został rozwiązany. Mówił też, że nie rozwiązano problemu na Litwie czy na Łotwie, nawet gdy na czele specjalnego zespołu, który zajmuje się tymi problemami stanął premier."... Teraz to są "opozycyjne dziki" i "kaczyści" chcą opozycję razem z dzikami wymordować.
2019-01-10 16:20:47
Mlotek
W Swinoujsci ludzie z plazy uciekali przed watacha lochy z malymi okolo 12szt (Dzik ma byc w lesie a nie na plazy czy boisku )
2019-01-10 16:14:15
Kurek
U nas na Wolczkowie tak sie rozmnozyly ze ul Sloneczna w nocy steach sie poruszac grasuja watachy po 30szt
2019-01-10 16:10:34
@@Obiektywny
Przytaczając przykład Niemców pokazuję zakłamanie i stosowanie podwójnych standardów. Ale rzeczywiście zamachy terrorystyczne nie są nam potrzebne.
2019-01-10 16:07:44
Myśl
Morderczy brak logiki. Eksterminować dziki, bo chorują. Dziki zarażają siebie, na świnie hodowlane zarazę przenoszą ludzie. Świnie hodowlane nie chodzą do lasu. Do lasu chodzą ludzie, a z dzikami kontakt mają głównie ich zabójcy - myśliwi i kłusownicy. To oni są głównymi roznosicielami ASF. Dokładają się do tego hodowcy, którzy nie stosują obowiązujących środków ochrony, dodatkowo niektórzy sprzedają zarażone zwierzęta. Populacja dzików rozrosła się dzięki myśliwym, którzy przekarmiali je, by mieć więcej do zabijania. Ministrowie rolnictwa i środowiska nie dają sobie z niczym rady, więc wymyślili dzikobójstwo. Wariant radykalny i kompletnie głupi. Chcą zrobić dobrze rolnikom, bo ich głosy są ważne dla rządzącej partii. Natura pustki nie lubi. Wymordują wszystkie dziki w Polsce, to przyjdą te z Białorusi, jeszcze bardziej chore.
2019-01-10 16:02:16
Batman
Niezwykłe. Gdy tylko coś ten rząd robi źle, to od razu pisowskie trolle przypominają PO. To gdzie ta "dobra zmiana"? Błędy, buta i arogancja poprzedników nie są usprawiedliwieniem dla błędów, buty i arogancji PiS-u.
2019-01-10 15:47:12
teścś pasierba
- niech panie "arletty" i "eko_PO_tłuki" przypomną sobie ministra PO_przedniego, tego z PSL-u i B.Komorowskiego strzelającego do sarenek.
2019-01-10 15:40:29
JaNIe
"petycja", czy znasz elementarne zasady walki z ASFCSF, po co więc ta "petycja"? Bełkot i tyle.
2019-01-10 15:11:03
Antoni
Pisałem rok temu do Lasów Państwowych, żeby zrobili coś z dzikami chodzącymi przy osiedlu Nowa Cukrownia (bardzo często biegam wieczorami i nocami), ale oczywiście są bezradni a przypominam, że dziki są zagrożeniem dla mnie jak i kierowców. Jestem za wybiciem większości dzikow (wymyślone jest wybicie wszystkich), a protestujący to w większości ludzie w opozycji dla rządu, a chodzi tu o sankcje od UE i zagrożenie zdrowotne.
2019-01-10 14:38:23
@Obiektywny
Teraz niemców wstawiasz jako wzór? Imigrantów jak brali to ci się jakoś nie podobało.
2019-01-10 14:34:32
Krótko
Morawiecki rozważa zastąpienia ministra zdrowia jednym z ministrów odpowiadających za akcję z drzewami i dzikami, tak aby zrobili też w podobny sposób porządek z emerytami i rencistami którzy rujnują budżet Polski.
2019-01-10 14:31:18
holokaust
Masowe mordowanie dzików to jest zwyczajna zbrodnia
2019-01-10 14:21:48
do @ beeee
"Co nie znaczy, że rozrost populacji dzików nie jest problemem. Zgodzi się z tym chyba każdy, kto widział dzika spacerującego sobie w centrum miasta (np Plac Rodła)".....Zdecyduj się luju, jest problem czy "niemaproblema"? Co pro_PO_nujesz oprócz PO_sczekiwania?
2019-01-10 14:03:46
Obiektywny
Znowu zielono-czerwoni będą mieć na Polsce używane. Jak u Niemców wycinali chore drzewa - cisza. Wycinali w Polsce "afera" na pół Europy. Niemcy odstrzelili u siebie profilaktycznie 837 tysięcy dzików - cisza. U nas zaczną się profilaktyczne odstrzały, zielono - czerwoni się obudzą i rozpętają kolejną "aferę".
2019-01-10 13:44:26
tobago
Należy przedsięwziąć prewencyjny odstrzał tych de.bili pomysłodawców tej rzezi, bo im to już żadne leczenie nie pomoże. Tylko pavulon.
2019-01-10 13:37:11
OMATKO !
Dlaczego nie zasłaniali swoim cialem zwierząt,które zabijał prezydent RP Komoruski i strzelał nie tylko do dzików lecz sarenek,jeleni,lisów itp?
2019-01-10 13:18:40
dziki i dziaki.
Nie pomylić przy odstrzale !!
2019-01-10 12:58:43
"Janusz" - śpij sPOkojnie. Takiego betonu jak ty nie weźmie dżuma, cholera, ebola itp. No, może syfek...
.
2019-01-10 12:48:32
dxry
UNIA! DZIKI! DEEMOOKRACJA! Stado baranów lecimy do Brukseli!
2019-01-10 12:08:26
Janusz
Według tych oszołomów lepiej aby dziki rozprzestrzeniły po Polsce choroby, które w efekcie wybija ludzi.
2019-01-10 11:58:08
czytam
Ludzie , czy bogowie ? Żyjemy w świecie , w którym niedługo z natury nic nie pozostanie , może dzięki naszej przemądrzałości . Dzików jest b. dużo , ryją wszędzie : na granicach miast , w parkach i trawnikach w miastach . Bobry " wycinają " najładniejsze drzewa w lasach , czasami całe młodniki . ASF - nie wiem , czy dziki , czy człowiek to roznosi / lubisz spacerować po lesie ?- ZAKAZ ! ?/ .Żal ci dzika ? A mięso jesz - jak nie , to nie jedz też rybek , jaj , roślin / przecież to żywe organizmy - mów do kwiatów w domu ! / . " ekolodzy " , czy sterowani przez zainteresowanych zniszczeniem polskiej hodowli świń / tysięcy miejsc pracy / hałasują w miastach , celebryci się afiszują / okazja ! ? , opozycja wytyka / okazja ! / a co na to DZIKI ? Zapytajcie dzika - mądrale !
2019-01-10 11:50:33
beeee
Jak widać nawet idiota może zostać ministrem. Ale w końcu ktoś głosował na "TĄ" partię. Sami się przecież nie wybrali. Tak jak sami się nie wybiorą w następnych wyborach. Zostaną wybrani za obietnicę kolejnych świadczeń i dotacji. Co nie znaczy, że rozrost populacji dzików nie jest problemem. Zgodzi się z tym chyba każdy, kto widział dzika spacerującego sobie w centrum miasta (np Plac Rodła)
2019-01-10 11:47:51
@&@
Znowu pożyteczni idioci drą ryja na pełny regulator. Potem będą darli tego samego ryja jak będą jeść niemiecką wieprzowinę, pełną chemii, bo u siebie Niemcy bezpardonowo wycięli dziki.
2019-01-10 11:37:47
-
Jeśli już to odstrzał kontrolowany i zabezpieczanie obszarów miejskich przed dzikami, ale żeby wszystkie kropnąć?
2019-01-10 11:33:07
M.
Kurier jak zwykle po stronie tzw. "ekologów"
2019-01-10 11:23:02
Do diabła - ogłoście nazwiska tych co chcą wymordować dziki w Polsce !! Nazwiska !!
.
2019-01-10 11:06:03
To tylko polityka. Bandycka polityka.
Kiedyś były ukazy z Moskwy, teraz POlecenia z Brukseli.
2019-01-10 10:59:21
w internecie dostępna jest petycja - zatrzymaj rzeź dzików
https://petycja.pracownia.org.pl/akcja/stop-rzezi-dzikow
2019-01-10 10:52:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie