niedziela, 17 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Protest (nie tylko) o 13 drzew

Protest (nie tylko) o 13 drzew

Protest (nie tylko) o 13 drzew
Data publikacji: 2019-11-08 13:31
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-09 23:25
Wywietleń: 2147 426396

Ledwie doszło do podpisana umowy na realizację drugiego etapu wielkiego miejskiego projektu pn. „Przebudowa torowisk tramwajowych w Szczecinie", a już dzień później Szczeciński Ruch Miejski rozpoczął zbieranie podpisów pod petycją sprzeciwu wobec planu wycinki drzew kolidujących z tą inwestycją.

Konkretnie chodzi o zaplanowany na początek węzeł „Szarych Szeregów".

- Zakres zmian na tym węźle obejmuje m.in. całkowitą zmianę konstrukcji torów na trójwlotowej siatce rozjazdów oraz torów w al. Marszałka Józefa Piłsudskiego - do jezdni placu Odrodzenia, remont jezdni ronda Szarych Szeregów oraz zagospodarowanie samej wyspy ronda i peronu przystankowego. Prace obejmą także sieć trakcyjną, system ogrzewania i sterowania zwrotnic, smarownice, częściowo również uzbrojenie terenu. Układ relacji torowych na węźle trójwlotowym trójkątnym na pl. Szarych Szeregów pozostanie nie zmieniony - informuje Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa spółki Tramwaje Szczecińskie - Długość przebudowanych torów to będzie prawie 900 metrów toru pojedynczego.

Z realizacją tej ważnej dla szczecińskiej komunikacji inwestycji koliduje 13 drzew: 7 rosnących przy ul. Piłsudskiego oraz kolejnych 6 - na pl. Szarych Szeregów. Już jest decyzja administracyjna zezwalająca na ich wycinkę.

- Mając świadomość, że projekt jest już gotowy. Mimo wszystko liczymy, że uda się uratować drzewa. Rosły i cieszyły mieszkańców Szczecina przez kilkadziesiąt lat, a mają zniknąć w ciągu kilku minut?! Dość bezmyślnego wycinania drzew! - przekonują aktywiści Szczecińskiego Ruchu Miejskiego (SRM).

Postanowili więc - jak mówią - nie poddawać się. I w „kwestii wycinki dużych i zdrowych drzew" opublikowali petycję (www.petycjeonline.com/stop_wycince_drzew_w_alei_pisudskiego_w_szczecinie), w której sprzeciwiają się planom drastycznej ingerencji w zieleń tej części miasta. Napisali w niej m.in. „W każdym mieście drzewa, szczególnie duże i stare, generują wyjątkowo wiele korzyści dla mieszkańców - oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, produkują tlen, dają cień, stanowią izolację akustyczną. Ich bezrefleksyjna i prowadzona lekką ręką wycinka wiąże się z bezpośrednim negatywnym wpływem na zdrowie każdego z nas i estetykę miasta. Nie zgadzamy się na takie postępowanie!"

Petycja (pn. „Stop wycince drzew na ulicy Piłsudskiego w Szczecinie") ma charakter ogólnokrajowy. Do tej pory poparło ją 170 osób, a liczba podpisów pod nią stale rośnie. Aktywiści SRM zamierzają wkrótce złożyć petycję w szczecińskim magistracie. ©℗

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Protest (nie tylko) o 13 drzew Protest (nie tylko) o 13 drzew

Komentarze

Mieszkaniec Centrum
Obecnie każde drzewo, zwłaszcza w centrum miasta, jest na wagę złota. Wszyscy powinni głośno powiedzieć NIE wycince zdrowych drzew!
2019-11-09 23:21:59
Kierowca
A latem temperatura na placu bez drzew wzrosnie do ponad 40 stopni. Ciekawe ile osob wytrzyma tam stanie na przystankach i podroz komunikacja. W samochodach, ci co maja klimatyzacje to ja odpala. Dokladajac smrodu i smogu. To miasto zdycha.
2019-11-09 14:38:12
SromotnikBezwstydny
"..Dość bezmyślnego wycinania drzew!.." Tu 13, tam 12,ówdzie 15 i tak ubywa nam 40...50,..100 drzew miesięcznie czy w kwartale... Sadzi się krokusiki,kutasiki i pomniczki "świętych-świrniętych"...Drzewko aby urosło do miana drzewa , potrzebuje 50-70... 100 lat. Więc wołam wraz z innymi:"Dość bezmyślnego wycinania drzew!.."
2019-11-09 13:02:22
Wołczkowo - wycięto stuletnie lipy.
Szanowni Państwo przejadą się do Wołczkowa. Kilkadziesiąt stuletnich lip wycięto na rozkaz Wójta gminy. p.Dery, bo "inaczej nie można było przeprowadzić ścieżki rowerowej. STULETNIE lipy!!! Teraz pustynia, ulicę Lipową należy przemianować na Derową. Wokół miejsca w piorun ale ślepe urzędasy nie potrafią ścieżki między drzewami poprowadzić. Protest podpisany.
2019-11-09 09:50:01
Ano
Krzystek będzie zapamiętany jako ten to zostawił Szczecin betonowy, wyasfaltowany. Rzeźnik drzew i krzewów.
2019-11-09 09:01:12
S
Szczecin już od dawna nie jest miastem zieleni. Potwierdzają to statystyki. Jeżeli chodzi o zieleń przy ulicach jesteśmy na końcu w dużych miastach. Tymczasem Krzystek daje przyzwolenie na bezmyślne wycinanie kolejnych drzew w centrum. To skandal. Puszcza i lasy wokół Szczecina to za mało. A nowe nasadzenia to zwykle patyki które usychają
2019-11-09 07:45:44
tram
może od razu dać tory do jazdy na wprost przez al.Woj.Polskiego.
2019-11-08 21:42:34
Karo
Tutaj petycja: https://www.petycjeonline.com/signatures/stop_wycince_drzew_w_alei_pisudskiego_w_szczecinie?fbclid=IwAR1qVnVcnUqWiLKFgbQuCwMd8LR-M-wC0YMPcdjeFlsqqB19xBAbitJist8 Protest odbędzie się w sobotę o 15.30 w miejscu planowanej wycinki, na przystanku tramwajowym.
2019-11-08 21:14:20
Zawiązać liny na gałęziach i jak Tarzan będziemy śmigać, a tramwaje do muzeum.
Zbieram podpisy.
2019-11-08 19:29:22
Wołyń
Jak komuś zależy na ekologii to bierze sadzonkę i sadzi.
2019-11-08 18:37:20
Ironia
Kanapowe towarzystwa postępu miejskiego domagały się inwestycje w tramwaje z pobudek ekologicznych. No to mają.
2019-11-08 18:22:43
szczecinianin
Ekoterrorysci niech wezmą się do roboty a nie czkają na szmal !!!
2019-11-08 17:55:32
Jakie wycinać?!? sadzić - jak najszybciej!
żondamy nowych nasadzeń na torowiskach i jezdniach!
2019-11-08 17:40:50
czerwony Szczecin
Po wojnie w koło Posejdona były drzewa a dzisiaj sam beton Prezydent Szczecina kocha beton
2019-11-08 17:38:42
korek
Będąc na rekonensie na placu, stwierdziłem, że dla pewności bezpiecznego ruchu, należy wyciąć jeszcze 'CZTERY DRZEWA'. Wycinać.
2019-11-08 16:29:25
Tollo
Dlaczego się nie zaczyna remontu przed Dworcem Głównym przecież to priorytet. Kończy się remont dworca a otoczenie to katastrofa wizualna Co do drzew to niestety rozwój miasta wymaga poświeceń.Tak jest na całym świecie.
2019-11-08 16:20:24
Matylda
Trzy tygodnie temu na terenie plebani przy ulicy Pocztowej wycięto trzy lub cztery ZDROWE drzewa,ponieważ gałązki spadały na dach garażu i zabudowań gospodarczych. Tak argumentowali przedstawiciele kościoła.
2019-11-08 16:07:05
@Halo
"Żyjemy w mieście czy w lesie?" W zielonym mieście żyje się lepiej niż w betonowym
2019-11-08 15:11:34
dalia
Jeżeli mają wycinać tam jakieś drzewa, to niech lepiej od razu odpuszczą sobie ten cały remont. Torowisko jest tam w niezłym stanie
2019-11-08 15:00:47
wycinka to skandal
Dość wycinania drzew w Szczecinie
2019-11-08 14:49:24
Popieram protest
Gdzie można podpisać petycję?
2019-11-08 14:31:46
Andrzej
Powycinać wszystko, tylko torowiska, beton, asfalt. Boże, jak można w ogóle coś takiego wymyslić? Gdzie dbałość o zdrowie, powietrze, zieleń... Szczecin jest zalany betonem, miasto zieleni to było 30 lat temu, bo po wycince zdrowych pięknych drzew sadzą nowe, których nikt nie podlewa i umierają stojąc błagając o wodę.
2019-11-08 14:26:02
Ano
Żyjemy w mieście ale nie musi być to miasto wyłącznie z betonu. Projektanci dość łatwo pozbywają się drzew przy planowaniu remontów. Dlaczego teraz te drzewa nie przeszkadzają a przy remoncie już tak. Niech to uzasadnią.
2019-11-08 14:19:41
Felek
Ekoterroryści czekają na "datek" i wtedy zakończą protest.
2019-11-08 14:06:07
Miejski łazęga
Dla dobra koniecznego niestety tak bywa że trzeba poświęcić coś na rzecz czegoś.To są wszystko nasadzenia,więc spokojnie w innym miejscu można zrobić nasadzenia.Szczecin był jest i będzie miastem zieleni.To płuca miasta,jednak pamiętajmy że"robi się ciasno" i nie zawsze uda się dany krzaczek,dane drzewko zachować.Ktoś kiedyś robił te nasadzenia w innych realiach i często naprawdę kompletnie bezmyślnie ( patrz osiedla,patrz budynki jednorodzinne obsadzane pod oknami,czy ulice )nie zdając sobie z tego sprawy,że po 20-40 latach będzie to problemem.
2019-11-08 13:58:33
Halo
Żyjemy w mieście czy w lesie?
2019-11-08 13:38:34
Petycja
Niech nie będzie nic!
2019-11-08 13:37:25