Sobota 23 października 2021r. 
REKLAMA

Podzwonne dla modrzewia

Data publikacji: 2019-10-06 16:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-09 11:25
Podzwonne dla modrzewia
Ze skweru Badetki usunięto kolejne pomnikowe drzewo. Tym razem był to okazały modrzew.  

To zdjęcia o charakterze historycznym. Zieleń skweru Badetki utraciła bowiem jeden z najcenniejszych dendrologicznych okazów: wiekowy modrzew o szczególnej wartości przyrodniczej i krajobrazowej, a też o wspaniałych pomnikowych rozmiarach.

Wiekowe drzewo górowało nad kalenicami okolicznych budynków. Przyciągało uwagę okazałą strzelistą koroną. Miało zarówno szczególną wartość przyrodniczą, jak też sentymentalną, jaką darzyli ją mieszkańcy tej części Łękna oraz sąsiedniego Pogodna.

- Modrzew był nieco przechylony. Od zawsze. Jednak w czerwcu bieżącego roku radykalnie podcięto jego system korzeniowy. Bo ktoś akurat w bezpośrednim sąsiedztwie pomnikowego drzewa postanowił ustawić urządzenia siłowni pod chmurką. Wykopy robiono koparką. Tnąc i niszcząc podziemne części modrzewia - opowiada Wojciech Bryłka ze Stowarzyszenia „Pamiętajmy o Ogrodach". - Alarmowałem w sprawie zarówno magistrat, jak i Zakład Usług Komunalnych. Ale prace kontynuowano. Na czego efekty nie trzeba było długo czekać. Bo susza i upalne lato zrobiły swoje, a ostatnia wichura po „fachowcach" od siłowni dopełniła skali zniszczenia. Po niej pomnikowe drzewo jeszcze bardziej się pochyliło. Natomiast na jego pniu pojawiły się pęknięcia wzdłużne.

Dlatego w ubiegłym tygodniu przy wiekowym drzewie stanęli pilarze. I wykonali na nim wyrok - jak relacjonował nasz Czytelnik - metodą alpinistyczną. Pomnikowy modrzew teraz to już tylko wspomnienie. Pozbawione waloru przyrodniczego, krajobrazowego, historycznego i kulturowego drewno użytkowe. Formalnie zaś tylko odpad.

- W sumie to fatalna, a tragiczna w skutkach, recenzja braku kompetencji i nadzoru ze strony służb odpowiedzialnych za stan miejskiej zieleni. Przecież na skwerze Badetki były i są co najmniej dwa inne bezkolizyjne miejsca, w których mogły stanąć urządzenia siłowni pod chmurką. Ale ponieważ ktoś z decydentów się uparł, to… Jako szczecinianie wszyscy ponieśliśmy niepowetowaną stratę w cennym dendrologicznie drzewostanie - nie kryje rozgoryczenia W. Bryłka.

Fakt, pomnikowego modrzewia już nie mamy.

(an)

Fot. Wojciech BRYŁKA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Szczecinianie
2019-10-09 10:58:29
Najpierw podcina się korzenie drzewom, a następnie - one bidulki - same się pochylają albo wysychają. Tak się eliminuje drzewa w mieście. A po co? Żeby wyludnić to miasto bez przemysłu i bez żadnego dochodu pierwotnego. Zawsze to fajniejsze podatki będą z wynajmu biur niż z prywatnych właścicieli nieruchomości mieszkalnych w mieście. Ot, taka polityka miasta. uczynić miasto niemożliwym do zamieszkania. Marnotrawstwo wody podczas inwestycji kolejowej w centrum miasta, skutkiem czego - brak wody pitnej, a także wzrost średnich temperatur w wyniku wyrugowania zieleni wysokiej z miast - i sami powymieramy. Tak się rządzi miastami w Polsce.
Marek
2019-10-07 09:42:02
Na zdjęciach zabrakło bardzo istotnego ujęcia - ogromna dziura w karczu. Drzewo chorowało już od wielu lat. Manipulacja?
gh
2019-10-07 07:49:41
A co to jest "drzewo o pomnikowych rozmiarach", "pomnikowy modrzew"? Przepisy o średnicy wymaganej dla pomników przyrody nie obowiązują od ładnych parunastu (co najmniej) lat, a różnej maści aktywiści przyrodniczy robią ludziom wodę z mózgu. Jeśli drzewo miało - jak pisze autorka artykułu - walory: przyrodniczy, krajobrazowy, historyczny i kulturowy, lokalni działacze powinni wystąpić już dawno do Rady Miasta o uznanie modrzewia za pomnik przyrody. Jeśli tego nie zrobili to znaczy, że był to stary pochylony modrzew potencjalnie zagrażający ludziom. Trzeba teraz wymusić na właścicielu nieruchomości wsadzenie nowego modrzewia, albo dwóch.
Łokitoki
2019-10-07 01:58:40
Ile to już było artykułów na temat zieleni. Walenie grochem w ścianę, albo w Piotrka i jemu podwładnych. Szczecińska norma. Oni nie są stworzeni do tak przyziemnych spraw, oni mają wizje. To taki stan ma się rozumieć.
hahaha
2019-10-06 19:51:05
samorządy jako najlepsza forma zarządzania pieniędzmi podatnika...
czytam
2019-10-06 18:10:18
Jak unia daje , to trza robić - PO TRUPACH ! A potem ta siłownia zardzewieje jak wiele innych w wielu miastach / z których b. rzadko ktoś korzysta / . Podobnie jest z róznymi infomatami , kioskami internetowymi , a nawet niektórymi ścieżkami rowerowymi . NO , ale plan usiłowienia narodu za kasę z brukseli zostal wykonany . Bezmyślnie !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ