Piątek, 01 grudnia 2023 r. 
-6 szczecin
REKLAMA

Projekt nie zna litości. Rozumiemy trudną sytuację, ale...

Data publikacji: 29 września 2023 r. 08:17
Ostatnia aktualizacja: 01 października 2023 r. 11:21
Projekt nie zna litości. Rozumiemy trudną sytuację, ale...
Pani Bogdana, dzięki wózkowi i przy współudziale opiekuna, może się poruszać i opuszczać mieszkanie.  

Do STBS wpłynęło pismo od jednej z mieszkanek kamienicy przy ul. Krzywoustego w Szczecinie. Jego autorką jest pani Bogdana cierpiącą na postępującą chorobę zwyrodnieniową stawów, co czyni ją niezdolną do samodzielnej egzystencji. Kobieta nie może się samodzielnie poruszać i potrzebuje korzystać z różnego rodzaju specjalistycznego sprzętu. Również z wózka elektrycznego i tzw. schodołazu. Dzięki tym sprzętom, przy współudziale opiekuna, może opuszczać mieszkanie.

W swoim piśmie pani Bogdana nie prosiła o nic wielkiego lub niestandardowego. Wnioskowała jedynie o kawałek miejsca na podwórku przy ścianie domu, w którym mieszka. W piśmie czytamy: „Zwracam się z uprzejmą prośbą o wyrażenie zgody przez Wspólnotę Mieszkaniową na ustawienie przy ścianie kamienicy od strony podwórka wolnostojącej komórki lokatorskiej o wymiarach 300 x 200 centymetrów”.

Do prośby dołączona była również mapka ze wskazaniem miejsca, gdzie mogłaby stanąć komórka. Lokalizacja była optymalna, czyli z niczym nie kolidująca. W dalszej części pisma pani Bogdana wyjaśnia, że w komórce chciałaby przechowywać ważący kilkadziesiąt kilogramów wózek i schodołaz. Pozwoliłoby to jej uniknąć konieczności każdorazowego wnoszenia sprzętu na 2 piętro, gdzie mieszka.

Ponieważ wózek jest zasilany baterią, którą trzeba ładować, ciężko chora kobieta zobowiązała się na własny koszt wyposażyć komórkę w źródło zasilania elektrycznego oraz w niezbędny licznik pomiarowy.

Po pewnym czasie pani Bogdana doczekała się odpowiedzi ze Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Niestety, negatywnej. Okazało się, że to, co w jej mniemaniu było optymalną lokalizacją, w odczuciu urzędników byłoby zaburzeniem pewnej spójnej całości: „W uzasadnieniu informujemy, że ww. grunt objęty jest Programem Zielone Podwórka Szczecina, zgodnie z założeniami którego zagospodarowanie terenu podwórza ma stanowić spójną koncepcję tworzenia infrastruktury oraz miejsc zielonych na ww. terenie zgodnie z zatwierdzonym projektem architektoniczno-budowlanym”.

– To po prostu bezduszne i nieludzkie! – uważa p. Marcin, syn pani Bogdany. – Jak można przedkładać nawet najbardziej idealny projekt architektoniczno-budowlany podwórka sprzed 15 lat nad umożliwienie normalnego funkcjonowania schorowanej osobie? Tym bardziej że na podwórku jest dużo miejsca.

Pismo od STBS nie było jednak do końca bezduszne i nieludzkie. W jego trzecim akapicie zawarto stwierdzenie, że „Rozumiemy trudną sytuację, w jakiej się Pani znalazła”.

– Mogliby sobie zaoszczędzić cynicznego w takiej sytuacji stwierdzenia o zrozumieniu trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się moja mama – stwierdził p. Marcin. ©℗

Tekst i fot. Krzysztof ŻURAWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@sromoptnik
2023-10-01 10:36:06
Piłes nie pisz na forum. Przecież to twoi pobratymcy z postkomuny i z PO co rządzą z Krzystkiem. Oni kościól widzieli może na obrazku
SromotnikBezwstydny
2023-10-01 10:10:50
Ech,kacza PRLka... STBS- Szczecińskie Towarzystwo Betonowych Samozadowoleńców !!! Urzędasy z arcykatolickim rodowodem, wychowani w czarnkowych szkołach lub parafialnych , niedzielnych "uczelniach" ,, specjalizację zdobyli słuchając radyyyja z ryjem łojca Rydzyka lub innego podgrzybka! Plunąć im w pysk ,to mało!!!
żenada
2023-10-01 00:00:59
Niezależnie od przedstawionej tutaj sytuacji(swoją drogą skandalicznej) TBS to najgorsze ścierwo jakie istnieje. Bałagan, zerowa komunikacja, drożyzna i **** Unikać szerokim łukiem
;((
2023-09-30 15:09:18
Była by kasa nawet na windę ale od 2019 r. miasto Szczecin ponad 300 mln straciło przez pseudo reformme polski ład i takie sa efekty !
biurwy
2023-09-30 14:46:57
bezczelne nieczułe biurwy jeszcze złośliwie komentują. A gdzie podziali się Zieloni od podwórek tak pełnie empatii do dzików że zapomnieli o ludziach?
jajo
2023-09-29 17:44:00
Zgłoście do pinokia. Będzie wstawiać windy od Ustrzyk aż po Świnoujście.
synek
2023-09-29 16:56:52
A synek nie chce mamusi zabrać do siebie ?? chyba że dalej z mamusią mieszka i pomagać mu się nie chce.
komusze nierządy
2023-09-29 13:01:48
i uj jakieś chwasty ważniejsze niż pomoc schorowanemu człowiekowi ! bezduszność i zero empatii krzystkowo peowskich nierządów Za komuny jedno zgłoszenie do KW i decyzja na drugi dzień pozytywna a tu ??
Df
2023-09-29 12:08:54
Przydałoby się połowę tych tępych buców wywalić na bruk. Urzędnicy jak święte, nie myślące krowy! Zwłaszcza w spółdzielniach i urzędach skarbowych!
@projekt
2023-09-29 11:31:35
Nie, nie ma zgody na pozostawienie tak tej sprawy. To nie projekt jest święty tylko człowiek. Przede wszystkim człowiek w trudnej sytuacji. Bezduszna biurokracja niech szykuje się na wyprowadzkę po wyborach. Razem z resztą geniuszy od komunikacji miejskiej i świętych krów w szpinakowym Pałacu
Berkas
2023-09-29 11:10:22
To się nazywa odklejenie od rzeczywistości. Człowiek jest na ostatnim miejscu a mówi się frazesy o człowieczeństwie, tolerancji i inkluzywności. W przypadku tej Pani przecież ona dużo bierze na siebie a komórka w której trzymałaby wózek można by opleść roślinnością. Gdzie są te autorytety od zielonych podwórek którym do głowy widać nie przychodzi że trzeba pomóc człowiekowi?
Projekt
2023-09-29 10:28:52
Pomijając już sytuację tej Pani, której nie da się zazdrościć. To jest kolejny przykład potwierdzający dlaczego w Szczecinie tak trudno jest wypracować spójne i przyjazne rozwiązania. Projekt jest święty. Nieważne kiedy powstał i jakby nie był nieprzystający do nowych warunków. Jego zmiana byłaby przecież przyznaniem się do błędu lub braku wizji. Osobom w STBS które podjęły taką decyzję bez próby rozwiązania problemu pozostaje tylko życzyć, aby same doświadczyły podobnego potraktowania.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA