Sobota 25 czerwca 2022r. 
REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda w Siekierkach. 72. rocznica forsowania Odry

Data publikacji: 2017-04-29 12:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:35
Prezydent Andrzej Duda w Siekierkach. 72. rocznica forsowania Odry
 

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w wydarzeniach upamiętniających 72. rocznicę forsowania Odry. Główne uroczystości odbywają się dziś (29 kwietnia) przy pomniku Wdzięczności 1. Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach – na Cmentarzu Wojennym w Siekierkach.

W kwietniu 1945 roku wojsko polskie ostatecznie rozbiło niemieckie siły i otworzyło drogę na Berlin. W trakcie walk przy forsowaniu Odry zginęło ponad dwa tysiące żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego. W pobliżu Siekierek w Starych Łysogórkach znajduje się cmentarz, na którym spoczywają. Główne uroczystości rocznicowe przywołujące wydarzenia sprzed 72 lat odbędą się dziś na Cmentarzu Wojennym. Na godzinę 13.30 zaplanowano uroczystości przed pomnikiem: wystąpienia okolicznościowe, apel pamięci, składanie kwiatów. O godz. 16 delegacje złożą wieńce i kwiaty przed pomnikiem Sapera w Gozdowicach. Następnie odbędzie się żołnierski poczęstunek. Patriotycznym uroczystościom będzie towarzyszyć impreza rekreacyjna – o godz. 17 wystartuje bieg XV Mieszkowicka Nadodrzańska Dziesiątka.

Na obchody 72. rocznicy forsowania Odry zapraszają m.in.: Jan Józef Kasprzyk, p.o. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski, marszałek województwa Olgierd Geblewicz, starosta gryfiński, burmistrzowie Mieszkowic i Cedyni, oraz dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Udział w uroczystościach zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

(żan)

Na zdjęciu: Inscenizacja przy pomniku upamiętniającym żołnierzy poległych w trakcie forsowania Odry.

Fot. Archiwum

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

o rany
2017-05-08 19:12:04
PD bedzie 16 sierpnia w Studziankach Pancernych ?
mierzycan
2017-05-08 19:10:09
o rany PD bedzie w sierpniu w Studziankach Pancernych ?
M.Dem.
2017-04-30 11:41:23
Już nawet nie chcemy pamiętać tego co niektórzy pamietliwi insynuowali w rozzaleniu. A co insynuowali? Ano, że na pierwszy ostrzał od niemieckiej strony Polaków do rzeki gnali. Chyba nie tylko żeby swoich oszczędzić chcieli (to było, choć nie chwalebne, zrozumiałe w tej sytuacji jaka była). Polacy ginęli nie tylko od ostrzeliwania niemieckiego. Ale i od strzałów w plecy nie od niemieckiej strony... Może by ta pamięć była do przełknięcia, na wojenne anormalnosci to zrzucając, gdyby nie to że kraj i ludzie na pierwszy ogień ataku antypatii za to, w czym kraj współdziała mocą strategii totalitarnej. W która jest wkomponowany.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA