środa, 26 września 2018.
Strona główna > Kraj > Prezydent podpisał ustawy reformujące oświatę

Prezydent podpisał ustawy reformujące oświatę

Prezydent podpisał ustawy reformujące oświatę
Data publikacji: 2017-01-09 15:21
Ostatnia aktualizacja: 2017-01-10 18:18
Wywietleń: 465 196285

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawy reformujące system szkolny w Polsce. Oznacza to likwidację gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.

Andrzej Duda podkreślił, że konstytucyjny czas 21 dni na decyzję ws. ustaw był dla niego jako prezydenta "trudnym, a zarazem bardzo pracowitym czasem".

"Nie ukrywam, że miałem cały szereg wątpliwości i pytań albowiem materia jednej i drugiej ustawy jest materią bardzo rozległą, trudną i niezwykle wrażliwą. Niezwykle wrażliwą z bardzo prostej przyczyny - dotyczy przyszłości naszego kraju, dotyczy przyszłych pokoleń, a przede wszystkim dotyczy dzieci i ich rodziców" - podkreślił prezydent.

Dodał, że nigdy nie miał "żadnych wątpliwości, że polski system edukacji wymaga naprawy i wymaga zmiany". "Zresztą miliony Polaków od wielu lat mówią to samo - potrzebny jest dłuższy okres kształcenia w poszczególnych szkołach" - dodał Duda.

Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik dzieci z klas III. Od 1 września 2019 r. gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym.

Przekształcanie szkół pociągnie za sobą konieczność stworzenia przez samorządy nowej sieci szkół. Ostateczne uchwały w tej sprawie będą musiały one podjąć do 31 marca 2017 r. Przygotowane przez samorządy sieci będą opiniowane przez kuratorów, a ich opinia będzie dla samorządów wiążąca.

(pap)

Fot. PAP/Jacek Turczyk

 

 

17109243.jpg | WARSZAWA PREZYDENT DUDA OŚWIADCZENIE USTAWA OŚWIATOWA
Andrzej Duda 

Warszawa, 09.01.2017. Prezydent Andrzej Duda podczas oświadczenia dla prasy ws. ustawy oświatowej, 9 bm. w Pałacu Prezydenckim. Prezydent poinformował o podpisaniu ustawy. (zuz) PAP/Jacek Turczyk

17109243.jpg | WARSZAWA PREZYDENT DUDA OŚWIADCZENIE USTAWA OŚWIATOWA
Andrzej Duda 

Warszawa, 09.01.2017. Prezydent Andrzej Duda podczas oświadczenia dla prasy ws. ustawy oświatowej, 9 bm. w Pałacu Prezydenckim. Prezydent poinformował o podpisaniu ustawy. (zuz) PAP/Jacek Turczyk

Komentarze

@ @ @ @I bardzo dobrze, że podpisał
Magiczne słowo ironia :)
2017-01-10 18:06:38
@ @ @I bardzo dobrze, że podpisał.
To dlaczego piszesz, że gimnazja utworzyli neoliberałowie? Prezes Kaczyński i Macierewicz? To są ci neoliberałowie? To o nich piszesz: "Nie dopuśćmy już nigdy tych środowisk do rządzenia naszym krajem!"?
2017-01-10 17:48:38
@ @I bardzo dobrze, że podpisał.
Jakaś schiza? Będziesz bronił pomysłu prezesa z 1999 roku? Przecież wszystko co od prezesa jest złe i obleśne. Spieszmy zatem odkręcić jego (bo przecież nie Buzka) reformę z 1999 i ochoczo poprzyjmy likwidację gimnazjów w 2017. Ośmieszyłeś też wszystkich ubolewających na tym forum, że prezydent nie ma własnego zdania. Właśnie, że ma! Swoim podpisem zmiótł reformę oświatową Kaczyńskiego z 1999. Brawo prezydent!
2017-01-10 16:52:40
@I bardzo dobrze, że podpisał.
Jakaś schiza? Gimnazja powstały w 1999 r., były pomysłem AWS )w tym obecnych ludzi PiS-u). Za ich powołaniem głosował sam pan prezes, a także m.in. pan Macierewicz. Sprawdź sobie w protokołach.
2017-01-10 14:48:26
ucho prezesa
Jaki prezydent? Czy to jest ktoś?
2017-01-10 12:18:59
Syn Adama
W ten sposób PIS tworzy kolejne spiętrzenie roczników uczniów, tym razem w szkołach średnich i zawodowych. Za dwa lata spotkają się w szkołach średnich absolwenci III klas gimnazjów i 8 klas podstawówek. Obecne II-gie klasy będa juz zahartowane w nauce na zmiany. Ale jak widac nie wystarcza już rządzącym nauka na zmiany w szkołach podstawowych (np. SP7)? Teraz będą zmiany w szkołach średnich, płacz przy naborze do lokalnych oksfordów itd. PIS realizje te same cele co PO, nawet o tym nie mówiąc. Brawo tak dalej, a koniec PIS będzie taki jak PO.
2017-01-10 10:15:27
Zero własnego zdania
Jak taki ktoś mógł zostać Prezydentem RP ?
2017-01-10 10:03:43
@to tyle
Na prawdę jesteś za gimnazjami? To chyba jest was w Polsce dwóch. Ty i Broniarz.
2017-01-09 21:29:42
Gargamel
Panie Prezesie melduję zgodnie z rozkazem podpisałem ustawę! #uchoprezesa
2017-01-09 20:41:49
vera
Podpisał mimo sprzeciwu setek tysięcy polskich rodziców. No ale Prezes (który swoich dzieci nie ma) tak chciał.
2017-01-09 20:37:40
to tyle
To jeszcze raz pokazuje że Duda nie ma w Polsce nic do powiedzenia, a jedynie wykonuje polecenia mlaskającego kurdupla Kaczyńskiego
2017-01-09 19:21:02
a czy Prezydent to jest ktoś ?
#ucho prezesa
2017-01-09 19:04:00
Gimby nie znajo
Gimbusy mogą poczuć się kimś wyjątkowym haha.
2017-01-09 17:23:08
I bardzo dobrze, że podpisał.
Tym sposobem kolejna reforma neoliberałów (dziś reprezentowanych przez PO i Nowoczesną) odchodzi do lamusa. Oczywiście po wyrządzeniu Polakom wielu szkód i przysporzeniu niepotrzebnych kosztów. Nie dopuśćmy już nigdy tych środowisk do rządzenia naszym krajem!
2017-01-09 17:12:30