sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Prezydent: Nie stoję po stronie żadnej z partii

Prezydent: Nie stoję po stronie żadnej z partii

Prezydent: Nie stoję po stronie żadnej z partii
Data publikacji: 2017-01-19 10:38
Ostatnia aktualizacja: 2017-01-22 21:33
Wywietleń: 1031 204345

Prezydent powinien stać pośrodku konfliktów politycznych i nie włączać się w nie w sposób wyrazisty – powiedział w RMF FM prezydent Andrzej Duda. Nie stoję po stronie żadnej z partii – oświadczył.

– Wykonuję taką rolę, jaka jest w moim przekonaniu rola prezydenta. Prezydent też jednak powinien trochę stać pośrodku konfliktów politycznych i nie włączać się w nie w sposób wyrazisty – powiedział w RMF FM prezydent Andrzej Duda.

Odnosząc się do zarzutów opozycji i części komentatorów, jakoby stał się prezydentem jednej partii – prezydentem PiS, Duda odpowiedział: "Opozycja to mówiła jeszcze zanim zostałem prezydentem. To jest retoryka jeszcze z kampanii wyborczej, kiedy myślę, że się nawet nie spodziewali, że prezydentem zostanę. Tej retoryki po wyborach nie zmienili i chyba nie należało się tego spodziewać".

– Trzeba mnie atakować. Ja to rozumiem. Taka jest ich rola – dodał. Jak ocenił, opozycja jest w trudnej sytuacji.

Nie, bo nie

– Natomiast fakty są następujące: spotkałem się przecież z politykami i opozycji, i obozu rządzącego, w czasie kiedy Platforma Obywatelska sprokurowała ten konflikt sejmowy i okupację mównicy, ale tam nie było żadnej woli jakiegokolwiek polubownego rozwiązania – zauważył. Pytany czy podjęte przez niego rozmowy nie były tylko pozorną mediacją odpowiedział: "Chyba widzi pan jaka jest postawa przewodniczącego Grzegorza Schetyny: «Nie bo nie». Nie da się prowadzić negocjacji z ludźmi, którzy stawiają sprawę na zasadzie: «nie bo nie»".

– Jeżeli ktoś tak stawia sprawę i nawet nie szuka żadnej możliwości wyjścia z jakąś konstruktywną propozycją, to znaczy, że nawet nie chce prowadzić konstruktywnych rozmów. To on prowadzi rozmowy tylko dla pozoru. Ja podjąłem działania, to była moja inicjatywa, aby kwestia wpuszczenia mediów do Sejmu została załatwiona jak najszybciej – zaznaczył prezydent Duda. – Rozmawiałem zarówno z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim na ten temat, jak i z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. Prowadziłem na ten temat od samego początku rozmowy, a to było przecież zarzewiem konfliktu.

Jak zauważył, podobna sytuacja – odmiennych stanowisk – miała miejsce w przypadku mediacji w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.

– Stanowiska były tak brzegowo odmienne, że tak naprawdę nikt nie chciał porozumienia w tej sprawie – powiedział. – Nie stoję po stronie żadnej z partii, chcę rozwiązać sprawę. 

Notariusz dobrej zmiany

Jak zaznaczył, formułowane w stosunku do niego określenie "notariusz dobrej zmiany" go nie obraża. Przyznał, że sam mówił tak o poprzednim prezydencie Bronisławie Komorowskim.

– Jeżeli ktoś podwyższał wszystkim Polakom wiek emerytalny poprzez swój podpis – mimo protestów wszystkich związków zawodowych, mimo protestów ludzi, mimo tego, że to był najważniejszy postulat w kampanii wyborczej (...) w tej sytuacji, jeżeli wbrew całemu społeczeństwu prezydent podpisuje taką ustawę, to ja mówię, że jest to działanie wbrew społeczeństwu – podkreślił prezydent Duda.

– Generalnie jestem zadowolony z tego co robi rząd Prawa i Sprawiedliwości. To jest realizacja zobowiązań wyborczych. Proszę posłuchać, co mówią wyborcy: pierwszy rząd, który rzeczywiście realizuje swoje zobowiązania i traktuje je poważnie. Chyba powinniśmy być z tego zadowoleni – powiedział prezydent.

(pap)

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Komentarze

huś
A mnie się zdaje, że widziałem ciebie (PO-lująca i plująca) w "Korytku" ze Stasiem S ?
2017-01-22 21:30:53
I znow nie PO-PO-PO-twojej/waszej-mysli...
Jak bys nie patrzy i nie liczyl... to i tak od dnia 25.10.2015 roku, juz NIC nie idzie PO-PO-PO-twojej/waszej-mysli ! I na zakonczenie dodam: ze jestem bogaty i mam kilkoro dzieci, tak ze widzisz... i znow nie PO-trafisz PO-litycznie PO-dsumowac, nie mowiac juz o tym - a gdzie ostatnio za-PO-dzialiscie i waszego "pali kota" ??
2017-01-22 01:14:02
PO-PO-PO-myśl
Biedny PO-walony/a (bezpłciowy), który tak dzielnie broni PiS i walczy z komuną, której nie pamięta. Przez 70 lat narzekano na carat w ZSRR. Każdy ma swego kota...nawet prezes.
2017-01-21 11:54:44
Czyli 4 :1...
Pytanie do PO-nizszego komentarza: lze jak pies ? I dla "zlapania rownowagi" wymien rowniez a jak "LGALI".... 4-ej PO-przedni PO-stkomunistyczni Prezydenci tj. J + W + K + K !!!!
2017-01-21 01:04:53
łże jak pies
Duda reprezentuje tylko i wyłącznie PIS
2017-01-20 14:00:01
Wnuczeta,
Wszystko idzie dobrze... tylko dlaczego w imie "Polskiego Rownouprawnienia" Kobiety beda mogly przechodzic na Emerytura majac 60 lat, a Mezczyzni beda musieli "zdzierac sie jeszcze" przy bardziej ciezszych i brudniejszych pracach az do 65 lat ?? By pozniej jeszcze "zamknac oczy na zawsze" o 6-8 lat wczesniej od Kobiet - nie mogac nawet wystarczajaco dlugo nacieszyc sie... wlasnymi Wnuczkami !!
2017-01-19 23:05:53
Notariusz
Notariusz i to darmowy
2017-01-19 18:48:47
Casafinita
To co mówi p. Andrzej Duda jest tragiczne. Myślę, że sam nie wierzy w to co mówi.
2017-01-19 13:26:24
Jarun
A kto Ciebie słucha i kogo to obchodzi, co masz do powiedzenia? Strażnik pióra. Wszyscy jesteście tylko dodatkiem dla prezesa...marionetkami. On mówi-wy słuchacie i powtarzacie. No i wszystko jasne !
2017-01-19 12:39:11
hihi
Strasznie poprzedni prezydent nie stał po stronie żadnej partii. Właściwie, do dziś nie stoi, nawet na trybunie kodu hahah
2017-01-19 10:51:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy