Sukcesem dla projektu z Polski zakończył się udział w międzynarodowym konkursie, który rozstrzygnięty został podczas Światowych Targów Nieruchomości w Cannes. Laur przypadł Dune City, czyli koncepcji zabudowy 40-hektarowego terenu w gminie Mielno.
Konkurs jest organizowany przez światowego lidera magazynów branżowych The Architectural Review.Do udziału w konkursie zgłoszono blisko 250 projektów z całego świata. Dune City był jedynym zakwalifikowanym z Polski. Rywalizował z projektami z USA, Europy, krajów arabskich, Afryki i Dalekiego Wschodu.
Nagrodzony w Cannes projekt to koncepcja zagospodarowania 40 ha gruntów położonych na mierzei pomiędzy jeziorem Jamno a Bałtykiem, od granic miejscowości Mielno-Unieście w kierunku wschodnim. Wzdłuż brzegu morskiego teren ten ma długość prawie 2,5 km, a najwęższych miejscach ma szerokość jedynie 200 m. Opracowanie zakłada powstanie całorocznego ośrodka rekreacji i turystki oraz konferencyjnego, które docelowo byłoby w stanie przyjąć jednocześnie kilkanaście tysięcy osób. Na dodatek z poszanowaniem środowiska naturalnego i zachowaniem walorów krajobrazu.
Jury doceniło polskie dokonania za wysoką jakość rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych master planu autorstwa Marka Sietnickiego ze szczecińskiej pracowni SAS oraz wszechstronność opracowania i wizję inwestora - spółki Mielno Holding, która jest częścią Firmus Group. W werdykcie jury czytamy: "Kompleksowa analiza z uwzględnieniem zróżnicowania grup wiekowych i różnorodnych sposobów użytkowania. Znakomity przykład dla podobnych ośrodków nadmorskich".
- To nie tylko nagroda dla spółki Firmus i architektów, ale równie dla wszystkich, którzy nam zaufali i udzielili wsparcia - ocenia Stein Christian Knutsen, prezes firmy. - Wierzymy, że przyniesie ona korzyści naszej społeczności lokalnej, regionowi i całej Polsce.
W Cannes szef Firmus Group odbierał nagrodę razem z Markiem Sietnickim.
- Uzyskanie głównej nagrody w tak trudnej kategorii w tak prestiżowym konkursie to dla nas ukoronowanie ostatnich lat pracy nad nowym master planem Dune City - komentuje sukces główny architekt projektu. - To potwierdzenie, że wypracowane przez nas metody współpracy z inwestorem dają konkretne rezultaty i są doceniane przez prestiżowe gremia architektoniczne na świecie.
Warto dodać, że wcześniej taki sukces odniosły tylko dwa polskie projekty, np. Złote Tarasy, czyli kompleks handlowy przylegający do warszawskiego Dworca Centralnego.
Pierwsza z trzech części Dune Resort pomieści około 350 apartamentów, SPA, baseny wewnętrzne, kolejną restaurację, coctail bar i punkty handlowe. Budowa drugiej części trwa, a trzeciej ruszy niebawem. 11 bm. została podpisana umowa z wykonawcą. To Budimex SA. Zgodnie z planem, całość ma być gotowa w połowie 2017 roku. ©℗
(m)
Fot. Firmus Group
Wizualizacja kompleksu Dune City, którego budowa trwa etapami.